PREMIERA

2010.10.29

CANAL+ PREMIUM

TAJEMNICE PAŃSTWA

Secret défense

Francja, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Wojna między organizacjami terrorystycznymi a agencjami wywiadowczymi nie ma końca. I choć członkowie tych grup walczą po przeciwnych stronach barykady, wiodą podobne, podwójne życia i posługują się takimi samymi metodami. Przykładem jest działalność Aleksa (Gérard Lanvin) i Al Barada (Simon Abkarian).

Pierwszy udaje, że pracuje w branży winiarskiej, choć w rzeczywistości jest wysoko postawionym agentem, pracującym na rzecz bezpieczeństwa wewnętrznego Francji. Al Barad udaje biznesmena, by ukryć fakt, iż jest ważną figurą w islamskiej organizacji terrorystycznej. Obaj nie wahają się wykorzystywać innych ludzi. Alex werbuje atrakcyjną Diane (Vahina Giocante), którą indoktrynuje i obiecuje odpowiednie szkolenie. Celem misji dziewczyny jest uwiedzenie Al Barada. W tym samym czasie w więzieniu terroryści przygarniają jednego z osadzonych (Nicolas Duvauchelle). Dzięki opiece, którą mu oferują w zakładzie karnym, udaje im się zachęcić młodego mężczyznę do przejścia na islam i podjęcia walki w imię ważnych dla nich kwestii.

"Tajemnice państwa" zostały nakręcone w tempie i z rozmachem właściwym amerykańskiej kinematografii. Film bardzo realistycznie przedstawia mechanizmy funkcjonowania DGSE, francuskich służb specjalnych, odpowiednika CIA i Mossadu. Wiadomo, że podlegające francuskiemu Ministerstwu Sprawiedliwości DGSE zatrudnia w sumie około 4620 agentów i cywilów, przy czym korzysta także z usług tzw. dobrowolnych korespondentów, czyli szpiegów. Reżyser i pomysłodawca "Tajemnic państwa" PHILIPPE HAIM ("Lucky Luke"), przygotowując się do pracy nad filmem, zbierał wszelkie dostępne informacje dotyczące wywiadu. Wsparciem merytorycznym posłużyli mu byli pracownicy DGSE, a także dziennikarze zajmujący się tematyką Bliskiego Wschodu oraz znawcy islamu. Mając pewien zasób wiedzy, Haim zaczął pisać pierwsze szkice scenariusza. Po ukończeniu trzeciej wersji dołączyła do niego Julien Sibony. Jej zadaniem było wskazanie szczegółów niezrozumiałych dla przeciętnego widza, który nie zgłębiał specyfiki funkcjonowania wywiadu. Trzecia współautorka, Nathalie Carter, skupiła się przede wszystkim na wiarygodnym ukształtowaniu postaci Diane. Owocem ich kooperacji były kolejne wersje scenariusza, z których dopiero osiemnasta zadowoliła wszystkich i pozwoliła rozpocząć zdjęcia. Haim pragnął nakręcić prawdziwy film szpiegowski, ale nie umieszczać fabuły w świecie szpiegów i tajnych służb. "Chciałem pokazać tę tajną wojnę, której machina wciąga i wykorzystuje ludzi, z największą precyzją, aby jak najlepiej ukazać jej okrucieństwo" - mówił reżyser.

W role dwóch walczących po przeciwnych stronach barykady "bossów" wcielili się: zdobywca dwóch Cezarów Gérard Lanvin ("Gusta i guściki", "3 zero") oraz Simon Abkarian, który wystąpił m.in. jako przeciwnik Daniela Craiga w "Casino Royale". Młodzi bohaterowie manipulowani i wykorzystywani w walce islamskich ekstremistów i francuskiego wywiadu to Nicolas Duvauchelle, znany widzom CANAL+ jako Théo z serialu "Bezkarni" oraz Vahina Giocante, którą można było oglądać w CANAL+ w "99 frankach" oraz w "Uwodzicielce".

WASZE OPINIE

Tomii

Rewelacyjny film ukazujący życie agentów wywiadu, życie pozbawione sentymentów ... liczy się tylko bezpieczeństwo narodowe.
Film dobry pod każdym względem, zdecydowanie polecam.

rasztaw

obejrzałem go w wyniku pozytywnych komentarzy na forum i z czystym sumieniem również go polecam :)

Majki

Jak tak zachwalacie to i ja obejrzę
TAJEMNICE PAŃSTWA
reżyseria:
Francja, 2008
Wojna między organizacjami terrorystycznymi a agencjami wywiadowczymi nie ma końca. I choć członkowie tych grup walczą po przeciwnych stronach barykady, wiodą podobne, podwójne życia i posługują się takimi samymi metodami. Przykładem jest działalność Aleksa (Gérard Lanvin) i Al Barada (Simon Abkarian).
thriller
TAJEMNICE PAŃSTWA
4,7 5 1 46