DreamWorks

PREMIERA

2011.10.26

CANAL+ PREMIUM

Terminal

The Terminal

USA, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 123 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Viktor Navorski (Tom Hanks) przybył na krótko z rodzinnej Krakozji do Nowego Jorku, gdzie ma do wypełnienia misję - ostatnią wolę swojego ojca. Podczas tej podróży w jego ojczyźnie zachodzą poważne zmiany.

Po wylądowaniu na nowojorskim lotnisku dowiaduje się, że w Krakozji doszło do zamachu stanu. Victor jest w sytuacji patowej: ma nieważny paszport, bo kraj, z którego pochodzi przestał formalnie istnieć, a obsługa lotniska, ignorując absurdalność sytuacji, nie chce go wpuścić z powrotem do miasta. Sytuację komplikuje fakt, że mężczyzna nie zna ani słowa po angielsku. Victor nie poddaje się jednak, postanawia po prostu przeczekać. Wykonywał w życiu różne prace i potrafi poradzić sobie w każdych warunkach. Terminal staje się jego drugim domem. Zaczyna nawet nieformalnie dorabiać jako "złota rączka". Ale nie wszystkim to się podoba. Dyrektor terminalu Frank Dixon (Stanley Tucci) stara się za wszelką cenę pozbyć intruza. Pewnego dnia Victor przypadkowo poznaje stewardesę Amelię Warren (Catherine Zeta-Jones). Atrakcyjna 30-latka ma pogmatwane życie uczuciowe. Nie od razu zwraca uwagę na niepozornego obcokrajowca, ale stopniowo między dwojgiem samotników rodzi się nić sympatii.

Scenarzystów filmu "Terminal" - podobnie jak francusko-hiszpańskiego "Tombés du ciel" Philippe'a Lioreta - zainspirowała prawdziwa historia irańskiego uchodźcy Merhana Nasseri, który w 1988 roku okupował terminal lotniska Charlesa de Gaulle'a pod Paryżem. W filmie Spielberga autentyczne losy Irańczyka są jednak znacznie zmodyfikowane. Główny bohater pochodzi z fikcyjnego państwa Krakozja, leżącego gdzieś w Europie Wschodniej, a całą jego historię ukazano w lżejszym, komediowym tonie. Taką wersję scenariusza przygotowali Sacha Gervasi ("Wojna na grzebienie") i Jeff Nathanson ("Złap mnie, jeśli potrafisz"). Projekt bardzo spodobał się kilkakrotnemu zdobywcy Oscara STEVENOWI SPIELBERGOWI ("Lista Schindlera", "Szeregowiec Ryan"), który chciał, by jego kolejny film "wzruszał i pozytywnie nastawiał do świata". Ze względów bezpieczeństwa kręcenie zdjęć na prawdziwym lotnisku było niemożliwe. Scenograf Alex MacDowell ("Raport mniejszości") zbudował więc od podstaw cały terminal w naturalnych rozmiarach i tylko niektóre sceny nakręcono na prawdziwym lotnisku Mirabel w Montrealu. Przez niemal 20 tygodni 200 rzemieślników budowało port lotniczy w ogromnym hangarze w Palmdale w Kalifornii. W wyposażeniu budowli były m.in. cztery kondygnacje ruchomych schodów - jedne z pierwszych zbudowanych specjalnie na potrzeby filmu. Wiarygodności dodawały scenerii autentyczne restauracje (m.in. Burger King, The Daily Grill, Starbusks) i sklepy (m.in. Hugo Boss, La Perla, Swatch), które znalazły się w galerii terminalu. Jeszcze na etapie projektów w prace włączył się wieloletni współpracownik Spielberga, operator Janusz Kamiński (Oscary za "Listę Schindlera" i "Szeregowca Ryana"), który wkomponował w plan odpowiednie oświetlenie. Różne barwy światła sygnalizują widzom zmiany sytuacji Victora. Nastrój głównego bohatera podkreślają również jego kostiumy zaprojektowane przez Mary Zophres ("Złap mnie, jeśli potrafisz"). Z kolei kompozytor John Williams (Oscary za "Szczęki", "E.T." i "Listę Schindlera") starał się zbudować z dźwięków rodowód Victora, stąd w warstwie muzycznej klimaty etniczne i wschodnioeuropejskie. W obsadzie znaleźli się zdobywcy Oscarów: Tom Hanks ("Filadelfia", "Forrest Gump") i Catherine Zeta-Jones ("Chicago"). Hanks wziął udział w produkcjach, takich jak: "Bezsenność w Seattle", "Apollo 13", "Masz wiadomość", "Droga do Zatracenia", "Ladykillers, czyli zabójczy kwintet". W dorobku Zety-Jones są m.in.: "Traffic", "Przeboje i podboje", "Ulubieńcy Ameryki" i "Okrucieństwo nie do przyjęcia". W "Terminalu" oscarowej parze partnerują: Stanley Tucci ("Droga do Zatracenia"), Diego Luna ("I twoją matkę też") i Kumar Pallana ("Genialny klan").

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

Stasio i Jasio

Adminie, proszę usunąć ten błąd, bo pokazała się premiera komentowana 5 lat temu.

jamarta

Boska bajka. Zaskakujace ile podobienstw miedzy tym filmem a "Sztuczna inteligencja".

MZKS1929

Naprawde dobry film . Warty polecenia
Terminal
reżyseria:
USA, 2004
Viktor Navorski (Tom Hanks) przybył na krótko z rodzinnej Krakozji do Nowego Jorku, gdzie ma do wypełnienia misję - ostatnią wolę swojego ojca. Podczas tej podróży w jego ojczyźnie zachodzą poważne zmiany.
komedia romantyczna
Terminal
4,5 5 1 121