Twentieth Century Fox Film Corporation. All rights reserved.

PREMIERA

2004.08.04

CANAL+ PREMIUM

TELEPASJA

Broadcast News

USA, 1987

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 127 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jane Craig (Holly Hunter) jest producentką dziennika w jednej z największych amerykańskich stacji telewizyjnych. Mimo młodego wieku ma już na koncie szereg sukcesów i apetyt na jeszcze większą karierę.

Ambitna i zapracowana Jane nie zauważa uczucia, jakim od dawna obdarza ją przyjaciel, ceniony korespondent Aaron Altman (Albert Brooks). Sumienny, ale nieśmiały Aaron jest dla żywiołowej dziewczyny zbyt bezbarwny w roli potencjalnego kochanka. W czasie jednej z konferencji pracowników biura Jane wygłasza przemówienie, które wzbudza wiele kontrowersji. Zarzuca dziennikarzom brak wrażliwości, nierzetelność i trywializowanie informacji. Większość uczestników ostentacyjnie opuszcza salę. Z Jane nawiązuje rozmowę przystojny, trochę nieśmiały Tom Grunick (William Hurt), który został właśnie zatrudniony jako prezenter telewizyjny. Tom nie rozumie wielu wydarzeń i procesów, o których mówi w wiadomościach. Ma za to dobry wygląd, a tego właśnie potrzebuje komercyjna telewizja. Jane jest pod wrażeniem jego charyzmy. Nawiązuje z nim romans i uczy go zawodu.

Reżyser "Telepasji" JAMES L. BROOKS przez wiele lat był pracownikiem telewizji. W latach 60. redagował dla stacji CBS dzienniki, a w latach 70. realizował popularne seriale. Na małym ekranie reżyserował i produkował m.in. "Tracey Ullman Show", "Mary Tyler Moore" czy "The Simpsons". W kinie zadebiutował w 1983 roku. "Czułe słówka" dostały m.in. 3 Oscary. Na koncie ma też "Potyczki z Jeannie", "Lepiej być nie może" i "Trudne słówka". "Telepasja" jest drugim filmem Brooksa. Jego bohaterami są ludzie ze środowiska dziennikarzy telewizyjnych: reporter, prezenter i realizatorka. Pomysł na napisanie scenariusza Brooks zaczerpnął z własnych doświadczeń, sięgnął po temat doskonale sobie znany. Odsłaniając kulisy dziennikarskiej kuchni reżyser śledzi rozdźwięk między etyką zawodową i osobistą. Siłą filmu, niemal całkowicie pozbawionego zdjęć plenerowych, jest tempo akcji i bardzo dobre aktorstwo zdobywcy Oscara i nagrody w Cannes za "Pocałunek kobiety pająka" Williama Hurta ("Żar ciała", "Dzieci gorszego Boga", "Historia przemocy", "Dobry agent"), Holly Hunter ("Fortepian", "Firma", "Trzynastka") i Alberta Brooksa ("Co z oczu, to serca", "Muza", "Teściowie"). W epizodycznej roli, jako prezenter ogólnokrajowego dziennika wielkiej sieci telewizyjnej, wystąpił Jack Nicholson. "Telepasja" otrzymała 7 nominacji do Oscara: w kategorii najlepszy film, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepsze zdjęcia (Michael Ballhaus), najlepszy montaż (Richard Marks), najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Holly Hunter), najlepszy aktor pierwszoplanowy (William Hurt), najlepszy aktor drugoplanowy (Albert Brooks). Za swoją rolę w "Telepasji" Holly Hunter otrzymała również nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia i podobnie jak William Hurt była nominowana Złotego Globu. Występ w "Telepasji" był dla niej zresztą przełomem w karierze. Aktorka 5 lat później otrzymała Oscara, Złoty Glob i nagrodę na MFF w Cannes za "Fortepian".
TELEPASJA
reżyseria:
USA, 1987
Jane Craig (Holly Hunter) jest producentką dziennika w jednej z największych amerykańskich stacji telewizyjnych. Mimo młodego wieku ma już na koncie szereg sukcesów i apetyt na jeszcze większą karierę.
komediodramat
TELEPASJA
4,3 5 1 3