PREMIERA

2003.03.16

CANAL+ PREMIUM

SZYBCY I WŚCIEKLI

The Fast and the Furious

USA, 2001

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: kino akcji

czas trwania: 102 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rozwijające zawrotne prędkości, podrasowane samochody, piękne kobiety, szczypta ciętego humoru... To tylko niektóre atuty przeboju kina akcji z Vinem Dieselem w roli głównej.

Gdy zapada noc, Los Angeles staje się areną nielegalnych wyścigów samochodowych. Stawką w rajdach są duże pieniądze, dochodzące nawet do 10.000 dolarów. Gangi podejrzewane są także o serię porwań ciężarówek. Aby rozpracować i zlikwidować ten proceder, do jednej z grup stara się przeniknąć policjant, Brian (Paul Walker). Po pewnym czasie udaje mu się przekonać do siebie szefa, Dominica Toretto (Vin Diesel). Rywalizacja między gangami przybiera na sile, a dodatkowo dla Briana pojawiają się nowe problemy - zakochuje się w siostrze Dominica. Wciąż jest policjantem, ale zamknięcie sprawy nie jest mu na rękę. Kiedy jednak wszystko wymyka się spod kontroli i działalność przestępców nasila się, musi zdecydować, komu powinien być lojalny.

W 1998 roku w amerykańskim magazynie Vibe ukazał się artykuł Kena Li dotyczący nielegalnych ulicznych wyścigów samochodowych w Nowym Jorku. Reportaż ten stał się kanwą bijącej rekordy oglądalności serii filmów o wyczynach ulicznych rajdowców i ich wrogów. Pierwszy z nich nakręcił ROB COHEN w 2001 roku. Widzowie tłumnie ruszyli do kin podziwiać drogowe wyczyny mistrza rajdów ulicznych, Dominica Toretto oraz jego rywala, policjanta-tajniaka Briana O'Connera. Do dnia dzisiejszego film przyniósł producentom ponad 200 milionów dolarów zysku. Doczekał się też czterech kontynuacji a kolejna planowana jest na rok 2011. Uliczne zmagania swoich bohaterów Rob Cohen porównuje do klasycznego kina kowbojskiego - "To co pokazujemy w "Szybkich i wściekłych" przywołuje na myśl konwencję westernu, odtworzoną we współczesnym, miejskim stylu. Film nawiązuje bowiem do ważnych elementów tego klasycznego gatunku - lojalności, zdrady, wolności. Jedyna różnica tkwi w tym, że zamiast wierzchowców mamy siłę koni mechanicznych."

W szefa samochodowego gangu wcielił się Vin Diesel, aktor z Nowego Jorku, dla którego rola Toretto była, obok występu w "Pitch Black" oraz w "Szeregowcu Ryanie", jedną z ważniejszych w początkach aktorskiej kariery. Faktem, który może zaskoczyć miłośników filmowego Dominica Toretto i jego niesamowitych umiejętności oraz brawury za kółkiem, jest to, że w rzeczywistości Vin Diesel nie potrafi kierować autem z manualną skrzynią biegów. Spostrzegawczy widzowie zauważą, że w scenach, gdzie kieruje sam aktor, a nie jego dubler, samochód to zawsze tzw. automat. Z zapierającymi dech w piersiach efektami specjalnymi i zawrotnym tempem akcji doskonale komponuje się ścieżka dźwiękowa filmu. Odpowiedzialny za nią producent BT postarał się, by muzyka była odpowiednio zróżnicowana - dominuje hip-hop, nie brak też muzyki elektronicznej i industrialnej.

WASZE OPINIE

krzycho

produkujcie dalej takie filmy
mało na rynku!!!!!!!!!!!!!!!

krzycho

fajny film!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
tak dallejjjjjjjjjjjjjj

MRN93

Czy będzie powtórka?
SZYBCY I WŚCIEKLI
reżyseria:
USA, 2001
Rozwijające zawrotne prędkości, podrasowane samochody, piękne kobiety, szczypta ciętego humoru... To tylko niektóre atuty przeboju kina akcji z Vinem Dieselem w roli głównej.
kino akcji
SZYBCY I WŚCIEKLI
4,8 5 1 274