Universal

PREMIERA

2007.08.26

CANAL+ PREMIUM

SZTUKA ZRYWANIA

USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

Ocena filmu

0.00

Opis

Gary Grobowski (Vince Vaughn) jest Polakiem i choć nie mówi po polsku, dość mocno obnosi się ze swoją narodowością. Pracuje dla turystów jako przewodnik i dzięki niecodziennemu poczuciu humoru, radzie sobie w tej branży bardzo dobrze.

Od kilku lat jest związany z Brooke Meyers (Jennifer Aniston), która pracuje w galerii. Nie stanowią dobrze dobranej pary: on - bałaganiarz, który lubi rozłożyć się na kanapie i obejrzeć mecz lub pograć na video, ona - perfekcjonistka i odrobinę snobka. Pozornie niewielka sprzeczka wymyka się im spod kontroli i oboje stają przed wyborem - miłość czy rozstanie. Brooke postanawia zerwać, problem w tym, że żadne z nich nie ma zamiaru wyprowadzić się ze wspólnego mieszkania. Nadal więc, choć już nie razem, mieszkają pod jednym dachem. Wspierani radami przyjaciół, powielając liczne schematy, próbują na przemian to pozbyć się partnera, to go odzyskać. Aż do zaskakującego końca.

Mierzący blisko dwa metry wzrostu Vince Vaughn chciał być aktorem od wczesnego dzieciństwa. W roku 1989 wystąpił w telewizyjnej reklamie Chevroleta, po czym postanowił wyjechać na podbój Hollywood. Udało mu się. Vaughn - dziś aktor, scenarzysta i producent - najpierw stał się jedną z gwiazd lekkich, ale bardzo popularnych komedii w stylu "Polowanie na druhny" czy "Pan i Pani Smith". W końcu tego rodzaju role zaczęły go nużyć. Chciał wystąpić w "komedii anty-romantycznej" o związku, który się nie udał. Tak zrodził się pomysł "Sztuki zrywania", pierwszej produkcji zrealizowanej pod szyldem firmy Vaughn'a - Wild West Picture Show Productions. Vince pracował nad scenariuszem z Jeremym Garelickiem i Jayem Lavenderem przez kilka miesięcy po 12 do 20 godzin dziennie. Mając gotowy tekst, zaczął poszukiwania reżysera. Podczas rozmów w wytwórni wymieniono nazwisko PEYTONA REEDA ("Do diabła z miłością", "Dziewczyny z drużyny"), który zainteresował się projektem. "Bardzo spodobał mi się pomysł pracy z Vince'm i możliwość opowiedzenia historii dwojga ludzi, która w szerszym sensie mogłaby być zakwalifikowana jako "komedia romantyczna", w żaden sposób nie jest typową komedią tego gatunku" - mówił później w wywiadach Reed. Vaughn nie tylko został producentem filmu, ale też zagrał w nim główną rolę. "Gary jest zwyczajnym Amerykaninem pozytywnie nastawionym do życia. Jest jednak także trochę samolubny" - mówił o granej przez siebie postaci Vaughn.

Do roli Brooke zaangażowana została Jennifer Aniston, z pochodzenia Greczynka (jej ojcem chrzestnym był aktor Telly Savalas), która uczyła się aktorstwa w New York's High School of the Performing Arts. Początkowo występowała w mało znaczących serialach telewizyjnych. Sławę i popularność przyniosła jej dopiero rola Rachel Green w sitcomie "Przyjaciele" (1994), za którą otrzymała nagrodę Emmy oraz Złoty Glob. Była pierwszą aktorką, którą brano pod uwagę przy obsadzie roli Brooke. "Ma duszę artystki. Jest w związku podobnym do tych, w których była już wielokrotnie i ma nadzieję, że tym razem przełamie schemat, który w kółko powtarza"- mówiła o Brooke aktorka, dodając: "Ten film zagłębia się w problemy związane z rozpadaniem się związku, a jak wiadomo, to zwykle nie wygląda różowo".

Vince Vaughn i Jennifer Aniston poznali się na planie pod koniec 2005 roku. Para z miejsca stała się tematem numer jeden plotkarskich magazynów. Pod nieustannym ostrzałem mediów przyznali wreszcie, że łączy ich coś więcej niż wspólna komedia. Wkrótce zaczęły pojawiać się doniesienia o zaręczynach i rychłym ślubie. Rok później oficjalnie ogłosili, że się rozstali.

Zarówno Reed jak i Vaughn, aby nakręcić jak najlepsze ujęcie, pomijali scenariusz i improwizowali. "Vince jako producent jest bardzo podobny do Vince'a aktora - wyjaśnia reżyser - jest niestrudzony. Ma olbrzymie pokłady energii i posiada wyraźną wizję filmu. Wie dokładnie, w którym miejscu obraz powinien być zabawny, a w którym dramatyczny". Aniston też bardzo chwaliła sobie swobodę wypowiadania własnych, dodatkowych kwestii. "Spodobał mi się ten sposób pracy, był w tym rytm. Coś takiego nie często się zdarza" - mówiła zachwycona. Dla Joey Lauren Adams, obsadzonej w roli najlepszej przyjaciółki Brooke, możliwość improwizowanych dialogów była również czymś bardzo odświeżającym. "Peyton wywodzi się ze szkoły improwizacji - róbcie, co chcecie, róbcie to, w czym czujecie się najlepiej. Najlepiej z improwizowaniem radzi sobie Vince, dlatego przeważnie zaczynaliśmy ujęcia od niego" - wspominała.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Naprawdę nie wiem czym sie tu zachwyć. Mnie ten film znudził śmiertelnie. Było kilka zabawnych momentów, ale całość była kiepska. Ale obejrzałem ze względu na Jennifer Aniston, którą bardzo lubię. Ale nawet ona nie uratowała tej produkcji.

renatazarazinska

Popieram tezę o nieciekawym zakończeniu. Poza tym rewelacja - film ciekawy, wciągający i mówiący o niekoniecznie szczęśliwym zakończeniu szczęśliwie rozpoczętego związku! Super! Polecam

Agaciurrka

Świetny film ciekawe zagryfki z obydwóch stron. Nieciekawe zakończenie
SZTUKA ZRYWANIA
reżyseria:
USA, 2006
Gary Grobowski (Vince Vaughn) jest Polakiem i choć nie mówi po polsku, dość mocno obnosi się ze swoją narodowością. Pracuje dla turystów jako przewodnik i dzięki niecodziennemu poczuciu humoru, radzie sobie w tej branży bardzo dobrze.
komedia
SZTUKA ZRYWANIA
4,5 5 1 48