PREMIERA

2003.12.16

CANAL+ PREMIUM

TERAZ ALBO NIGDY

Jetzt oder nie - die Zeit ist Geld

Niemcy, 2000

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: komedia obyczajowa

czas trwania: 92 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Trzy leciwe staruszki kradną i szmuglują nielegalne towary do domu starców, aby zarobić na wymarzoną podróż. Kiedy ich całe oszczędności zostają skradzione, łamią coraz cięższe paragrafy.

Carla (Gudrun Okras), Lilli (Elisabeth Scherer) i Meta (Christel Peters) to trzy zaprzyjaźnione staruszki, które - mimo sędziwego wieku - nie straciły jeszcze radości życia. Carla i Lilli mieszkają w domu starców, Meta - kątem u syna, Bruna (Martin Semmelrogge). Wszystkie trzy panie energię czerpią ze wspólnego marzenia: od wielu lat planują rejs do egzotycznych krajów. Aby zdobyć na niego środki żyją na krawędzi biedy, odkładają z marnych emerytur co się da i dorabiają, jak mogą - nie zawsze legalnie. Podstawowym źródłem dochodu są dla nich drobne kradzieże w sklepach spożywczych. Zdobyte w ten sposób papierosy i alkohol szmuglują do domu starców i sprzedają po atrakcyjnych cenach innym pensjonariuszom. Kiedy wreszcie ich oszczędności pozwalają na zakup biletów, wszystkie panie udają się do banku, gdzie... zostają ograbione przez nieznanych napastników. Załamane zdają sobie sprawę, że nie mają już czasu na oszczędzanie. Carla jest chora na raka i może nie dożyć lata. Zegar biologiczny tyka nieubłaganie. Decydują się więc na desperacki krok - postanawiają same napaść na bank i odzyskać swoje pieniądze. Pomóc ma im w tym Pająk (Til Schweiger), słynny złodziej, którego odwiedzają w więzieniu z prośbą o wskazówki.

Przewrotna, nagrodzona na Kinofest Lunen komedia "Teraz albo nigdy" to drugi pełnometrażowy film w karierze LARSA BUCHELA, niemieckiego reżysera, który w swoim kinie w udany sposób łączy rozrywkową formę z własnymi przemyśleniami na temat śmierci i przemijania. W swoim debiucie pokazał uosobioną śmierć, która z nieba poprzez teleskop przygląda się ludzkim pogrzebom i towarzyszącym im wydarzeniom. W "Teraz albo nigdy" z kolei, nasyconej czarnym humorem i optymistycznym przesłaniem komedii, sportretował bohaterów zazwyczaj przez kino pomijanych milczeniem. Jego staruszki to nie wegetujące mieszkanki domu starców, ale myślące, czujące i wciąż jeszcze marzące istoty. Carla, której czas najprawdopodobniej najszybciej dobiegnie końca, cieszy się na myśl, że "po drugiej stronie" spotka wszystkich swoich kochanków, Lilli natomiast wciąż jeszcze potrafi niektórych facetów - jak kasjera z banku - owinąć sobie dookoła palca.

W Carlę wcieliła się Gudrun Okras, nagrodzona za tę rolę - jak pozostałe dwie główne aktorki - Ernst Lubitsch Award. Okras światowa publiczność poznała dzięki kreacji w "Bliźniaczkach" - niemieckim filmie nominowanym do Oscara. Christel Peters z kolei, czyli filmowa Meta, wystąpiła m.in. w polsko-niemieckich "Wróżbach kumaka" Roberta Glińskiego, w którym główne role zagrali Krystyna Janda i znany z "Upadku" Matthias Habich. W Pająka wcielił się natomiast znany w Polsce Til Schweiger, czyli Brut z nagrodzonego w Gdyni "Bandyty" Macieja Dejczera.
TERAZ ALBO NIGDY
reżyseria:
Niemcy, 2000
Trzy leciwe staruszki kradną i szmuglują nielegalne towary do domu starców, aby zarobić na wymarzoną podróż. Kiedy ich całe oszczędności zostają skradzione, łamią coraz cięższe paragrafy.
komedia obyczajowa
TERAZ ALBO NIGDY
4,6 5 1 14