PREMIERA

2007.05.26

CANAL+ PREMIUM

TAJNIKI PRZYRODY V

Wild Secrets

Japonia, 2007

gatunek: dokument

czas trwania: 26 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Piąta seria znanego już dokumentu ukazującego w największym zbliżeniu tajemniczy i fascynujący świat zwierząt.

Kamera podgląda swoich bohaterów z tak bliskiej odległości, jak to tylko możliwe. Dzięki temu widzowie mogą przyjrzeć się często nieznanym dotąd zachowaniom i zwyczajom zwierząt, których niejednokrotnie nie ma nawet w ZOO. Zaletą filmu są też piękne zdjęcia, zrealizowane najnowocześniejszym sprzętem w naturalnych plenerach.

Bohaterem pierwszego odcinka jest szakal.

Drugi odcinek przedstawia żyrafy, żyjące na pustyni Namib, najbardziej suchym miejscu w Afryce. Zwierzęta przemierzają ogromne odległości, idąc po piasku osiągającym temperaturę 50 stopni Celsujsza, w poszukiwaniu odrobiny wody. Żeby przetrwać, nauczyły się nawet wykorzystywać wodę ze skroplonej na liściach mgły.

Bohaterem trzeciego odcinka jest tagame, ogromny pluskwiak wodny, który na japońskich polach ryżowych poluje na żaby. Ten okrutny zabójca osiąga wielkość 7 cm. Swoim jadem paraliżuje ofiarę, a następnie dosłownie wysysa z niej płynne wnętrzności.

Bohaterem czwartego odcinka jest bóbr kanadyjski, największy gryzoń Ameryki Północnej. Dzięki budowanym przez niego z pni i gałęzi ściętych drzew tamom, powstają prawdziwe stawy. Bobry, w przeciwieństwie do innych gryzoni, najchętniej spędzają czas w wodzie lub jej bliskich okolicach. W związku z tym wypracowały szereg przystosowań umożliwiających im swobodne życie w środowisku wodnym.

W piątym odcinku widzowie poznają tajemnica słoni indyjskich z Parku Narodowego Udawalawe na Sri Lance. Zaskakujące, jak troskliwie zajmują się one swoimi młodymi i z jakim poświęceniem ich bronią. Słonie słyną też z wyjątkowej inteligencji, zdolności do nauki i niesamowitej wręcz pamięci, co pozwala im bezpiecznie egzystować w pełnym niebezpieczeństw świecie. Często może jednak prowadzić do konfliktów z ludźmi.

W szóstym odcinku widzowie spotkają się z koczkodanem rudym z Parku Narodowego Kala Maloue w Kamerunie. W przeciwieństwie do innych małp, koczkodany rude spędzają czas głównie na ziemi. Ich smukłe, długonogie ciała, przystosowane są do biegania. Poruszają się na dwóch łapach podpierając się ogonem. Przemierzają codziennie wiele kilometrów w poszukiwaniu schronienia i pożywienia. Żyją w biegu...

Bohaterem siódmego odcinka jest australijski niedźwiedź koala. Słowo Koala w języku Aborygenów oznacza "bez wody". Te żyjące na najwyższych gałęziach drzew eukaliptusowych zwierzęta schodzą na ziemię głównie po to, aby wspiąć się na kolejne drzewo w poszukiwaniu pożywienia. Układ trawienny tych torbaczy umożliwia trawienie jedynie liści wybranych gatunków eukaliptusa. Żyją samotnie lub w niewielkich grupach złożonych z samca i kilku samic. Od 1927 roku misie koala objęte są całkowitą ochroną.

Odcinek ósmy to życie w bukowym lesie. Honsiu największa wyspa Japonii. To właśnie tutaj, na zboczach góry Mariyoshi rośnie bukowy las, który kryje w sobie niezwykłe bogactwo dzikiej przyrody. Jakie istoty żyją w tej krainie, gdzie zimą pokrywa śnieżna sięga blisko pięciu metrów? Od małej japońskiej myszy Apodemus argenteus, przez piętnastocentymetrowe salamandry, owady, muchołówki, żaby po jenoty. Wyprawa do bukowego lasu to fascynująca przygoda.

Odcinek dziewiąty przedstawia życie na rafie koralowej Ningaloo, u wybrzeży Australii Zachodniej, około dwustu kilometrów na północ od Perth. Żyje tam, co najmniej, dwieście pięćdziesiąt gatunków koralowców, które mienią się bajecznymi kolorami w nieskazitelnie czystej wodzie. W tym podwodnym świecie spotkamy wiele pięknych i niesamowitych ryb, od maleńkich Parapriacanthus ransonneti po rekiny wielorybie.

Bohaterem dziesiątego odcinka jest salamandra olbrzymia, która w momencie przyjścia na świat mierzy zaledwie 30 mm, rośnie przez całe swoje długie życie i osiągając rozmiary dochodzące do półtora metra. Płaz ten. uważany za skarb narodowy Japonii, dożywa stu lat. Podobnie jak niektóre żaby może oddychać zarówno w wodzie, jak i na lądzie.

Odcinek jedenasty przedstawia muriki szary - wełniane skoczki brazylijskie. Ich umiejętności godne są cyrkowych akrobatów. Żyją w koronach drzew na wysokości często przekraczającej 30 metrów. Tam znajdują pożywienie, tam znajdują wodę. Żyją w grupach, pomagając sobie na każdym kroku, a właściwie skoku. Ich długie, chwytne ogony z powodzeniem mogą utrzymać ciężar ciała. Są jak trzecia ręka. Ten odcinek to niezwykła podróż do brazylijskich lasów tropikalnych, pełnych tajemniczych zwierząt i roślin.

Bohaterami kolejnego odcinka będą największe ptaki drapieżne żyjące na świecie: orły zamieszkujące japoński półwysep Shiretoko. Rozpiętość skrzydeł dorosłego osobnika przekracza dwa metry, a waga może dochodzić do 7 kilogramów. Jak wygląda życie tych latających myśliwych, czym się żywią i dlaczego walczą ze sobą od pierwszych dni życia?

Ostatni odcinek "Tajników Przyrody" zabierze nas do Parku Narodowego Manu w Peru na spotkanie z Gruchaczem Białoskrzydłym. Ptaki te, należące do rzędu żurawiowych, zamieszkują dolne partie lasu i żywią się dojrzałymi owocami, które spadły z drzew... lub zostały zrzucone przez inne zwierzęta, żyjące w górnych partiach lasu. Nie mają łatwego życia ale radzą sobie doskonale, wykorzystując do pomocy innych mieszkańców lasu.
TAJNIKI PRZYRODY V
Japonia, 2007
Piąta seria znanego już dokumentu ukazującego w największym zbliżeniu tajemniczy i fascynujący świat zwierząt.
dokument
TAJNIKI PRZYRODY V
5,0 5 1 12