PREMIERA

2007.09.01

CANAL+ PREMIUM

SZYBCY I WŚCIEKLI - TOKIO DRIFT

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film akcji

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Sean Boswell (Lucas Black), nastolatek-outsider, daje się namówić na udział w ulicznym wyścigu samochodowym. Niebezpieczny pojedynek, w którym nagrodą jest dziewczyna rywala, wygrywa, ale zdewastowane samochody i szkody wyrządzone podczas wyścigu ściągają na niego policję.

Rozgoryczona matka Seana wysyła go do ojca - wojskowego zamieszkałego w zapuszczonej dzielnicy Tokio. Sean czuje się tam samotny i wyobcowany. Na kilkupiętrowym parkingu obserwuje wyścig w formule "drifting", gdzie liczy się nie tylko szybkość, ale również umiejętność kontrolowania poślizgu. Kiedy sam zasiada za kierownicą, dotkliwie przekonuje się, że to zupełnie inny rodzaj jazdy. Splot wydarzeń popycha go do ciemnego światka tokijskich wyścigów. Sean ma się zmierzyć z lokalnym mistrzem DK (Brian Tee), który na dodatek ma rodzinne powiązania z yakuzą - japońską mafią. Skomplikowane zasady "Tokio Drift" tłumaczy Seanowi Han (Sung Kang), outsider podobny do niego. Pod jego opieką Amerykanin staje się wkrótce godnym przeciwnikiem dla DK. Kiedy wreszcie stają obok siebie na starcie kolejnego morderczego wyścigu, walczą o honor, tytuł mistrza oraz piękną dziewczynę DK, w której Sean się zakochał.

"Szybcy i wściekli - Tokio Drift" to trzecia już część serii, która pozyskała milionową widownię na całym świecie. W pierwszej - "Szybkich i wściekłych" (2001) - twórcy zabrali widzów do podziemia nielegalnych wyścigów samochodowych w Los Angeles, w drugiej - zatytułowanej "Za szybcy, za wściekli" (2003) - opowiedzieli o mistrzach samochodowych akrobacji w scenerii Miami. Ostatnią jak dotychczas część zrealizował JUSTIN LIN, Tajwańczyk pracujący w USA. Krytycy zainteresowali się nim po premierze "Better Luck Tommorow" (2001), w którym Lin opowiedział o prowadzącej podwójne życie uczniów i kryminalistów azjatycko-amerykańskiej grupie przyjaciół z liceum. Film otrzymał nominację do Independent Spirit Award i był pokazywany w konkursie głównym festiwalu Sundance.

Akcja trzeciej części "Szybkich i wściekłych" przeniosła się do Tokio, aby pokazać szerokiej publiczności niebezpieczeństwo i wirtuozerię wyścigów typu "drifting". Ten styl jazdy wziął swój początek z wyścigów młodych Japończyków, którzy urządzali pojedynki na krętych górskich serpentynach. Konsultantem filmu został zresztą Keiichi Tsuchiya, jeden z pionierów stylu - dziś szanowany już weteran wyścigów samochodowych. Dzięki niemu filmowe pościgi imponują wiarygodnością. W obrazie Lina samochody nie koziołkują wbrew zasadom grawitacji i nie wychodzą bez szwanku z każdej katastrofy, jak w typowych hollywoodzkich produkcjach. To co widzimy na ekranie, choć pokazane w efektowny sposób, odbiera się niemal jak zdjęcia dokumentalne. To również zasługa operatora Stephena F. Windona, który jest autorem zdjęć do m.in. "Domu woskowych ciał" czy "Anakondy: Polowania na Krwawą Orchideę".

W główną rolę w "Szybkich i wściekłych - Tokio Drift", wcielił się Lucas Black. Black był modelem Calvina Kleina i grał w "Z archiwum X" i serialu "Amerykański horror". Jedną z pierwszych ról kinowych zagrał w "Bliznach przeszłości" (1996) Billy'ego Boba Thorntona, a cztery lata później znów u Thorntona wystąpił w "Rączych koniach". Ma również na koncie role we "Wzgórzu nadziei" u boku Nicole Kidman i Renée Zellweger i w głośnym "Jarheadzie - Żołnierzu Piechoty Morskiej" Sama Mendesa.

WASZE OPINIE

gaga3

marcins i gimbas. no więc wyprowadzę was z błędu. każda telewizja robi sama zwiastuny filmów, jak i innych programów i bynajmniej nie są one nigdzie wcześniej przygotowywane (wiem coś o tym bo w innym razie nie miałabym pracy) a do tego telewizje nie puszczają filmów z dvd.
canal + podobnie jak wszystkie inne telewizje sam robi zwiastuny, więc na pewno robił tez i ten.

zoran

Lekka i przyjemna rozrywka.

GAZO

Niedzielne kino familijne.
SZYBCY I WŚCIEKLI - TOKIO DRIFT
reżyseria:
USA, 2006
Sean Boswell (Lucas Black), nastolatek-outsider, daje się namówić na udział w ulicznym wyścigu samochodowym. Niebezpieczny pojedynek, w którym nagrodą jest dziewczyna rywala, wygrywa, ale zdewastowane samochody i szkody wyrządzone podczas wyścigu ściągają na niego policję.
film akcji
SZYBCY I WŚCIEKLI - TOKIO DRIFT
4,6 5 1 147