PREMIERA

2007.11.06

CANAL+ PREMIUM

TAKESHIS'

Japonia, 2005

reżyseria:

obsada: ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 109 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Beat Takeshi (Takeshi Kitano) to zblazowany i znudzony otaczającym go luksusem gwiazdor japońskiego kina, który mimo uczuciowego odrętwienia, desperacko próbuje coś jeszcze poczuć. Czas poświęca poszukiwaniu wrażeń, które i tak koniec końców go rozczarowują. Pewnego dnia spotyka go coś, czego jeszcze nie doświadczył.

Oto pojawia się jego własny sobowtór - blondwłosy Kitano (Takeshi Kitano). Mimo zewnętrznego podobieństwa różni ich wszystko. Kitano jest safandułą i nieudacznikiem, pracuje jako kasjer, a w przerwach od pracy biega na castingi, których nigdy nie wygrywa. Marzy o aktorstwie, dzięki któremu mógłby odegrać się na wrednym, ignorującym go świecie. Kiedy spotyka gwiazdora Takeshi, zaczyna cierpieć na halucynację, w której zamienia się w Beata. Tak uruchamia się spirala fantazji, w których tylko jedna z postaci jest prawdziwa, druga zaś jest tylko projekcją jej lęków i marzeń. Odpowiedź na to, kto kogo śni, przynosi dopiero krwawa strzelanina.

Film jednego z najbardziej znanych w Polsce japońskich reżyserów można trafnie ocenić jako kino egocentryczne, co autor zaznacza wyraźnie już w tytule. Zagadkowe i nieprzetłumaczalne "Takeshis'" sugeruje przecież nie tylko, że Takeshich jest kilku, ale również, że film jest ich prywatną własnością. Na początku obraz miał się nazywać "Fractal", a TAKESHI KITANO obmyślił go jako ciąg sekwencji, w których bohater wymyśla swoje fikcyjne alter ego, które projektuje i personifikuje własną fantazję, a ta znów ucieka w świat własnych marzeń. Długo jednak żaden producent nie miał ochoty sfinansować tego pomysłu. Dopiero sukcesy, jakie Kitano odniósł dzięki nagrodzonemu Złotym Lwem w Wenecji i Europejską Nagrodą Filmową "Hana-bi" (1997), ciepło przyjętymi m.in. w Polsce (nagroda publiczności na festiwalu Era Nowe Horyzonty) "Lalkami" (2002) czy nagrodzonym aż trzema statuetkami w Wenecji "Zatoichim" (2003) ośmieliły producentów i "Fractal" - w uproszczonej formie i pod innym tytułem - ujrzał światło dzienne. Kitano, który ma na koncie prawie 40 ról aktorskich, sam wcielił się w Beata Takeshi i jego sobowtóra Kitano. Tym samym jeszcze wyraźniej zatarł granicę między filmową fikcją a rzeczywistością. Zwracając kamerę na siebie, rozlicza swoje wcześniejsze filmy i zadaje jednocześnie pytanie o swoje miejsce w dzisiejszym kinie. Przez zgrabne odwołania przypomina też etapy własnej kariery. W otwierającej film scenie Takeshi jest japońskim żołnierzem, czym nawiązuje do jednej z pierwszych swoich ról w "Wesołych świąt, pułkowniku Lawrence" z 1983 roku. Gangsterska masakra to jakby kadr wyjęty z jego reżyserskiego debiutu "Brutalnego gliny" (1990), a scena, w której bohater przystawia sobie do głowy lufę pistoletu nawiązuje do "Sonatine" (1993), obrazu, który zwrócił na niego uwagę Zachodu. Reżyser mówił w wywiadach, że "Takeshis'" kończy pewien etap jego twórczości. Film jest jednocześnie pierwszą częścią trylogii"twórczej destrukcji", do której zalicza się najnowszy obraz artysty (premiera odbyła się w lipcu 2007) - osobliwy "Kantoku - banzai!".

WASZE OPINIE

Hydraulik

Bardzo cenie Kitano za Battle Royale Dolls Zatoichi wiec na pewno obejrze Takeshi's.Moim zdaniem bardzo pozno jest premiera tegoz filmu premiera byla w Polsce czerwiec 05

rocco

Nie jestem znawcą twórczości Kitano. Do tej pory miałem okazję oglądać go tylko jako aktora. Ten film był pierwszym obrazem w jego reżyserii, który miałem przyjemność oglądać. Nie bez powodu piszę "przyjemność". Bo podobał mi się bardzo i zachęcił do tego by zgłębiać jego twórczość. Koniecznie!
Bardzo podobało mi się to pomieszanie fikcji z rzeczywistością, senna mara, przewijające się motywy. W tym jest jakaś logika. I mimo, że nie złapałem jako laik wszystkich odniesień do wcześniejszej twórczości, to uważam, że było warto. Chcę obejrzeć inne jego dzieła, by te odniesienia wyłapać.
TAKESHIS'
reżyseria:
Japonia, 2005
Beat Takeshi (Takeshi Kitano) to zblazowany i znudzony otaczającym go luksusem gwiazdor japońskiego kina, który mimo uczuciowego odrętwienia, desperacko próbuje coś jeszcze poczuć. Czas poświęca poszukiwaniu wrażeń, które i tak koniec końców go rozczarowują. Pewnego dnia spotyka go coś, czego jeszcze nie doświadczył.
dramat
TAKESHIS'
4,5 5 1 8