PREMIERA

2012.11.03

CANAL+ PREMIUM

Tajemnice zwierząt

Wildlife

Japonia, 2010

reżyseria:

gatunek: serial przyrodniczy

czas trwania: 52 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Twórcy serialu zabierają widzów w najodleglejsze zakątki świata, by podglądać życie zwierząt w ich naturalnym środowisku. Podczas egzotycznych podróży odkrywają tajemnice m.in. wielkich kotów zamieszkujących afrykańską sawannę, wodnych drapieżników oraz ich ofiar. Zdjęcia zrealizowane w formacie HD pozwalają w pełni delektować się pięknem dzikiej przyrody.

ODCINEK 1. - BIZON - KRÓL PRERII

W centralnej części Ameryki Północnej, na dystansie 3.000 km, z północy na południe rozciąga się preria - ojczyzna amerykańskich bizonów. Choć niegdyś zamieszkiwało tu 60 milionów osobników, gatunek ten został w krótkim czasie niemal zupełnie wytrzebiony przez białego człowieka. W pierwszym odcinku serialu poznamy bliżej te imponujące zwierzęta znane większości z nas jedynie z amerykańskich westernów.

ODCINEK 2. - ŻYCIE SAWANNY - WIELKIE KOTY

Wschodnioafrykańska sawanna jest jedynym miejscem na świecie, gdzie obok siebie żyje kilka gatunków wielkich kotów. Obfitość pokarmu sprawia, że znajdujące się na szczycie łańcucha pokarmowego lwy, lamparty i gepardy mogą przetrwać w tej niezmierzonej krainie traw. Drugi odcinek serialu "Tajemnice zwierząt" opowiada nie tylko o największych drapieżnikach sawanny ale również o ponad stu gatunkach zamieszkujących ten region Afryki roślinożerców.

ODCINEK 3. - SZCZUR TOKUDAIA MUENNINKI Z WYSPY OKINAWA

Lasy Yanbaru na wyspie Okinawa są nazywane ewolucyjną kapsułą czasu. W pierwotnym środowisku tych lasów właściwie nie występowały zwierzęta mięsożerne. Ostatnio, po raz pierwszy od 30 lat, zaobserwowano tu szczura Tokudaia .Tokudaia muenninki, uważanego za wymarłego. To właśnie ten gryzoń będzie bohaterem trzeciego odcinka serialu "Tajemnice zwierząt".

ODCINEK 4. - PRZYRODA JAPONII - LIS Z WYSPY HOKKAIDO

Twórcy serialu spędzili ponad rok we wschodniej części japońskiej wyspy Hokkaido, niedaleko wybrzeża Morza Ochockiego, obserwując życie lisiej rodziny składającej się z dwóch matek i gromadki dziesięciu szczeniąt. Owocem pracy filmowców jest poruszająca historia o przetrwaniu, determinacji i sile rodzinnych więzi.

ODCINEK 5. - WOJOWNICZE MRÓWKI KOCZUJĄCE

Mrówki koczujące. Najbardziej przerażające stworzenia zamieszkujące równikowy las Ekwadoru. Hordy małych wojowników tworzą niepokonaną armię, której nic nie jest w stanie się oprzeć. Napotykając swoje ofiary, rozczłonkowują je i znoszą poćwiartowane szczątki do mrowiska. Kiedy wyczerpią zapasy żywności na swoim terytorium, rozpoczynają marsz w celu założenia nowego siedliska, chroniąc przy tym swoją królową. Autorzy serialu odkryją w tym odcinku tajemnice niezwykle zorganizowanego życia społecznego tych owadów.

ODCINEK 6. - MIESZKAŃCY PUSTYNI - RATEL I KAMELEON

Ratel z pustyni Kalahari w Afryce jest oficjalnie wymieniany w Księdze Rekordów Guinessa, jako najbardziej nieustraszone zwierzę na świecie. Zgodnie ze swoją reputacją, ta mała bestia z wrodzonym spokojem pożera jadowite węże. Nie cofa się nawet przed konfrontacją z lwem. Zaspokaja głód i pragnienie czyniąc swoim pożywieniem wszystko, co zdoła chwycić w swe pazury. W niniejszym odcinku poznamy nie tylko ratela a le również inne zwierzęta żyjące w trudnych warunkach afrykańskiej pustyni.

ODCINEK 7. - TKACZE. ICH WIELKIE, ZBIOROWE GNIAZDA

Na pustynnych obszarach Namibii można spotkać dziwnie wyglądające drzewa pokryte olbrzymimi kępami wysuszonej trawy. To największe ptasie gniazda na świecie. W ważących prawię tonę "apartmentowcach" może mieszkać nawet 300 osobników. W tym odcinku twórcy serialu opowiedzą nam o zwyczajach tkaczy, pełnych energii afrykańskich ptakach i ich oryginalnych "mieszkaniach".

ODCINEK 8. - LOTY ŚLIZGOWE W LASACH DESZCZOWYCH BORNEO

Na Borneo potrafią latać nie tylko ptaki i owady. Umiejętność szybowania wykształciły również niektóre płazy, gady i ssaki. Fotografik Tadashi Shimada podjął się ambitnego wyzwania uchwycenia ich w locie.

ODCINEK 9.

Japońskie ogrody słyną z niezwykłego piękna i prostoty. Ostatnio zwraca się również uwagę na ich ważną funkcję - rolę ekosystemu dla miejscowej przyrody. Ogród przy świątyni Honen-in w Kioto jest schronieniem dla wielu gatunków zwierząt i roślin żyjących tu w harmonijnej wspólnocie.

ODCINEK 10.

Nowa Gwinea jest rajem "tańczących" ptaków. Cieszą się tu obfitością pożywienia i w zasadzie nie mają naturalnych wrogów. Życie w tak sprzyjającym środowisku pozwoliło im wykształcić wiele interesujących zwyczajów godowych. Widowiskowy taniec altannika złotokryzego przeszedł nawet do legendy znanej jedynie rdzennym mieszkańcom wyspy.

ODCINEK 11. - ŻYCIE MIĘDZY PUSTYNIĄ A MORZEM

Na wybrzeżach Omanu pustynia łączy się z morzem. Na dystansie 25 kilometrów wzdłuż linii wybrzeża można dostrzec tam niezliczone kopce piasku. Usypują je kraby wabiące samice. Samiec, który wybuduje najwyższą budowlę, będzie miał największe szanse u płci przeciwnej. Który z nich zostanie zwycięzcą tej miłosnej konkurencji?

ODCINEK 12.

Wiele gatunków naczelnych jest spotykanych jedynie na Madagaskarze. Jednymi z najbardziej intrygujących są sifaki. Małpiatki te poruszają się w pozycji wyprostowanej. Skacząc na tylnych kończynach przemieszczają się w bok. Twórcy filmu starają się wyjaśnić, czemu te zwierzęta wykształciły tak nietypowy rodzaj ruchu.

ODCINEK 13. - KUNSZT ŁOWIECKIEGO BŁOTNIAKA WSCHODNIEGO

W kolejnym odcinku serii "Tajemnice zwierząt" powrócimy do Japonii, by poznać zwyczaje błotniaka wschodniego. Ten drapieżny ptak z rodziny jastrzębiowatych jest prawdziwym mistrzem polowania. W pogoni za ofiarą potrafi efektywnie wykorzystywać zarówno swoje walory łowieckie, jak i warunki środowiskowe.

ODCINEK 14. - ŻYCIE W KORONACH DRZEW RÓWNIKOWEGO LASU

Kinkażu, ssak z rodziny szopowatych zamieszkuje dziewiczą dżunglę Ameryki Środkowej. Mały drapieżnik żyje w koronach drzew, poruszając się zwinnie na wysokości 30 metrów ponad ziemią. Podczas pory suchej, kiedy nie ma jego ulubionych fig, żywi się nektarem kwiatów drzewa balsa. Ostatni odcinek serii "Tajemnice zwierząt" to nie tylko opowieść o kinkażu, ale również o innych rzadkich zwierzętach - mieszkańcach równikowego lasu.

ODCINEK 15. - NIEZWYKŁA KRAINA - KRATER NGORONGORO

Kiedy kończy się pora deszczowa, trawy w północno-zachodniej Tanzanii wysychają, co zmusza tamtejsze zwierzęta do wędrówek za pożywieniem. Nie jest to łatwa wyprawa, ponieważ zielony raj, którego poszukują znajduje się w centrum szerokiego na 20 kilometrów krateru wulkanu Ngorongoro. Jest to mocno nawodniony teren, obfity w rozmaitą roślinność, niezależnie od pory roku. Krater wydaje się być magicznym miejscem, w którym spokój odnajdują takie zagrożone wyginięciem gatunki, jak czarny nosorożec. Dzięki dokumentowi widzowie poznają ogromne bogactwo fauny i flory obszaru na zawsze skazanego na towarzystwo wielkiego Ngorongoro.

ODCINEK 16. - NA SKRAJU PRZETRWANIA - DZIKIE PSOWATE BRAZYLII

Cerrado, czyli brazylijska sawanna, jest jednym z najstarszych na świecie i najbardziej zróżnicowanych ekosystemów tropikalnych. Przez lata strony te służyły jako schronienie dla wielu gatunków zwierząt, w tym różnorodnych ssaków drapieżnych z rodziny psowatych, z których większość obecnie objęta jest ochroną. Dzięki dokumentowi widzowie poznają szczególnie interesujących oraz rzadko spotykanych przedstawicieli psowatych, którzy zamieszkują Brazylię m.in. wilka grzywiastego oraz psa leśnego.

ODCINEK 17. - OAZY HARMONII. SATOYAMA

W tym odcinku autorzy serialu relacjonują podróż fotografa Mitsuhika Imamoriego, specjalizującego się w zdjęciach owadów. Odwiedza on Japonię i uwiecznia piękno Sotoyamy - obszaru otoczonego z jednej strony górami, z drugiej płaskim terenem. Słowo "sato" oznacza zachwycający, a "yama" to góry. Te zachwycające góry to miejsce, gdzie można zaobserwować niezwykłą harmonię pomiędzy człowiekiem a naturą, możliwą dzięki temu, że ludzie żyją tu wedle odwiecznych tradycji, szanują otaczającą ich przyrodę: lasy, ogrody, drzewa wiśniowe oraz zwierzęta: przepiękne ważki, motyle, żaby, a także bydło domowe.

ODCINEK 18. - OLBRZYMY ALASKI - NIEDŹWIEDZIE BRUNATNE

W kolejnym odcinku serii "Tajemnice zwierząt" widzowie stają twarzą w twarz z niedźwiedziem brunatnym. W Parku Narodowym Katmai występuje jedna z największych chronionych populacji tego gatunku. Ich liczbę szacuje się na ok. 2 000 osobników. Park położony jest w południowej części Alaski, amerykańskiego stanu o największej powierzchni i najmniejszej gęstości zaludnienia. Na Alasce można spotkać największego z przedstawicieli niedźwiedzi brunatnych - kodiaka. Ten potężny drapieżnik osiąga od 1,5 do 3 m długości, a jego masa wynosi 600-800 kg. Dorosłe samce żyją zwykle samotnie, jednak na początku lata zbierają się nad rzekami, gdzie można zobaczyć ich niesamowite polowanie na łososie.

ODCINEK 19. - ŻYCIE W LESIE KALINZU - SZYMPANSY UGANDY

Uganda to państwo położone w Środkowej Afryce nad Jeziorem Wiktorii. Jest to teren niezwykle zalesiony. Znajdują się tu aż 32 obszary chronione, które łącznie zajmują 8% powierzchni kraju. Jednym z nich jest rezerwat lasów Kalinzu, gdzie żyją dzikie szympansy. Te zagrożone wyginięciem człekokształtne małpy, wykształciły unikalne zachowania społeczne. Mają własne upodobania i zwyczaje, które przekazują następnym pokoleniom. Charakterystyczne dla poszczególnych grup szympansów przyzwyczajenia pozwalają określić region ich pochodzenia. Przykładem tego typu zachowań jest chociażby polowanie w grupie, podczas którego można zaobserwować podział na role: atakującego, naganiacza oraz przynęty. Tego rodzaju role są również istotne podczas podziału zdobytego mięsa.

ODCINEK 20. - DRAPIEŻNIKI NIESIONE PRZEZ FALE - ORKI

Peninsula Valdes to jeden z najwspanialszych parków narodowych w Ameryce Południowej, który w 1999 roku został wpisany na światową listę dziedzictwa przyrody Unesco. Można tu zobaczyć z niewielkiej odległości wieloryby, lwy morskie, foki, pingwiny czy drapieżne orki, które polując w ogromnych stadach potrafią atakować nawet wieloryby. Orki żyjące w Peninsula Valdes wykształciły wyjątkowy sposób zdobywania pożywienia. Polują na nie na plażach. Płyną w stronę brzegu z prędkością do 50 kilometrów na godzinę, błyskawicznie namierzają i łapią zaskoczone uchatki patagońskie. W celu wybrania odpowiedniego czasu i miejsca ataku orki oceniają parametry wiatru, fale oraz właściwości geograficzne nabrzeża. Jest to jednak ryzykowny sposób polowania. Niedoświadczone zwierzęta wypływają na plaże i mogą utknąć na mieliźnie.

ODCINEK 21. - TURNIEJE MIŁOSNE W GÓRACH SKALISTYCH. PRERIOKUR OSTROSTERNY.

Góry Skaliste to potężny łańcuch górski znajdujący się na obszarze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Stanowi on wschodnią część Kordylierów. Teren ten zamieszkuje preriokur ostrosterny, największy ptak z rodziny głuszcowatych, dorastający do 70 centymetrów. W okresie lęgowym jego zachowanie staje się dość wyjątkowe. Samce zbierają się na tokowisku, czyli terenie godów i przywabiają samice, wydając specyficzne dźwięki specjalnymi piórami ogonowymi. Jednocześnie, dzięki nadmuchaniu pęcherzyków płucnych, preriokur powoduje wzrost szyi i podniesienie się piór klatki piersiowej. Tylko jeden na stu samców może zdobyć samicę i pozostawić potomstwo. Młode pisklęta są łatwym celem dla ptaków drapieżnych. Film pokazuje codzienną walkę tych rzadkich ptaków o przetrwanie.

ODCINEK 22. - AKROBATKA Z LASU NA HOKKAIDO - WIEWIÓRKA POSPOLITA

Wiewiórka pospolita występuje od obszarów leśnych Europy aż po wschodnią Rosję, Koreę i wyspę Hokkaido w północnej Japonii. Hokkaido słynie z pięknej natury, na jej terenie znajduje się 6 parków narodowych. Jest to idealne miejsce do życia dla wiewiórek, których ulubionym pokarmem są nasiona drzew iglastych i orzechy. Gryzoń jest aktywny w dzień, noce natomiast przesypia w dziuplach lub gniazdach w kształcie kuli, zbudowanych z gałązek i wyściełanych mchem i porostami. Ponieważ wiewiórka zimą nie zapada w sen, jesienią musi zgromadzić odpowiednie ilości pożywienia, które rozmieszcza w licznych spiżarniach. Program pokazuje, w jaki sposób te małe gryzonie potrafią przeżyć cały rok.

ODCINEK 23. - POWRÓT NA WYSPĘ REKINÓW. SŁOŃ MORSKI PÓŁNOCNY

Gwadelupa jest znana jako "Wyspa Rekinów" ze względu na ogromną ilość żarłaczy białych, zamieszkujących okoliczne wody i czyhających na przybywające tu co roku stada słoni morskich. Te ostatnie spędzają na wyspie okres godowy, następnie wychowują młode, dla których pierwsza wizyta w morzu dosyć często jest też ostatnią. Słonie morskie stawiają jednak czoła niebezpieczeństwu, również temu ze strony braci, bowiem w sezonie rozrodczym samce stają się wobec siebie agresywne. Walczą o terytoria i władzę nad stadem, liczącym do 40 samic. Ssaki te większość życia spędzają w wodzie, ale na lądzie mimo rozmiarów poruszają się szybciej, niż człowiek.

ODCINEK 24. - ŻYCIE NAD OTCHŁANIĄ: KANION RZEKI TARA

Największy na Starym Kontynencie kanion rzeki Tara w Czarnogórze jest europejskim odpowiednikiem Wielkiego Kanionu. Sięga głębokością nawet do 1300 metrów. Cały jego obszar wchodzi w skład Parku Narodowego Durmitor i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Nad Tarą mogą przetrwać jedynie najbardziej wytrzymałe gatunki. Udało się tu zadomowić m.in. kozicom, niedźwiedziom, orłom oraz perkozkom.

ODCINEK 25. - SEKRETY NADBRZEŻY - KANAŁY ANGLII

Kanały wodne przecinające całą Anglię to znakomite środowisko życia dla szerokiej gamy gatunków zwierząt i roślin. Wzdłuż kanału Macclesfield w centrum kraju można spotkać nornice wodne, które polują pod powierzchnią wody. Na drzewach czyhają zimorodki, uważnie obserwujące bieg rzeki, by niespodziewanie zanurkować w wodzie i zapolować na ryby. Wiosną i latem rozmaite kwiaty zalewają okolice falą przeróżnych barw.

ODCINEK 26. - PORTRETY PRZYRODY - LASY BOREALNE KANADY

Lasy borealne, występujące na terenach Kanady, są uznawane za jedne z najpiękniejszych na Ziemi. Są nie tylko cennym źródłem inspiracji dla fotografów z całego świata, ale również domem dla wielu gatunków dzikich zwierząt. Są to między innymi wolno żyjące bizony, chronione przez Park Narodowy Bizona Leśnego. Wśród jego sąsiadów można także spotkać bernikle kanadyjskie, rysie, skuszone przez mnogość ryb występujących w tamtejszych rzekach pelikany dzioborogie, a także wilki. Przenosząc się do Parku Karibu Prowincji Ontario można odwiedzić domy najbardziej charakterystycznych kanadyjskich mieszkańców, takich jak bielik amerykański, bóbr i łoś.

ODCINEK 27. - STRATEGIA PRZETRWANIA - DŁUGOPŁETWIEC

Długopłetwce, zwane również humbakami osiągają nawet 17 metrów długości. Spośród rodziny waleni wyróżniają je przypominające skrzydła płetwy. Gatunek ten słynie również z wyjątkowych "pieśni", których znaczenia naukowcy wciąż nie są pewni. Ssaki te można spotkać we wszystkich oceanach świata. Żywią się głównie krylem i mniejszymi gatunkami ryb.

ODCINEK 28. - TAJEMNICZY OLBRZYM MORSKI - MOBULA MUNKIANA

W Zatoce Kalifornijskiej można spotkać osobliwy gatunek zwierząt morskich - to mobula munkiana, czyli płaszczka olbrzymia. Rozpiętość jej płetw przypominających skrzydła osiąga nawet dwa metry. Zwierzęta te pływają w ogromnych ławicach. Ich charakterystycznym zachowaniem są grupowe, wysokie na kilka metrów skoki ponad taflę wody. Powód dla którego skaczą i tworzą tak wielkie grupy był jak dotąd zagadką, jednak ekipa naukowców i filmowców postanowiła dokładnie zbadać życie tych niezwykłych stworzeń.

ODCINEK 29. - ŁOWCA Z JAPOŃSKIEJ WSI - MYSZOŁAP BIAŁOBREWY

Co roku wiosną, japońskie wioski odwiedza szczególny gatunek ptaków - myszołap białobrewy. Przemierza on tysiące kilometrów z południowo-wschodniej Azji, by - tak jak nasze bociany - zadomowić się zazwyczaj w tych samych gniazdach, co w poprzednich latach. Myszołapy kusi obfitość pożywienia w okresie upraw ryżu, dlatego tutaj wychowują pisklęta. Ich ulubionym posiłkiem są żaby i bażanty, od których roi się na okolicznych polach.

ODCINEK 30. - NASZ SPRYTNY ZNAJOMY Z ULICY - WRÓBEL

Wróble to pospolite i dobrze znane w Polsce ptaki. Równie popularne są w Japonii, gdzie zadomowiły się około 2 500 lat temu. Jednak mimo tej codziennej bliskości, ludzie niewiele wiedzą o ich zwyczajach, sposobie budowy gniazd itp. Twórcy dokumentu pokażą w filmie, jak wygląda rok z życia tych ptaków.

ODCINEK 31. - NIEUCHWYTNY DRAPIEŻNIK - KOT BENGALSKI Z TSUSHIMY

Jeden z wielu gatunków żyjących w Japonii jest szczególnie narażony na wyginięcie - to kot bengalski. Zostało ich już jedynie około 100 osobników. Po 1,5 rocznych badaniach odkryto tajemnice ich życia codziennego: nocne polowania, udane łowy oraz relacje między matką i jej potomstwem. Wielu mieszkańców Tsushimy nigdy nie widziało tych zwierząt - są bardzo płochliwe i trzymają się z daleka od ludzkich terenów i szlaków leśnych.

ODCINEK 32. - BEZPIECZNA PRZYSTAŃ - WODOSPADY IGUAZÚ

Iguazú to 275 oddzielnych wodospadów rozciągniętych na długość 3 kilometrów. Najwyższy z nich Garganta del Diablo ma wysokość 72 metrów, czyli jest wyższy niż słynna Niagara. Całość znajduje się na granicy Brazylii i Argentyny. Wodospady są domem dla setek gatunków zwierząt, które zamieszkały w pobliżu źródła wody. Malownicze widoki tworzą tropikalne rośliny z rodziny storczykowatych i ananasowatych, a paletę rozmaitych barw dopełniają kolorowe ary.

ODCINEK 33. - DZIKA ZGRAJA PAWIANÓW PŁASZCZOWYCH

Sucha, etiopska sawanna jest domem pawianów płaszczowych. Rolę przewodnią w stadzie pełnią samce - niektóre z nich stoją na czele grup liczących do 200 osobników. Ich władzę symbolizuje wielka grzywa, a chęć utrzymania pozycji w grupie i dziki temperament prowadzą do częstych bijatyk. Twórcy dokumentu przyglądają się z bliska ich codziennemu życiu oraz walce o przetrwanie.

ODCINEK 34. - WIELKI PTAK Z PRASTAREJ PUSZCZY - KAZUAR HEŁMIASTY

W północno-wschodniej Australii na powierzchni 9 000 km2 rozciąga się liczący 13 milionów lat wilgotny las równikowy. Wśród rozmaitych gatunków sagowców i paproci żyje tu zagrożony wyginięciem kazuar hełmiasty. Ten wysoki na 1,8 metra ptak jest zwykle bardzo płochliwy, jednak podczas konfrontacji staje się agresywny. Grupa filmowców przemierza olbrzymie tereny leśne, by przyjrzeć się życiu i zachowaniu przedstawicieli tego niezwykłego i rzadkiego gatunku.

ODCINEK 35. - SECRETS OF THE OCEAN: ALEUTIAN MAGIC

Wyspy Aleuckie należą do amerykańskiego stanu Alaska. Każdego roku przybywają tam miliony mew, zamieniając okoliczne wody w olbrzymie kłębowisko piór. Ptaki te przelatują ponad 12 000 kilometrów z wysp w pobliżu Tasmanii. Miejsce to odwiedzają także tysiące ogromnych humbaków. Walenie te żywią się gęsto występującym tam krylem i małymi stworzeniami przesiewanymi z setek litrów wody, którą pochłaniają. Wyspy Aleuckie owiane są niejedną tajemnicą, a naukowcy wciąż mają nadzieję na własne oczy ujrzeć sekrety, jakie skrywa ten osobliwy region.

ODCINEK 36. - DRAPIEŻNIKI I ICH OFIARY - PRZETRWAĆ W SERENGETI

Rozległe równiny Serengeti to jedno z największych skupisk zwierząt w przyrodzie. Park Narodowy rozpościera się na 30 tysiącach kilometrów kwadratowych. Drapieżniki mają tu bogate "menu", jednak polowania wcale nie są łatwe. Ofiary wyspecjalizowały się w ucieczkach - dysponują siłą, prędkością i unikalnymi technikami, dzięki którym zyskują często ułamki sekund ratujące im życie.

ODCINEK 37. - ŁAGODNY OLBRZYM MORSKI - REKIN WIELORYBI

Rekin wielorybi jest największą żyjącą na Ziemi rybą. Może osiągnąć nawet 12 metrów długości i 13 ton wagi. Prowadzi głównie samotne życie. Jest jednym z trzech gatunków rekinów, które żywią się wyłącznie planktonem. Kiedy nie jest niepokojony, nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Na ogół rzadko zbliża się do wybrzeży, jednak w wodach Filipin jest miejsce, gdzie te ogromne stworzenia podpływają do brzegu. Twórcy filmu prezentują efekty pracy naukowców, którzy odkryli sekrety rekinów wielorybich: tajemnice ich życia codziennego, skąd przypływają, dokąd i dlaczego zmierzają.

ODCINEK 38. - ŁOWCA ZNAD MORZA EGEJSKIEGO - SOKÓŁ SKALNY

Nad Morzem Egejskim można zobaczyć niesamowity widok - setki sokołów skalnych mknących po niebie w poszukiwaniu zdobyczy. Spośród innych gatunków sokołów wyróżnia je to, że żyją w dużych stadach, a pisklęta wychowują jesienią. Wtedy właśnie polują na ptaki odbywające wędrówki i karmią nimi swoje młode.

ODCINEK 39. - ŻYCIE WŚRÓD WIELKICH WIRÓW - SALTSTRAUMEN

U brzegów arktycznej Norwegii występuje jedno z ciekawszych zjawisk świata. Prędkość prądów pływowych osiąga tu nawet do 50 km/h, co zapewnia im miejsce na podium najsilniejszych na Ziemi. Każdego dnia woda tworzy tu liczne wiry, jednak mimo to podwodny świat szczyci się ogromną bioróżnorodnością. Środowisko to zamieszkują m.in. dorsz i żabnica, a dokument odkryje tajemnice ich codziennych zmagań z bezwzględną naturą.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+
Tajemnice zwierząt
reżyseria:
Japonia, 2010
Twórcy serialu zabierają widzów w najodleglejsze zakątki świata, by podglądać życie zwierząt w ich naturalnym środowisku. Podczas egzotycznych podróży odkrywają tajemnice m.in. wielkich kotów zamieszkujących afrykańską sawannę, wodnych drapieżników oraz ich ofiar. Zdjęcia zrealizowane w formacie HD pozwalają w pełni delektować się pięknem dzikiej przyrody.
serial przyrodniczy
Tajemnice zwierząt
4,8 5 1 19