PREMIERA

2009.02.09

CANAL+ PREMIUM

TAJEMNICA ŚMIERCI

Beneath

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: horror

czas trwania: 79 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Kiedy czternastoletnia Christy Wescot (Nora Zehetner) i jej ukochana starsza siostra Vanessa (Carly Pope) wracają z grobu rodziców, ich samochód ulega wypadkowi. Christy udaje się przeżyć kraksę bez szwanku, ale Vanessa zostaje ciężko poparzona.

Młodsza z sióstr zostaje poddana terapii psychiatrycznej, starsza trafia zaś pod opiekę męża, doktora Johna Locke'a (Matthew Settle). Christy nie przestaje obwiniać się za wypadek, zwłaszcza po tym, jak Vanessa umiera na atak serca. Wysłaną do Kalifornii na leczenie dziewczynę wciąż prześladują koszmary i dziwne wizje. Ku jej przerażeniu, cześć z nich zaczyna spełniać się w rzeczywistości. Kiedy wraca do rodzinnego miasta sześć lat po tragedii, nagle zaczynają odsłaniać się przed nią tajemnicze szczegóły śmierci siostry.

"Tajemnica śmierci" to pierwszy obraz zrealizowany w koprodukcji Paramount Classics i MTV Films. Reżyserii tej mrocznej historii podjął się utalentowany debiutant DAGEN MERRILL, którego kolejnym obrazem jest dramat muzyczny "Broken Hill". Merrill napisał scenariusz do "Tajemnicy śmierci" wspólnie z Kevinem Burke'm. Wśród producentów filmu znaleźć zaś można ludzi odpowiedzialnych za sukcesy takich filmów, jak "W czym mamy problem?", "Napoleon Dynamite" czy "Think Tank".

Opowieść o młodej kobiecie, zmagającej się z upiornymi widmami przeszłości okazała się wyzwaniem dla filmowców oraz ekipy aktorskiej. Wielki ciężar spoczął zwłaszcza na barkach odtwórczyni głównej roli Nory Zehetner. Aktorka miała na koncie jedynie niewielkie występy w serialach i filmach kinowych, takich jak m.in. "American Pie 2" czy "Rozmowy z innymi kobietami", kiedy na planie "Tajemnicy śmierci" obarczono ją dużą odpowiedzialnością. To od jej umiejętności wcielenia się w rolę przeżywającej psychologiczny koszmar Christy zależało powodzenie całego przedsięwzięcia. Aktorka nie ugięła się pod ciężarem oczekiwań. "Nora Zehetner od początku filmu emanuje siłą" - pisał jeden z recenzentów - "Kiedy rozważa powrót do małego miasteczka, z którym lata wcześniej straciła kontakt, wykonuje imponujący wysiłek ukazania sprzecznych emocji, jakie nią targają. To jeden z głównych powodów, dla których film świetnie się ogląda". Wspomnieć też należy o aktorach, którzy partnerowali Norze Zehetner, a byli wśród nich m.in. Carly Pope ("W amarantowej matni", "Nieostry dyżur", serial "Asy z klasy"), Matthew Settle ("Koszmar następnego lata", seriale "Ostry dyżur" i "Kompania braci") oraz Gillian Barber ("Snajper w Waszyngtonie").

"Tajemnicę śmierci" warto polecić zwolennikom psychologicznego kina grozy. Film oddziałuje bowiem na widza w sposób niekonwencjonalny, pozwalając mu zagłębić się w zwichrowane stany emocjonalne bohaterki. "Śmierć jest najbardziej surowa wobec żywych" - mówi jeden z bohaterów filmu Dagena Merrilla i w tym wypadku ma wiele racji.

WASZE OPINIE

szymon_212

Bardzo udane oraz świetne kino. Moja ocena to 5, a nawet 10.

Grubass

na koniec to sie tylko ubawiłem...hehehehe

WNLek

Bardzo dobry film. Ma głęboką treść co różni go od większości horrorów. Naprawdę wciąga, polecam.
TAJEMNICA ŚMIERCI
reżyseria:
USA, 2007
Kiedy czternastoletnia Christy Wescot (Nora Zehetner) i jej ukochana starsza siostra Vanessa (Carly Pope) wracają z grobu rodziców, ich samochód ulega wypadkowi. Christy udaje się przeżyć kraksę bez szwanku, ale Vanessa zostaje ciężko poparzona.
horror
TAJEMNICA ŚMIERCI
4,2 5 1 46