PREMIERA

2008.03.04

CANAL+ PREMIUM

TANGO PTAKA

Polska, 1980

reżyseria:

obsada: , ,

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 77 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Agata (Alicja Bieniewicz) trenuje w wioślarskim klubie sportowym. Jest jedną z lepszych zawodniczek, dlatego zostaje zakwalifikowana do reprezentacyjnej "ósemki", która będzie walczyć o puchar zawodów zorganizowanych z okazji rocznicy powstania klubu.

Agata jest zakochana w Robercie (Emilian Kamiński), z którym przeżywa pierwsze erotyczne uniesienia. Chłopak okazuje się jednak cynikiem, któremu nie wystarcza jedna kobieta. Wśród jego licznych kochanek jest między innymi trenerka Agaty, która usuwa dziewczynę z reprezentacji. Załamana wioślarka szuka pocieszenia w towarzystwie Staszka (Marek Probosz), sympatycznego stoczniowca mieszkającego w hotelu robotniczym. Pewnego dnia chłopak zabiera ją na przejażdżkę samochodem, która kończy się nieprzyjemnym spotkaniem z policją. Dziewczyna zaczyna podejrzewać, że jej przyjaciel ukradł samochód. Tymczasem wychodzą na jaw finansowe przekręty Roberta, który okazuje się mieć bardzo konkretne plany związane z klubem sportowym.

ANDRZEJ JURGA przejdzie do historii polskiej kinematografii między innymi dzięki swojej działalności pedagogicznej. Reżyser przede wszystkim filmów dokumentalnych przez wiele lat wykładał na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a w latach 90. był też jego dziekanem. Za swoje dokumenty odebrał wiele prestiżowych nagród. W Amsterdamie nagrodzono go za debiutanckiego "Suflera" (1967), w Londynie za "Interwał" (1973), a w Oberhausen dwukrotnie za "W dół i w górę" (1975) oraz "Kalosz" (1977). Jako wykładowca niekiedy zaskakiwał surowością, ale znacznie częściej życzliwością. Jak sam mówi: "Konsultacje domowe zajmują mi ponad połowę życia". Jurga słynie z tego, że jest w stanie całymi latami starać się o filmy, które są tego warte. Jego wytrwałość nierzadko przynosiła efekty: wiele studenckich filmów, których był opiekunem zdobywało prestiżowe nagrody na światowych festiwalach. Tak było m.in. z nominacją do studenckiego Oscara dla Michała Rosy za "Gry i zabawy wojenne". Od 1992 roku działa również powołany przez Jurgę zespół filmowy Kamera 2000, którego celem jest ułatwianie studentom i absolwentom szkół filmowych realizacji pierwszego filmu.

W "Tangu ptaka" - jedynym jak dotąd pełnometrażowym filmie fabularnym reżysera - główną rolę zagrała Alicja Bieniewicz, aktorka Starego Teatru w Krakowie, która rok wcześniej wystąpiła w "Amatorze" Krzysztofa Kieślowskiego u boku Jerzego Stuhra i samego Andrzeja Jurgi, który zagrał tam samego siebie. Towarzyszył jej m.in. Emilian Kamiński, wówczas jeszcze przed sukcesem w serialu "Szaleństwa panny Ewy" i Marek Probosz, aktor, który po kilku udanych rolach (m.in. w "Niech cię obleci mara" Andrzeja Barańskiego) otrzymał zaproszenie American Cinematheque i wyjechał do USA. Przez wiele lat pracował na swoją pozycją w Hollywood - jako pracownik techniczny teatru, scenarzysta, aktor telewizyjny i sceniczny. Spośród 10 tysięcy kandydatów zakwalifikował się do finałowej trójki castingu do głównej roli w "Karate Kid III". Przegrał, bo producentom nie spodobał się jego akcent. Kilka lat później dostał się na wydział reżyserii do słynącego ze znakomitych wykładowców American Film Institute w Los Angeles. Widzowie kojarzą go zapewne z roli tajemniczego Grzegorza Górskiego, amerykańskiego znajomego Michała z "M jak miłość". W 2004 zaś Probosz zagrał Romana Polańskiego w dobrze przyjętym serialu "Helter Skelter" Johna Graya, przypominającym słynny proces Charlesa Mansona, guru sekty, która w wynajętej przez Polańskiego willi w Beverly Hills zamordowała jego żonę Sharon Tate w ósmym miesiąc ciąży oraz trójkę jej gości.

WASZE OPINIE

Sowarek

Fajny, nie powiem. Bardzo udana polska produkcja.
TANGO PTAKA
reżyseria:
Polska, 1980
Agata (Alicja Bieniewicz) trenuje w wioślarskim klubie sportowym. Jest jedną z lepszych zawodniczek, dlatego zostaje zakwalifikowana do reprezentacyjnej "ósemki", która będzie walczyć o puchar zawodów zorganizowanych z okazji rocznicy powstania klubu.
dramat obyczajowy
TANGO PTAKA
3,0 5 1 2