PREMIERA

2012.06.02

CANAL+ PREMIUM

Szybcy i wściekli 5

Fast Five

USA, 2011

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 125 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Brian O'Conner (Paul Walker) i jego dziewczyna Mia Toretto (Jordana Brewster) doprowadzają do kraksy autobusu więziennego, przewożącego 26 niebezpiecznych przestępców do zakładu karnego Lompoc. W wyniku zuchwałej akcji z transportu ucieka brat Mii - Dominic "Dom" Toretto (Vin Diesel).

Trio spotyka się w Rio de Janeiro, gdzie uczestniczą w kradzieży trzech "lanserskich bryk". Mia Toretto odjeżdża z miejsca akcji Fordem GT40 i ukrywa go w garażu na terenie faweli. Tymczasem Brian i Dominic zostają schwytani przez ludzi miejscowego bossa Hernana Reyesa (Joaquim de Almeida), który żąda zwrotu samochodu pod groźbą śmierci. Złodziei ściga też agent Luke Hobbs (Dwayne Johnson) z Diplomatic Security Service, ponieważ podczas napadu zginęło trzech agentów DEA. Dominic i Brian nie chcą wiecznie uciekać. Planują kupić sobie wolność i rozpocząć nowe życie. Decydują się na ostatnią akcję. Postanawiają obrabować Hernana Reyesa. Baron narkotykowy trzyma gotówkę wartą 100 mln dolarów w 10 różnych miejscach w mieście. W zadaniu tym ma im pomóc Tej Parker (Chris "Ludacris" Bridges), Roman Pearce (Tyrese Gibson), Han Lue (Sung Kang), Gisele Harabo (Gal Gadot), Tego Leo (Tego Calderon) i Rico Santos (Don Omar).

"Szybcy i wściekli 5" to kolejny seguel serii, która należy najbardziej dochodowych projektów wytwórni Universal. To widowiskowe kino akcji zrealizowane z dystansem i przymrużeniem oka, w którym efekty specjalne są zrealizowane na najwyższym poziomie, a kaskaderskie popisy przeplatają się z nieprawdopodobnymi pomysłami na wykorzystanie sportowych aut, pościgami i efektownymi strzelaninami. Bohaterowie cyklu mają już za sobą nielegalne wyścigi w Miami, wyprawę do Tokio oraz przeprawę tunelem biegnącym pod granicą z Meksykiem. "Szybcy i wściekli 5" kontynuują i rozwijają niedokończone wątki z poprzednich części. W piątej odsłonie sympatyczny przestępca i były agent FBI znajdują schronienie w fawelach Rio de Janeiro i szykują wielki skok. Zbierają ekipę i planują drobiazgowo ucieczkę z wielką gotówką, która pozwoli im kupić sobie wolność i zniknąć na zawsze.

Reżyserem jest JUSTIN LIN. Zadebiutował on w pełnym metrażu obrazem "Better Luck Tomorrow", który w 2002 roku miał premierę na festiwalu Sundance i został nominowany do nagrody jury. Lin ma w dotychczasowym dorobku takie pozycje, jak "Szybcy i wściekli: Tokio Drift", "Annapolis" i "Szybko i wściekle". Autorem scenariusza opartego na postaciach stworzonych przez Gary'ego Scotta Thompsona ("K-911", "Człowiek widmo", "88 minut") jest Chris Morgan ("Komórka", "Wanted - Ścigani", "Shell Game"). W tej odsłonie twórcy filmu zebrali większość postaci, znanych z poprzednich części. W roli charyzmatycznego czarnoskórego Romana Pearcea występuje ponownie Tyrese Gibson ("Lot Feniksa", "Transformers", "Legion"), Teja Parkera gra Chris "Ludacris" Bridges ("Miasto gniewu", "Max Payne", "Gamer"), w Vince'a znów wciela się Matt Schulze ("Transporter", "Drapieżnik", "Mr. Brooks"), jako Han Lue pojawia się Sung Kang ("Zabójca", "Szklana pułapka 4.0", "Cooler"), Gisele Harabo to znowu Gal Gadot ("Wybuchowa para", "Nocna randka"), a towarzyszą im Don Omar i Tego Calderon. Główne role grają Vin Diesel ("xXx", "Odwet", "Kroniki Riddicka", "Pacyfikator") i Paul Walker ("Potęga strachu", "Podwójna tożsamość", "Chętni na kasę"). Partneruje im Jordana Brewster ("Oni', "D.E.B.S."). Bohaterów ściga ze swoim zespołem nieustępliwy agent federalny, którego gra były zapaśnik WWF Dwayne Johnson ("Król Skorpion", "Plan gry", "Policja zastępcza"). Baronem narkotykowym, który nie korzysta z usług banków i zawsze rozlicza się wyłącznie gotówką jest Joaquim de Almeida ("Jan Paweł II: Nie lękajcie się", "Podwójna tożsamość", "Granice miłości").

Nie mniej ważnymi bohaterami "Szybkich i wściekłych" są tradycyjnie samochody. W najnowszej odsłonie pojawiają się m.in. Ford GT40, Corvette Grand Sport 1966, Dodge Charger i Porsche GT3 RS oraz superszybkie wozy policyjne i pojazdy "bojowe" Diplomatic Security Service. Zdjęcia autorstwa Stephena F. Windona ("Wysłannik przyszłości", "Piekielna głębia", "Smoking") kręcono w Kalifornii, Arizonie, Georgii, Rio de Janeiro oraz w Portoryko. Ekipa pracująca w Rio miała za zadanie zrealizować ujęcia z lotu ptaka oraz zarejestrować jedne z najbardziej charakterystycznych dla miasta plenerów. Były to między innymi Sugarloaf Mountain, Copacabana, plaża Ipanema, punkt obserwacyjny Dona Marta oraz posąg Chrystusa. Muzykę skomponował Brian Tyler ("Eagle Eye", "Niezniszczalni", "Inwazja: Bitwa o Los Angeles"). Na uwagę zasługuje soundtrack z piosenkami znanych raperów na czele z utworem "Danza Kuduro" w wykonaniu Don Omara i Lucenzo.

Wytwórnia Universal planuje produkcję dwóch kolejnych obrazów z serii "Szybcy i wściekli". Część szósta i siódma mają mieć wspólną fabułę. Premierę "The Fast and the Furious 6" zaplanowano na 24 maja 2013 roku.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

gonia1708

Zgadzam się z wszystkimi tutaj na forum godne i bardzo dobre kino akcji .Jojusiek 5000 myslę ,że 13 latek może go obejrzeć nie widzę przeszkód.

Pio

Jak to bywa w całej serii dobre kino akcji, szybkie samochody, piękne dziewczyny i trochę bajki. Dla
oka przyjemny.

jojusiek5000

Jak myślicie czy ten film jest odpowiedni dla
takiego 13 latka, ogladającego z rodzicami filmy
akcji ?
Szybcy i wściekli 5
reżyseria:
USA, 2011
Brian O'Conner (Paul Walker) i jego dziewczyna Mia Toretto (Jordana Brewster) doprowadzają do kraksy autobusu więziennego, przewożącego 26 niebezpiecznych przestępców do zakładu karnego Lompoc. W wyniku zuchwałej akcji z transportu ucieka brat Mii - Dominic "Dom" Toretto (Vin Diesel).
film sensacyjny
Szybcy i wściekli 5
4,4 5 1 55