PREMIERA

2013.01.19

CANAL+ PREMIUM

Sztos 2

Polska, 2011

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia sensacyjna

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rok 1981, początek stanu wojennego. Doświadczony cinkciarz, hazardzista i oszust Synek (Cezary Pazura) i jego młody podopieczny Janek (Borys Szyc) potrafią odnaleźć się w najbardziej ponurej rzeczywistości. Po pobycie w Zakopanem, gdzie kantują naiwniaków na walucie i wygrywają nie do końca uczciwą partyjkę pokera, wybierają się na drugi koniec Polski do rodzinnego Sopotu.

Po drodze zatrzymują się na noc w Krakowie u starego kumpla Markiza (Edward Linde), który zleca im przetransportowanie do Warszawy poszukiwanego działacza Solidarności (Bartłomiej Topa). Szczęście kanciarzy wyczerpuje się i trafiają w ręce milicji. Nieoczekiwanie z tarapatów ratuje ich oficer Urzędu Bezpieczeństwa, Mietek Królikowski (Bogusław Linda). W rewanż chce, by cinkciarze skupowali dla niego waluty. Synek i Janek przystają na propozycję, a o pomoc w zorganizowaniu przedsięwzięcia zwracają się do cieszącego się estymą w branży Eryka (Jan Nowicki). Cinkciarze obmyślają plan oszukania bezpieki i zgarnięcia kasy dla siebie.

Gdy na ekrany trafiła pierwsza część "Sztosu", debiut reżyserski popularnego aktora OLAFA LUBASZENKI szybko stał się jedną z bardziej rozpoznawalnych polskich produkcji lat 90. i rzadkim przykładem udanego rodzimego kina rozrywkowego. Lubaszenko, który od początku myślał o kontynuacji swojej gangsterskiej komedii, nie przypuszczał, że będzie potrzebował na jej realizację aż kilkunastu lat. Przez cały ten czas o niego walczyłem. To nie jest decyzja, która pojawiła się nagle. Kilkanaście lat trwało znalezienie osób, które zaufają i zainwestują pieniądze. Jest w tym niebagatelna zasługa Cezarego Pazury, który jest producentem tego filmu - komentuje kulisy powstania filmu reżyser i współscenarzysta, który okres oczekiwania wypełnił tworząc ponadczasowe przeboje, takie jak "Chłopaki nie płaczą" oraz "Poranek kojota". "Sztos 2" odróżnia od poprzednika, rozgrywającego się w stosunkowo beztroskich latach 70., przede wszystkim kontekst historyczny. Akcja filmu dzieje się w Polsce początku lat 80., tuż po wprowadzeniu stanu wojennego. Ambicją twórców było ukazanie dramatycznego okresu współczesnej polskiej historii inaczej niż zwykło się o niej myśleć. - Myślę, że będzie to fajne dla młodych, którym ten okres nie będzie się kojarzył z czarno-białymi zdjęciami archiwalnymi, ale z kolorowymi chłopakami - przybliża zamysł producent i odtwórca jednej z głównych ról Cezary Pazura. A Lubaszenko dodaje: Śmiech z trudnych, tragicznych zdarzeń to delikatna sprawa i trzeba uważać, żeby nie zranić czyichś uczuć. Stąd pewna doza odpowiedzialności w opowiadaniu o tych czasach. Skupiamy się na pewnym marginesowym środowisku. Nasi bohaterowie to oszuści, których historie zderzają się ze Służbą Bezpieczeństwa. Nie miałem ambicji opowiedzenia epopei o stanie wojennym. Chciałem opowiedzieć o pewnych ludziach w pewnej sytuacji i mam nadzieje, ze to będzie zabawne.

W pierwszej części filmu główne role zagrali Cezary Pazura i Jan Nowicki. Nie zabrakło ich na planie również tym razem, a do grona pierwszoplanowych postaci dołączył Janek, czyli młody adept sztuki cinkciarstwa w interpretacji Borysa Szyca. - Postać, którą gram - mówi o Janku aktor - pojawia się niczym nowa postać w "Ocean's Twelve" i dołącza do bohaterów znanych z poprzedniej części. Obok Szyca, w filmie pojawiają się również: ikona męskiego kina akcji Bogusław Linda, w nawiązującej do jego życiowej kreacji z "Psów" kreacji SB-eka Mietka Królikowskiego oraz wcielający się w działacza opozycji Bartłomiej Topa ("Wesele", "Dom zły").

WASZE OPINIE

GAZO

Film taki sam jak forma fizyczna Lubaszenki!!!!!!!!!!!!!!!!!

gonia1708

Zdecydowanie nie udana nasza produkcja -jestem rozczarowana i lepiej byloby gdyby zaprzestano
produkować obecnie kolejne częsci filmów sprzed lat :(

Jamal

Dopóki ludzie chodzą na takie filmy do kina a telewizje zakupuja prawa do ich emisji, dopóty takie filmy będą powstawać. W kolejnych miesiacach znow bedziemy narzekać na kolejne polskie produkcje i znowu bedziemy je dostawac w ofecie. I tak w koło.
Sztos 2
reżyseria:
Polska, 2011
Rok 1981, początek stanu wojennego. Doświadczony cinkciarz, hazardzista i oszust Synek (Cezary Pazura) i jego młody podopieczny Janek (Borys Szyc) potrafią odnaleźć się w najbardziej ponurej rzeczywistości. Po pobycie w Zakopanem, gdzie kantują naiwniaków na walucie i wygrywają nie do końca uczciwą partyjkę pokera, wybierają się na drugi koniec Polski do rodzinnego Sopotu.
komedia sensacyjna
Sztos 2
3,8 5 1 31