PREMIERA

2013.06.01

CANAL+1

Tajemniczy świat Arietty

The Secret World of Arrietty

Japonia, 2010

reżyseria:

obsada: , ,

gatunek: animacja

Ocena filmu

0.00

Opis

Shō (Ryunosuke Kamiki) ma czternaście lat i chore serce. Ostatnią szansą na uratowanie jego życia jest skomplikowana operacja, do której się przygotowuje.

Rodzinna sytuacja chłopca nie jest łatwa - po rozwodzie mama wyjechała do pracy za granicę. Zaopiekowała się nim siostra babci, która zabrała go do swojego domu na wsi, aby tam, wśród przyrody, mógł odpocząć przed operacją. Już w dniu przyjazdu chłopiec odkrywa, że nie będzie nudził się w tym baśniowym domu. W trawie zauważa bowiem maleńką osobę, wielkości jego dłoni. Okazuje się, że tym tajemniczym stworzeniem jest Arietty (Mirai Shida), jego rówieśniczka - przedstawicielka Pożyczalskich, maleńkich ludzi, którzy żyją pod podłogą z tego, co "pożyczą" od ludzi. Pożyczalscy mają absolutny zakaz kontaktu z ludźmi, ale mimo to, Shō i Arietty zaprzyjaźniają się i zawierają tajny pakt, który ma uratować świat małych ludzi.

"Tajemniczy świat Arietty" to kolejny film specjalizującego się w anime japońskiego Studia Ghibli, z którego wyszły takie animacje, jak nagrodzone Oscarem "Spirited Away: W krainie bogów" czy "Ruchomy zamek Hauru". Nazwa studia dobrze oddaje rolę, jaką odegrało w światowej animacji - ghibli to nazwa suchego wiatru wiejącego w basenie Morza Śródziemnego, który wykorzystały m.in. włoskie samoloty zwiadowcze podczas II wojny światowej. Twórcy założonego w 1985 roku studia nazwą chcieli wyrazić swoje przekonanie, że ich produkcje wniosą powiew świeżości do gatunku animacji. Tak też się stało, czego najlepszym dowodem jest OSCAR z jednej strony i ogromna popularność filmów Ghibli na świecie i w rodzimej Japonii z drugiej. Studio znane jest z twardej autorskiej polityki, która zabrania cenzurowania i przerabiania ich produkcji zagranicznym licencjobiorcom. Przyczynkiem ku temu stały się zmiany, jakie do jednej z ich animacji - "Nausiki z Doliny Wiatru" - wprowadził amerykański dystrybutor, który ocenzurował animację, zmienił tytuł, a fabułę poddał standardowej amerykanizacji. Kiedy więc Harvey Weinstein, współprzewodniczący wytwórni Miramax, chciał wprowadzić zmiany do "Księżniczki Mononoke", aby film mógł mieć niższe ograniczenie wiekowe, usłyszał krótką odpowiedź: "Żadnych cięć". Wśród założycieli studia jest dwóch reżyserów: Hayao Miyazaki i Isao Takahata oraz producent Toshio Suzuki. Miyazaki, twórca największych przebojów Studia Ghibli, jest współautorem scenariusza "Tajemniczego świata Arietty", który powierzył debiutantowi HIROMASIE YONEBAYASHI. W 2011 film otrzymał nagrodę za najlepszą animację od Japońskiej Akademii Filmowej.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+
Tajemniczy świat Arietty
Japonia, 2010
Shō (Ryunosuke Kamiki) ma czternaście lat i chore serce. Ostatnią szansą na uratowanie jego życia jest skomplikowana operacja, do której się przygotowuje.
animacja
Tajemniczy świat Arietty
5,0 5 1 2