• Oscar
  • Złote Globy

PREMIERA

2007.03.03

CANAL+ PREMIUM

Tajemnica Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

USA, 2005

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 129 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Lato 1963 roku, stan Wyoming, USA. Dwaj młodzi kowboje - Ennis Del Mar (Heath Ledger) i Jack Twist (Jake Gyllenhaal) - poznają się w trakcie poszukiwania pracy. Nowy pracodawca Joe Aquirre proponuje im mało atrakcyjne, sezonowe zatrudnienie przy wypasie owiec na wzgórzu Brokeback.

Mrukliwy i szorstki w obyciu Ennis oraz romantycznie usposobiony Jack wspólnie dzielą trudy życia na pustkowiu, pośród nieprzyjaznej przyrody. Ich wieczory wyglądają dość monotonnie - jedzą fasolę z puszki, piją piwo i grzeją się przy ognisku. Z czasem zaczyna łączyć ich głęboka więź, aż w końcu pewnej nocy dochodzi między nimi do wybuchu namiętności. Dla chłopaków z Dzikiego Zachodu to fakt, który trudno im zaakceptować. Postanawiają więc o wszystkim zapomnieć. U schyłku lata opuszczają wzgórze i każdy z nich rozpoczyna nowe życie. Ennis poślubia pracującą w lokalnym sklepie spożywczym Almę (Michelle Williams) i doczekuje się z nią dwóch córek. Jack natomiast podczas jednego z pokazów rodeo w Teksasie poznaje miejscową piękność Laureen Newsome (Anne Hathaway), córkę właściciela firmy handlującej sprzętem rolniczym. Mimo sprzeciwu ojca dziewczyny i jego niechęci wobec Jacka - młodzi biorą ślub, a Laureen wkrótce rodzi syna. Mijają 4 lata. Pewnego dnia Alma wręcza mężowi pocztówkę od Jacka, zapowiadającą jego przyjazd do Wyoming. Ennis przedstawia go żonie jako starego przyjaciela, z którym planuje kilkudniowy wypad na ryby, ale Alma od początku podejrzewa, że mężczyzn łączy coś więcej. Szybko okazuje się, że to co wydarzyło się na wzgórzu Brokeback, nie było jedynie chwilą słabości, a skrywana namiętność będzie miała dla każdego z nich dramatyczne konsekwencje.

Premiera "Tajemnicy Brokeback Mountain" była oczekiwana z wielkim przejęciem. Jest to bowiem pierwsza wyskobudżetowa hollywoodzka produkcja, która otwarcie podejmuje temat związku homoseksualnego. Annie Proulx - autorka opowiadania, na podstawie którego powstał film - opublikowała je w 1997 roku w "New York Times". Wcześniej jej powieść "Kroniki portowe", za którą otrzymała nagrodę Pulitzera, również stała się podstawą filmu w reżyserii Lasse Hallstroma. Scenariusz do "Tajemnicy Brokeback Mountain", który zdobył m.in. Oscara, nagrodę BAFTA i Złoty Glob napisał duet Diana Ossana i Larry McMurtry, który jest scenarzystą m.in. "Ostatniego seansu filmowego" Petera Bogdanovicha.

Reżyser obsypanego nagrodami filmu, ANG LEE jest z pochodzenia Tajwańczykiem. Zasłynął bardzo ciepło przyjętym przez krytykę "Przyjęciem Weselnym", po którym zaczął kręcić filmy na Zachodzie. W jego filmografii znajdują się tak znane obrazy, jak "Rozważna i romantyczna" z Hugh Grantem i Emmą Thompson, "Burza lodowa" z Sigourney Weaver, Kevinem Klinem, Tobeyem Maguirem i Christiną Ricci czy "Hulk" z Jennifer Connelly i Nickiem Nolte. Do "Tajemnicy Brokeback Mountain" Lee zatrudnił aktorów stojących dopiero u progu wielkiej kariery, dla których udział w tym obrazie stał się trampoliną do sukcesu. Grający Ennisa, Heath Ledger znany jest z "Monster's Ball: Czekając na wyrok" Marca Forstera, "Patrioty" Mela Gibsona czy "Nieustraszonych braci Grimm" Terry'ego Gilliama. Rola w "Tajemnicy Brokeback Mountain" przyniosła mu m.in. nominacje do Oscara, BAFTY i Złotego Globu. Jake Gyllenhaal zagrał m.in. w "Pojutrze" Rolanda Emmericha, "Jarhead: Żołnierz piechoty morskiej" Sama Mendesa, "Dowodzie" Johna Maddena oraz "Zodiaku" Davida Finchera. Za tytułową rolę w "Donnie Darco" Richarda Kelly zdobył nominację do Independent Spirit Award. Kreacja w filmie Anga Lee przyniosła mu m.in. nominację do Oscara oraz nagrodę BAFTA. Nieznana wcześniej szerokiej publiczności Michelle Williams za rolę Almy, żony Ennisa, także zdobyła nominacje do Oscara, BAFTY i Złotego Globu dla najlepszej aktorki w roli drugoplanowej. Anne Hathaway, odtwarzająca rolę żony Jacka, zagrała wcześniej w obu częściach "Pamiętników księżniczki" Garry'ego Marshalla, a następnie u boku Meryl Streep w "Diabeł ubiera się u Prady" Davida Frankela.

W sumie "Tajemnica Brokeback Mountain" zdobyła większość liczących się nagród filmowych, w tym m.in.: 8 nominacji i 3 Oscary (za najlepszą reżyserię, muzykę i scenariusz), 5 nominacji i 4 nagrody BAFTA (najlepszy film, najlepsza reżyseria, scenariusz i rola Jake'a Gyllenhaala), 3 nominacje i 4 Złote Globy (najlepszy reżyser, film, piosenka, scenariusz), Złotego Lwa na MFF w Wenecji oraz nominację do nagrody Cezara w kategorii "najlepszy film zagraniczny". Otrzymał również nagrody od praktycznie wszystkich liczących się Stowarzyszeń Krytyków Filmowych, m.in.: BSFC (Boston Society of Film Critics), ALFS (London Critics Circle Film Awards), NYFCC (New York Film Critics Circle Awards) oraz prestiżową w środowisku filmowym nagrodę DGA (Directors Guild of America) - Amerykańskiego Stowarzyszenia Reżyserów Filmowych.

Nagrody filmowe

Najlepszy reżyser - Ang Lee, film Tajemnica Brokeback Mountain
Najlepszy scenariusz adaptowany, Diana Ossana, Larry McMurtry, Tajemnica Brokeback Mountain
Najlepsza muzyka oryginalna, Gustavo Santaolalla, Tajemnica Brokeback Mountain
Najlepszy dramat, Tajemnica Brokeback Mountain
Najlepszy reżyser - Ang Lee, film Tajemnica Brokeback Mountain
Najlepszy scenariusz, Diana Ossana, Larry McMurtry, Tajemnica Brokeback Mountain
Najlepsza piosenka "A Love That Will Never Grow Old", wyk. Emmylou Harris, Tajemnica Brokeback Mountain

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Według mnie jest to film roku 2005. Doskonały pod każdym względem. Historia, która mogła sie wydarzyc gdziekolwiek, niekoniecznie w Stanach. Aktorzy w swoich rolach są znakomici i przekonujący. Choć film trwa dwie godziny, czas mija tak szybko jakbyśmy oglądali produkcję z hiper realistycznymi efektami specjalnymi. Rewelacja !

Renu

Film, który mógłby wyleczyć niejednego homofoba...mam nadzieję :)
Dołączam się do komentarzy powyższych :)

Aniluap

powiem jedno: popłakałam się na końcu
Tajemnica Brokeback Mountain
reżyseria:
USA, 2005
Lato 1963 roku, stan Wyoming, USA. Dwaj młodzi kowboje - Ennis Del Mar (Heath Ledger) i Jack Twist (Jake Gyllenhaal) - poznają się w trakcie poszukiwania pracy. Nowy pracodawca Joe Aquirre proponuje im mało atrakcyjne, sezonowe zatrudnienie przy wypasie owiec na wzgórzu Brokeback.
dramat
Tajemnica Brokeback Mountain
4,6 5 1 157