PREMIERA

2010.03.14

CANAL+ PREMIUM

TATARAK

Polska, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 83 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Marta (Krystyna Janda) jest wykształconą, wrażliwą i atrakcyjną kobietą w średnim wieku. Żyje wśród książek i pielęgnuje wspomnienia z czasów, kiedy była młodą, zakochaną mężatką. Wciąż nie może przeboleć straty synów, choć od ich śmierci minęło wiele lat.

Tymczasem mąż Marty (Jan Englert) i jej przyjaciółka (Jadwiga Jankowska-Cieślak) ukrywają przed nią, że jest śmiertelnie chora na raka płuc. Pewnego dnia Marta poznaje młodego mężczyznę, pracownika przedsiębiorstwa wodociągowego. Boguś (Paweł Szajda) jest przystojny, miły i prostolinijny. Ma narzeczoną, ale jego związek z Halinką (Julia Pietrucha) przechodzi wzloty i upadki. Boguś zaprzyjaźnia się z Martą. Kobieta jest zafascynowana jego młodością, niewinnością i naiwnością, które przypominają jej wszystko to, co utraciła. Ich spotkania na brzegu rzeki porośniętej tatarakiem są naznaczone wzajemną fascynacją, lecz kres kładzie im nagły i okrutny kaprys losu.

Scenariusz do filmu został oparty na kilku utworach: opowiadaniu Jarosława Iwaszkiewicza, noweli węgierskiego pisarza Sandora Marai'ego "Nagłe wezwanie" i "Zapiskach ostatnich" Krystyny Jandy. Akcja dzieje się pod koniec lat 50. XX wieku, o czym świadczą dyskretnie umieszczone w filmie wskazówki, takie jak samochód marki Warszawa, grany przez orkiestrę przebój "Pamiętasz była jesień" z filmu "Pożegnania" Hasa, lektura tygodnika "Świat" czy wreszcie kostiumy. Krystyna Janda gra w tym filmie dwie postacie. Jedną z nich jest zajęta pogonią za życiem i młodością kobieta w średnim wieku, zafascynowana znacznie młodszym mężczyzną, który wzbudził w niej wstydliwą, niespełnioną namiętność. Ale jest jeszcze inny wymiar filmu ANDRZEJA WAJDY. Reżyser wplótł w fabułę monolog Krystyny Jandy na temat przedwczesnej śmierci jej męża, cenionego operatora Edwarda Kłosińskiego, któremu film jest dedykowany. To tekst, który aktorka sama napisała i mówi go z pamięci, beznamiętnie, obiektywnym tonem, w sztucznie wykreowanej przestrzeni pokoju hotelowego. Odważny pomysł, by połączyć fikcję z rzeczywistością konkretnej osoby ma swoje uzasadnienie, bowiem zdaniem Wajdy "nowym horyzontem" w sztuce filmowej jest połączenie filmu fabularnego z dokumentem. Reżyser uważa, że przyszłość kina zależy właśnie do tej kombinacji, bo nadaje ona warstwie fabularnej nowy wymiar. "Tatarak" stał się więc filmem o tworzeniu filmu, zderzeniu sztuki ze śmiercią, o cenie jaką trzeba zapłacić za bycie artystą. Ta skromna, kameralna, wielowymiarowa i niekonwencjonalna historia opowiada także o miłości, która przychodzi za późno i o śmierci, która przychodzi za wcześnie.

Doświadczonej aktorce Krystynie Jandzie na planie "Tataraku" partneruje w roli Bogusia Paweł Szajda, urodzony w Stanach Zjednoczonych młody aktor, który zadebiutował rolą w "Pod słońcem Toskanii" z Diane Lane, a potem wystąpił w takich produkcjach, jak "Death Without Consent", "Venom" czy serialu o wojnie w Iraku "Generation Kill". U Wajdy gra prostego chłopaka, sierotę wychowanego przez babkę, który jest pod wrażeniem elokwencji i manier znacznie starszej, ale okazującej mu zainteresowanie kobiety. Jan Englert ("Bezmiar sprawiedliwości", "Katyń", "Skorumpowani") wcielił się w męża Marty, porządnego, godnego zaufania człowieka, który cieszy się powszechnym szacunkiem w miasteczku, gdzie prowadzi prywatną praktykę lekarską. Marta ma także wieloletnią, serdeczną przyjaciółkę, która choć mieszka w Warszawie, często ją odwiedza, by wspominać dawne czasy. W tej roli wystąpiła Jadwiga Jankowska-Cieślak ("Słodko gorzki", "Oda do radości", "Rysa").

Andrzej Wajda otrzymał za "Tatarak" nagrodę FIPRESCI Europejskiej Akademii Filmowej. Pismo "Film" przyznało Złotą Kaczkę Pawłowi Edelmanowi za zdjęcia. Film zdobył także dwie nominacje do Polskiej Nagrody Filmowej Orła dla Krystyny Jandy oraz Pawła Mykietyna za muzykę. Premiera odbyła się na 59. Berlinale, gdzie Wajda został uhonorowany nagrodą im. Alfreda Bauera, przyznawaną reżyserom, którzy wyznaczają nowe perspektywy sztuki filmowej.

WASZE OPINIE

Marta

[quote edi_zg napisał(a) 14.03.2010 22:08]
Witam
Dlaczego zmieniono godzine emisji filmu? Reklamowano, że bedzie 14.03 o godzinie
22 an C+ a teraz widzę, że nastąpiła zmiana.
[/quote]

Wlasnie, zmiana ramowki to SKANDAL - od 8 dni nawet wy nie dajecie ludziom zyc.
Nie jestescie publiczna telewizja a od 8 dni olewacie swoich klientow i zamiast
pokazac teraz 'Slumdoga' to zatruwacie ludzi pogrzebem ktory jest na co najmniej
5 innych stacji. Naprawde powaznie sie zastanawiam zeby z was zrezygnowac bo 8
dni bezpodstawnego pozbawienia mi uslugi za ktora place to za duzo. W zeszlym
tygodniu dostalo sie premierze sobotniej i meczom. Pokazecie dzis zcerwonego
barona czy tez wam 'odbije'...

ITI

Temat przemijania człowieka ukazany w sposób istotnie teatralny. Przepiękne są monologi Krystyny Jandy w tym filmie. Każdy kto przeżył podobną tragedię na pewno odnajdzie przeogromną prawdziwość słów. Sposób opowiedzenia trzech historii w jednej w sposób bardzo piękny. Z jednej strony historia z filmu, z drugiej historia śmierci bliskiej osoby, z trzeciej ból który zostaje po stracie najbliższego.

Nie jest to łatwy film i nie jest to film dla każdego. Bo zrozumieć coś czego nie da się wytłumaczyć trudno.

Jamal

A dla mnie to film wybitny, nie spodziewalem sie po Wajdzie filmu w takiej formie. Bardzo nowatorski sposob opowiadania z przepltajacymi sie rzeczywistosciami i, co decyduje o wartosci tego filmu, wkomponowanie osobistych wyzna?ystyny Jandy. To zabieg rewelacyjny, szczegolnie ze zdecydowano sie umiescic aktorke w niemal pustym pokoju, z nieruchomo ustawion? kamera i pozwolono jej na calkowita dowolnosc gry (poruszania sie, ruchow, mogla nawet wyjsc poza kadr) przy jednoczesnym powiedzeniu doslownie tego, co napisala w pamietnikach. Postac grana przez Englerta tez byla bardzo wymowna a obserwacja jego relacji z umierajaca zona byly ozdoba tego filmu. Jestem pod wielkim wrazeniem "Tataraku".
TATARAK
reżyseria:
Polska, 2009
Marta (Krystyna Janda) jest wykształconą, wrażliwą i atrakcyjną kobietą w średnim wieku. Żyje wśród książek i pielęgnuje wspomnienia z czasów, kiedy była młodą, zakochaną mężatką. Wciąż nie może przeboleć straty synów, choć od ich śmierci minęło wiele lat.
dramat obyczajowy
TATARAK
3,2 5 1 24