PREMIERA

2008.12.02

CANAL+ PREMIUM

TABU

Polska, 1987

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat psychologiczny

czas trwania: 101 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Kameralna, wysmakowana plastycznie opowieść o miłości, zazdrości i rozpaczy, rozgrywająca się na polskiej prowincji, ale utrzymana w tonie greckiej tragedii.

Nienajmłodsza już, ale wciąż atrakcyjna, owdowiała niedawno kobieta (Grażyna Szapołowska) razem ze swoją córką Milką (Bernadetta Machała-Krzemińska) mieszkają z dala od wsi, gdzie prowadzą niewielkie gospodarstwo i utrzymują się z wyrobu koronek. W pracy pomaga im mieszkający w starej chacie za wsią Krystian (Krzysztof Gosztyła), młody i intrygujący samotnik. W Milce kocha się syn sklepikarki Stefek (Olaf Lubaszenko), a we wdowie stary organista (Bronisław Pawlik), który matkę dziewczyny chciałby poślubić. Kobiety odtrącają jednak swoich adoratorów, bo obie interesują się tym samym mężczyzną - Krystianem. Ten jednak, uwikłany w skomplikowane relacje, nie chce rezygnować z wolności i postanawia uciec. Dla obu kobiet to szok, dla matki tym większy, że dopiero wtedy zdaje ona sobie sprawę, co Krystiana łączyło z Milką, która spodziewa się dziecka.

Film ANDRZEJA BARAŃSKIEGO, jednego z najbardziej oryginalnych polskich reżyserów-outsiderów, wyrasta z typowej dla tego właśnie twórcy tematyki. Barańskiego interesuje bowiem przede wszystkim codzienne życie na prowincji, które doprawia jednak zawsze ironią i śladami jawnie metafizycznymi. Bohaterów jego filmów ("Niech gra muzyka", "Kobieta z prowincji", "Dwa księżyce"), prostych, niemal staroświeckich w formie, przesyconych ciepłym sentymentalizmem i delikatnym humorem wyróżnia przede wszystkim zgoda na los, rzecz w polskim kinie niezwykła.

Takie jest też "Tabu", oparte na powieści fińskiego pisarza Timo Kustaa Mukki - opowieść zarazem codzienna i wzniosła, dotykająca rzeczywistości i przesycona symboliką. U Barańskiego Milka i jej matka są postaciami z krwi i kości, ale przeżywają dramaty jak z antycznej tragedii - miłość, zazdrość, śmierć i bezsilność wobec losu. Niezwykle ważną postacią okazuje się też organista grany przez Bronisława Pawlika, ulubionego aktora Barańskiego (wystąpił m.in. w "Niech cię odleci mara" i "Wszystkich świętych"), który mówił o nim: "Pawlik był jak chleb z masłem. Tworzył typ kogoś, kto jest zarazem dobry i zły, brzydki i piękny, trochę chory i trochę zdrowy. Normalny".
TABU
reżyseria:
Polska, 1987
Kameralna, wysmakowana plastycznie opowieść o miłości, zazdrości i rozpaczy, rozgrywająca się na polskiej prowincji, ale utrzymana w tonie greckiej tragedii.
dramat psychologiczny
TABU
3,8 5 1 39