Szukając Erica

Looking for Eric

Wielka Brytania/Francja, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: komedia/dramat

czas trwania: 112 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nestor kina brytyjskiego, Ken Loach, opowiada o solidarności i przyjaźni. W rolach głównych niecodzienny duet: były basista legendarnej postpunkowej formacji The Fall - Steve Evets, oraz Eric Cantona - charyzmatyczny francuski ekspiłkarz, była gwiazda Manchesteru Utd.

Eric Bishop (Steve Evets) to ogarnięty futbolową manią listonosz, przeżywający właśnie życiowy kryzys. Mężczyznę na skraj załamania wpędzają jego dwaj przybrani synowie oraz nierozwiązany konflikt z byłą żoną Lily (Stephanie Bishop). Zdesperowany Eric sięga po marihuanę jednego z pasierbów, Ryana (Gerard Kearns). Pod jej wpływem zaczyna widzieć w halucynacji swojego piłkarskiego idola, byłą gwiazdę Manchesteru Utd., Erica Cantonę (Eric Cantona). Filozoficzne rady sławnego futbolisty okazują się mieć zbawienny wpływ na listonosza. Bishop nawiązuje lepsze stosunki z Lily i podejmuje się konfrontacji z członkami narkotykowego gangu, dla którego pracuje Ryan. Dzięki wsparciu grupy przyjaciół - kibiców piłkarskich, Eric opracowuje plan ośmieszenia szefa gangsterów.

"Szukając Erica" to przewrotny komediodramat w reżyserii KENA LOACHA, nestora brytyjskiego kina, a zarazem uznanego twórcy filmów społecznych ("Ziemia i wolność", "Słodka szesnastka", "Wiatr buszujący w jęczmieniu", "Polak potrzebny od zaraz"). "Chciałem rozprawić się z przekonaniem, że celebryci są kimś więcej niż zwykłymi ludźmi" - przekonywał 75-letni dziś reżyser. "I zamierzałem nakręcić film o solidarności czy może po prostu wsparciu dla przyjaciół, starej idei głoszącej, że jako drużyna jesteśmy silniejsi niż w pojedynkę".

Do obsady głównych ról Loach pozyskał dwie ciekawe osobowości, raczej nie kojarzone ze światem kina. W rolę sfrustrowanego listonosza wcielił się były basista legendarnej postpunkowej formacji The Fall - Steve Evets, Erica Cantonę zagrał zaś on sam - charyzmatyczny francuski ekspiłkarz, znany z wybuchowego charakteru i skłonności do filozoficznych rozważań. "Bawiliśmy się z Kenem w wymyślanie różnych abstrakcyjnych sytuacji, a potem znów spotkaliśmy się z Erikiem, by przedyskutować to dziwne zestawienie" - opowiadał o powstawaniu historii jej scenarzysta Paul Laverty. "Czy Wielkiemu Ericowi spodoba się bycie wytworem wyobraźni niezrównoważonego psychicznie dziadka? Co powie na to, by stać się nonkonformistycznym psychiatrą palącym trawkę? Czy potrafiłby tańczyć rock'n'rolla?". Wbrew obawom Laverty'ego, idol kibiców Manchesteru Utd. okazał się bardzo otwarty na wyzwania, czemu dowodem jest jego brawurowy występ w filmie. Warto wspomnieć, iż "Szukając Erica" zostało nominowane do Złotej Palmy na festiwalu w Cannes, a także do Europejskiej Nagrody Filmowej. "Archiwalne nagranie z meczu - Cantona na boisku, oklaskiwany przez rozkrzyczany tłum - napełnia film poczuciem nadziei, jakie może rozbudzić tylko najlepsza gra" - pisała na łamach "Los Angeles Times" Betsy Sharkey. "Loach, znakomity gracz w swojej własnej dyscyplinie, zapewnia całą resztę".

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

lukaszk13

Film mi się podobał, pokazuje, że więź kibicowska jest bardzo silna. 7/10

michal1449

Jestem wielkim fanem Manchesteru United pomimo tego niestety film jest slaby. Osbiscie podobaja mi sie wstawki z meczow z wiadomych wzgledow ale film do mnie nie przemawia, stasznie sie dluzy.

pedro

Świetne kino. Główny bohater fan Manchesteru United, którego idolem jest Eric Cantona przezywa depresję. Nie sprawdził się w roli męża i zupełnie zawiódł jako ojciec. Aż tu nagle pewnego dnia.... Rewelacyjne kino społeczne, z elementami sensacji i komedii. Całość jednak podnosi na duchu. Ten film na pewno znajdzie się w mojej piątce miesiąca.
Szukając Erica
reżyseria:
Wielka Brytania/Francja, 2009
Nestor kina brytyjskiego, Ken Loach, opowiada o solidarności i przyjaźni. W rolach głównych niecodzienny duet: były basista legendarnej postpunkowej formacji The Fall - Steve Evets, oraz Eric Cantona - charyzmatyczny francuski ekspiłkarz, była gwiazda Manchesteru Utd.
komedia/dramat
Szukając Erica
4,1 5 1 25