PREMIERA

2013.01.01

CANAL+ PREMIUM

Terytorium wroga

Forces spéciales / Special Forces

Francja, 2011

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat sensacyjno-wojenny

czas trwania: 104 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Elsa Casanova (Diane Kruger) jest we Francji znaną dziennikarką, która jawnie i głośno demonstruje swój sprzeciw wobec obecności zachodnich sił zbrojnych w Afganistanie. Zbudowała osobistą więź z tym krajem i jest mocno zaangażowana w sprawę emancypacji afgańskich kobiet. Z jedną z nich przeprowadza w Kabulu wywiad.

Maina (Morjana Alaoui) opowiada tragiczną historię swojego życia, odsłania twarz przed kamerą, twierdząc, że widzą się ostatni raz i ostrzega dziennikarkę o grożącym jej niebezpieczeństwie. Wkrótce Elsa i jej afgański przewodnik Amen (Mehdi Nebbou) zostają uprowadzeni przez talibów, któremu przewodzi fanatyczny Ahmed Zaief (Raz Degan). Szansa na negocjacje z porywaczami jest niewielka, ponieważ Elsa została porwana nie dla okupu, lecz dla zyskania rozgłosu. Francuski rząd postanawia siłą uwolnić swoją obywatelkę z rąk terrorystów. Wysyła do Afganistanu sześcioosobowy oddział sił specjalnych pod dowództwem Kovaksa (Djimon Hounson). "Terytorium wroga" to debiutancki, pełnometrażowy dzieło film STÉPHANE'A RYBOJADA, który wyreżyserował dotychczas wiele reklam, teledysków, filmów krótkometrażowych i dokumentalnych. Kręcił też popularne programy telewizyjne i przyczynił się do artystycznego odrodzenia tego gatunku. Swoimi filmami Rybojad trafia do szerokiej widowni. Porusza tematy uniwersalne: dramatyczne zdarzenia na Haiti, skrajne ubóstwo, cyberprzestępczość, handel narkotykami, wojny w Bośni, na Bliskim Wschodzie i operacje jednostek specjalnych w Afganistanie. Ten ostatni temat zainspirował go do napisania scenariusza do filmu "Terytorium wroga", w którym pierwszy raz na tak wielką skalę francuskie siły zbrojne zaangażowały zarówno swoich zawodowych żołnierzy, jak i najnowocześniejszą wojskową technologię. Obraz jest hołdem dla żołnierzy, którzy z narażeniem życia podejmują się najtrudniejszych misji.

Przewodnikiem reżysera po świecie komandosów wyszkolonych do działania w ekstremalnych warunkach był Alain Alivon, który przez 22 lata służył w piechocie morskiej. Wystąpił także w filmie jako Marius, bo tak nazywano go w macierzystej jednostce Lorient w Bretanii. Inne postacie Stéphane Rybojad wymyślił czerpiąc inspirację z życia osób, które poznał w pracy jako dokumentalista. Djimon Hounsou ("Amistad" , "Gladiator", "Krwawy diament") gra Kovaxa, dowódcę jednostki, który ma duże poczucie obowiązku i honoru. Benoît Magimel ("Pianistka", "Wewnętrzny wróg", "Adwokat") jako Tic-Tac to pozornie czarujący chłopak, który ukrywa bolesną przeszłość. Denis Ménochet ("Niczego nie żałuję - Edith Piaf, "Bękarty wojny") to człowiek targany wątpliwościami. Mówi, co myśli i choć jest uparty jak osioł, wypełnia najlepiej jak potrafi każde zadanie. Raphaël Personnaz ("Rosyjska tłumaczka", "Księżniczka Montpensier", "Anna Karenina") wciela się w Eliasa, snajpera i wojownika o duszy poety, który nieustannie czuwa nad innymi, jednocześnie pozostając na uboczu. Victor odpowiada za uzbrojenie, jest doświadczonym żołnierzem, typem twardziela. Gra go Alain Figlarz (serial "Bezkarni", "Żołnierze mafii", "Uprowadzona 2"). Centralną postacią filmu, wokół której obracają się wszystkie pozostałe jest Elsa. To kobieta z charakterem, dziennikarka z powołania, która wierzy, że jest zdolna zmienić świat poprzez swoją pracę. Rozwój wypadków sprawia, że musi zrewidować swój pacyfizm. W tej rolę wcieliła się Diane Kruger ("Troja", "Kopia Mistrza", "Bękarty wojny", "Tożsamość").

"Terytorium wroga" nie pyta o sens wojny w Afganistanie. Pozycją wyjściową dla filmu jest pełne uznania zrozumienie dla walki z terroryzmem. Obraz Stéphane'a Rybojada stanowi laurkę wystawioną francuskim oddziałom specjalnym. Żurnalowe kino militarystyczne podkreśla hardrockowy rytm, tempo akcji oraz wspaniałe widoki Hindukuszu, półpustyni Registanu, wiosek leżących na wyżynie Haradżat. Zdjęcia kręcono w graniczącym z Afganistanem Tadżykistanie, w Dżibuti i na Mont Blanc. Ich autorem jest debiutujący w fabule na dużym ekranie operator polskiego pochodzenia David Jankowski.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

achtabosiu

Ten film jest fajny polecam !

Pio

lars
Z tego co pamiętam to gdzieś w połowie filmu cały sprzęt im przepadł i zostały im tylko
suchary i broń. Co do helikopterów to po co tracić 20 jak można dwa- one nie kosztują
20 000 zł.

lars

UWAGA ZDRADZAM TREŚĆ FILMU! Czy ktoś może mi wytłumaczyć jak to możliwe żeby w XXI wieku
nowoczesny odział komandosów nie dysponował GPSem bądź radiem satelitarnym i był nie do
namierzenia przez swoich? A nawet jeśli by tak się stało to nie można wysłać zamiast 2 helikopterów
20 ? w końcu była to operacja jak najbardziej jawna nawet sam Prezydent Francji był zainteresowany
ich losem? a tak to miejscowe pastuchy nie stanowiły zagrożenia i łazili po tych górach jak Gandalf i
Drużyna Pierścienia. Co kładzie ten film na deski...
Terytorium wroga
reżyseria:
Francja, 2011
Elsa Casanova (Diane Kruger) jest we Francji znaną dziennikarką, która jawnie i głośno demonstruje swój sprzeciw wobec obecności zachodnich sił zbrojnych w Afganistanie. Zbudowała osobistą więź z tym krajem i jest mocno zaangażowana w sprawę emancypacji afgańskich kobiet. Z jedną z nich przeprowadza w Kabulu wywiad.
dramat sensacyjno-wojenny
Terytorium wroga
3,9 5 1 55