PREMIERA

2013.08.07

CANAL+ PREMIUM

Tango Libre

Francja/Belgia/Luksemburg, 2012

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: obyczajowy

Ocena filmu

0.00

Opis

Nieśmiały strażnik więzienny Jean-Christophe (François Damiens) spotyka na lekcjach tanga zagadkową Alice (Anne Paulicevich). Wkrótce widzi ja w zupełnie innym otoczeniu.

Alice przychodzi często do więzienia, w którym pracuje Jean-Christophe. Odwiedza tam męża, Fernanda (Sergi Lopez) i drugiego mężczyznę, z którym łączy ją równie gorąca relacja - Dominica (Jan Hammenecker). Dominic i Fernando mieszkają w jednej celi i wydają się akceptować życie w trójkącie, ale kiedy mąż Alice zdaje sobie sprawę, że na horyzoncie pojawił się trzeci, traci cierpliwość. Żeby nie być gorszym, zaczyna pobierać lekcje tanga w więzieniu, gdzie ten najbardziej erotyczny z tańców więźniowie wykonują w męskich parach.

"Tango Libre" to zwycięzca konkursu 28. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, a także laureat Venice Horizon Award - specjalnej nagrody jury weneckiego festiwalu. Reżyser "Tanga Libre", Belg FREDERIC FONTEYN był doceniany na festiwalu w Wenecji wielokrotnie. W 1999 roku o Złotego Lwa walczył tam jego "Związek pornograficzny", a pięć lat później nagrodę C.I.C.A.E. zdobyła "Żona Gillesa". W swoich filmach Fonteyne zazwyczaj podejmuje rozważania nad seksualnością i erotyczną stroną duszy człowieka. Często - jak w "Żonie Gillesa" czy właśnie w "Tango Libre" - podważa dogmat o potrzebie czy konieczności monogamii. Choć scenariuszy nie pisze sam, powierza je niezmiennie urodzonemu w Teheranie scenarzyście Philippe'owi Blasbandemowi, odpowiedzialnemu również za takie filmy, jak "Przepis na miłość" Jean-Pierre'a Amérisa czy doskonała "Irina Palm" Sama Grabarskiego z Marienne Faithfull w roli głównej. W przypadku "Tanga Libre" z Blasbandem współpracowała grająca Alice Anne Paulicevich, dla której było to pierwsze doświadczenie w roli scenarzystki. Obok niej w filmie wystąpił m.in. Francois Damiens znany z "Heartbreaker. Licencji na uwodzenie" czy "Nic do oclenia" oraz Sergi Lopez, który ma na koncie m.in. główną rolę w "Rickym" Françoisa Ozona.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

zalogowany

Rzeczywiście świetny. Oryginalny pomysł, nieprzewidywalny scenariusz i bardzo dobra realizacja. I można się wzruszyć.

pedro

Obejrzałem ten skromny film z dużym zainteresowaniem. Historia skomplikowanej miłości, przyjaźni i fascynacji trzech mężczyzn do jednej kobiety. Są to dwaj przyjaciele - więźniowie i więzienny strażnik. Do tego nastoletni zbuntowany syn. I tango najważniejszy element filmu. Sceny nauki tanga argentyńskiego w więzieniu i scena finałowa zapada w pamięć.
Polecam. Świetny film.
Tango Libre
reżyseria:
Francja/Belgia/Luksemburg, 2012
Nieśmiały strażnik więzienny Jean-Christophe (François Damiens) spotyka na lekcjach tanga zagadkową Alice (Anne Paulicevich). Wkrótce widzi ja w zupełnie innym otoczeniu.
obyczajowy
Tango Libre
4,0 5 1 5