PREMIERA

2013.01.02

CANAL+ PREMIUM

Taxi A

Polska, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia obyczajowa

czas trwania: 87 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Andrzej Konieczny (Marian Dziędziel), doświadczony biznesmen, szef dużej firmy o wielomilionowych obrotach, zostaje oszukany przez niewierną żonę (Katarzyna Gniewkowska) i nielojalnego wspólnika (Leszek Piskorz). Traci cały majątek, firma bankrutuje.

Komornik (Adam Woronowicz) zajmuje dom i ruchomości na poczet należności skarbowych. Lokalne media przedstawiają Andrzeja jako malwersanta i oszusta. Samotny i zdruzgotany, postanawia popełnić samobójstwo, powiesić się w lesie po drugiej stronie jeziora. Aby się tam dostać, kupuje za ostatnie pieniądze starą łódkę i nieoczekiwanie dla siebie zostaje przewoźnikiem z dochodami rzędu kilkuset złotych tygodniowo. Rozklekotaną łódką przeprawia na drugi brzeg innych zmagających się z losem ludzi. Jest wśród nich m.in. robotnik (Henryk Gołębiewski), ambitna prostytutka Lucyna (Katarzyna Ankudowicz), pomysłowy przemytnik (Witold Debicki), bezrobotny ślusarz (Ryszard Gawęda), wielobranżowy akwizytor (Maciej Sosnowski), wierzący w siłę łapówek biznesmen Roman (Jan Monczka), kontroler (Henryk Gęsikowski), który wszystkim wytyka łamanie prawa oraz małoletnia złodziejka telefonów komórkowych (Monika Malec). Wszystkich klientów Andrzej wysłuchuje z uwagą i udziela im życiowych rad. Sprawa jego rzekomych malwersacji wzbudza zainteresowanie młodej prawniczki (Paulina Holtz), która szuka możliwości potwierdzenia swoich zdolności zawodowych.

MARCIN KORNELUK to dwukrotny finalista prestiżowego konkursu na najlepszy scenariusz o nagrodę Hartley Merrill. Jest także założycielem Młodzieżowego Klubu Filmowego w Szczecinie i dokumentalistą ("Prawie milioner") oraz współproducentem i scenarzystą przebojowej "Ławeczki". Komedia "Taxi A" jest jego reżyserskim debiutem fabularnym, a scenariusz napisał we współpracy z Łukaszem Czarneckim-Pacyńskim. Film ma strukturę nowelową. Jest serią słodko-gorzkich historii, które układają się w zabawną, niebanalną mozaikę ludzkich losów.

Marian Dziędziel ("Wesele", "Dom zły", "Kret") w roli przewoźnika emanuje ciepłem i łagodnym humorem. Za sprawą celnych rad wielu jego pasażerów stawia czoło przeciwnościom losu, zaczyna w siebie wierzyć i zrealizować marzenia. Na uwagę zasługuje Katarzyna Ankudowicz (seriale: "Bulionerzy", "Mamuśki", "Rezydencja") w roli call girl i Monika Malec ("Made in Poland") jako nastoletnia paserka. Autorem zdjęć jest Tomasz Wert ("Listy miłosne", "Cudownie ocalony"), muzykę skomponował Andrzej Krauze (serial "Fałszerze. Powrót sfory"). Zdjęcia do filmu ukończono w 2006 roku, ale premierę kinową "Taxi A" miało w sierpniu 2011. Film był nominowany do nagrody Złota Kaczka w kategorii najlepszy film, najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia, najlepsza aktorka (Katarzyna Gniewkowska i Paulina Holtz) i najlepszy aktor (Marian Dziedziel).


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

fajny

fajny, ciepły film. Bez wulgaryzmów, z fajną
pointą. Bez pseudo amerykańskich zajawek.
POLECAM.

GAZO

Przyjemniutka Polska baśnio - bajeczka ,którą z przyjemnością można obejrzeć.

BeruZadra

Ochapia mi się, że taki film już kiedyś był... Czy przypadkiem nie zwał się "Pieniądze to nie wszystko"? Mam dziwne wrażenia w sobie, że "Taxi A" to taka ichniejsza wariacja na temat w dodatku z tych słabszych. Przyznaję się bez bicia - obejrzałam pierwsze 40 min. Później dałam sobie spokój i po prawdzie jakoś nie mam motywacji by oglądać dalej.
Taxi A
reżyseria:
Polska, 2007
Andrzej Konieczny (Marian Dziędziel), doświadczony biznesmen, szef dużej firmy o wielomilionowych obrotach, zostaje oszukany przez niewierną żonę (Katarzyna Gniewkowska) i nielojalnego wspólnika (Leszek Piskorz). Traci cały majątek, firma bankrutuje.
komedia obyczajowa
Taxi A
4,0 5 1 34