EMISJE

PN | 21.09 | 22:20

CANAL+ 4K

ŚR | 30.09 | 20:00

CANAL+ 4K

TESS

Francja/Wlk. Brytania, 1979

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 164 min

Opis

"Tess" była dla wielu miłośników twórczości Romana Polańskiego zaskoczeniem. Po klaustrofobicznym, obsesyjnym "Lokatorze" polski reżyser sięgnął po powieść Thomasa Hardy'ego i zrealizował kostiumowy dramat osadzony w realiach XIX wiecznej, angielskiej prowincji.

"Tess" to stylowa, zaprawiona goryczą opowieść o utracie niewinności. Tytułowa bohaterka to naiwna, młodziutka angielska wieśniaczka. Jej ojciec, skromny farmer, dowiaduje się pewnego dnia, że najprawdopodobniej jest potomkiem starego, arystokratycznego rodu d'Urberville. Rolnik wysyła swoją córkę Tess (Nastassja Kinski) na spotkanie z przedstawicielami tej szacownej familii, by zbadała sprawę i ewentualnie potwierdziła wiadomość o szlacheckim pochodzeniu. W ten sposób dziewczyna poznaje Aleca d'Urberville (Leigh Lawson), młodego arystokratę, który wydaje się oczarowany śliczną "kuzynką" ze wsi. Młodzieniec bez większych trudności uwodzi Tess, a następnie równie łatwo porzuca dziewczynę, kiedy ta zachodzi w ciążę. Na domiar złego okazuje się, że Alec i jego rodzina w rzeczywistości nie mają wiele wspólnego z prawdziwymi d'Urberville'ami - arystokratyczne nazwisko nabyli całkiem niedawno w celach prestiżowych. Tess wraca do rodzinnej wioski. Czeka tam na nią Angel Clare (Peter Firth), dobry i czuły mężczyzna, który kochał ją od zawsze. Tess wychodzi za niego za maż, Angelowi jednak, mimo całej jego miłości, trudno zaakceptować haniebną przygodę dziewczyny, a zwłaszcza fakt, że ojcem jej dziecka jest Alec d'Urberville.

"Tess" była pierwszym filmem, który ROMAN POLAŃSKI nakręcił po ucieczce ze Stanów Zjednoczonych. Pod koniec lat 70. przyszłość kariery reżysera wydawała się bardzo niepewna. W 1977, w osiem lat po śmierci żony Sharon Tate, bestialsko zamordowanej przez bandę psychopatycznego Charlesa Mansona, Polański stanął przed sądem oskarżony o stosunek seksualny z trzynastoletnią dziewczynką. Reżyser nie czekał do końca procesu - wyjechał do Francji. Polański miał francuskie obywatelstwo, więc nie groziła mu ekstradycja do Stanów Zjednoczonych, powrót do Hollywood nie wchodził już jednak w rachubę - gdyby Polański pojawił się w Ameryce zostałby natychmiast aresztowany. W rezultacie podczas premiery "Tess" media i dziennikarze interesowali się bardziej prywatnymi sprawami reżysera niż samym filmem. Atmosfera stała się jeszcze bardziej gorąca kiedy wyszedł na jaw romans filmowca z odtwórczynią roli tytułowej - zaledwie 18-letnią wówczas Nastassją Kinski. Kiedy emocje opadły, krytycy dostrzegli, że Polański po raz kolejny nakręcił obraz wybitny. Film odniósł spektakularny sukces szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Otrzymał Złoty Glob dla najlepszego filmu zagranicznego oraz trzy Oscary (za zdjęcia, kostiumy i scenografię), a także kilka nominacji, w tym dla Polańskiego za reżyserię i za najlepszą produkcję. W głosowaniu krytyków z Los Angeles i Hollywood Polak został reżyserem roku. Wyróżnienia posypały się także w Europie - "Tess" otrzymała nagrodę BAFTA za zdjęcia, oraz francuskiego Cezara dla najlepszego filmu. Cezar przypadł w udziale także Nastassji Kinski, która dostała wyróżnienie za najlepszy debiut - to właśnie od "Tess" zaczęła się wielka, międzynarodowa kariera aktorki.
TESS
reżyseria:
Francja/Wlk. Brytania, 1979
"Tess" była dla wielu miłośników twórczości Romana Polańskiego zaskoczeniem. Po klaustrofobicznym, obsesyjnym "Lokatorze" polski reżyser sięgnął po powieść Thomasa Hardy'ego i zrealizował kostiumowy dramat osadzony w realiach XIX wiecznej, angielskiej prowincji.
dramat
TESS