PREMIERA

2006.09.13

CANAL+ PREMIUM

TAJEMNICZY SAMURAJ

Samurai Champloo

Japonia, 2004

reżyseria:

gatunek: serial anime

czas trwania: 25 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Tajemniczy samuraj" to japoński serial anime dla dorosłych podbijający cały świat.

Twórcą produkcji jest SHINICHIRO WATANABE, w którego filmografii znajdziemy takie tytuły jak "Animatrix" i "Cowboy Bebop". Realizacje Watanabe wyróżnia oryginalny rysunek, nietuzinkowa fabuła i interesująco zaaranżowana ścieżka dźwiękowa. Tak jest również w przypadku "Samurai Champloo". Autorem świetnej kreski są Kazuto Nakazawa, którego animacje możemy podziwiać w "Kill Billu" oraz Mahiro Meada ("Last Exile", dwie części "Animatrix"). Z kolei muzyka to dzieło popularnych japońskich zespołów hip-hipowych takich, jak Tsutchie, Fat Jon i Force of Nature. Sam wyraz "champloo" oznacza - w języku wyspy Okinawa (skąd pochodzi jeden z bohaterów) - "skretchowanie" (termin muzyczny). Słowo nawiązuje również do hip-hopu, którego anarchizującego ducha odnajdujemy w całej serii. W Japonii serial był emitowany (stacja Fuji Terebijon) dopiero po godzinie 24.00 ze względu na dosadny charakter niektórych scen.

Akcja serii przenosi nas w czasy głębokiego feudalizmu, do tzw. okresu Meijii w Japoni. Osią fabularną są przeplatające się losy trojga bohaterów. 20-letni Mugen to porywczy wojownik słynący z niecodziennego stylu walki. Jego rówieśnik Jin jest surowym, małomównym i zrównoważonym samurajem starającym się żyć według tradycyjnych zasad. 15-letnia Fuu to sprytna dziewczyna, pracownica herbaciarni, próbująca - niekiedy "po trupach" - zrealizować własne marzenia. Pewnego dnia drogi trojga bohaterów krzyżują się. Jin i Mugen nie przypadają sobie do gustu i rozpoczynają walkę. Efektem potyczki jest spalona herbaciarnia - miejsce pracy Fuu. Po brutalnej walce na miecze obaj wojownicy zostają aresztowani. Przed niechybną egzekucją ratuje ich Fuu. Ale nie bezinteresownie. W zamian chce, by pomogli jej odnaleźć pewnego samuraja. Mugen i Jin niechętnie na to przystają. Zadanie nie jest łatwe. Jedynym znakiem rozpoznawczym poszukiwanego jest zapach słoneczników, który roztacza wokoło siebie. Zapowiada się długa i niebezpieczna wyprawa ale podczas pełnej niezwykłych przygód podróży bohaterowie mają szansę sprawdzić samych siebie.

WASZE OPINIE

Heman

bardzo dobre anime...szczególnie odcinek 14 - masterpiece
pozdr.

Cinek

Wszystkim gorąco polecam tą pozycję. Szczegółowa i bardzo ładna kreska, widowiskowe sceny walki, humor na wysokim poziomie... śmiesznych scen naprawdę nie brakuje. Bardzo dobra muzyka, zmixowany hip-hop zabawnie zestawiony z realiami feudalnej Japonii prezentuje się wyśmienicie. Do animacji nie mam żadnych zastrzeżeń, jest płynna i dynamiczna. Bohaterowie wykreowani są na ciekawe osoby, każda z nich ma swój jedyny i niepowtarzalny charakter, własną historię życia i światopogląd, dzięki czemu seria jest o wiele przyjemniejsza w odbiorze. Fabuła tego anime w sam raz pasuje do emitowania go w dłuższych odstępach czasu, albowiem każdy odcinek (bądź zestawione w 2 lub 3) przedstawiają inną historię. Opowieści są naprawdę ciekawe i interesujące, chociaż często występują w nich niecenzuralne wątki, przez które to anime nie jest polecane młodszym widzom. Ogólnie to anime bardzo wciąga, całą serię obejrzałem w 2 dni, co tylko to potwierdza. Ogląda się bardzo miło i przyjemnie, jeszcze raz wszystkim polecam :)

Alden

Nom wszystko ładnie pięknie tylko dlaczego tak późno...Przecież to jest Anime i taka optymalna godzina to 20-22 a nie po 22 albo o 04...Naprawde rozpatrzcie ten temat, ponieważ jest dużo "młodszych" fanów Anime, które by chciało ten tytuł obejrzeć

Pozdrawiam
Alden
TAJEMNICZY SAMURAJ
Japonia, 2004
"Tajemniczy samuraj" to japoński serial anime dla dorosłych podbijający cały świat.
serial anime
TAJEMNICZY SAMURAJ
4,9 5 1 127