PREMIERA

2008.01.05

CANAL+ PREMIUM

TESTOSTERON

Polska, 2007

,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 116 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ślub Kornela (Piotr Adamczyk), ornitologa, który dzięki telewizji zyskuje niespodziewaną popularność, z piosenkarką Alicją (Magdalena Boczarska), gwiazdą muzyki pop ma być jednym z najważniejszych wydarzeń towarzyskich sezonu. Panna młoda ucieka jednak sprzed ołtarza, rzucając się na oczach zgromadzonych w ramiona Sebastiana Tretyna (Maciej Stuhr).

Tytus (Borys Szyc), kelner przygotowujący weselne przyjęcie, zamiast młodej pary wita więc trzech rozwścieczonych mężczyzn - Stavrosa (Krzysztof Stelmaszyk), Fistacha (Tomasz Karolak) i Robala (Tomasz Kot), którzy wywlekają z limuzyny pobitego Tretyna. Tak zaczyna się męska libacja, pełen niespodzianek wieczór frustratów, kobieciarzy i tych, którzy nie potrafią korzystać ze swojego męskiego uroku. Fistach (Tomasz Karolak) nie może zapomnieć upokorzenia, które kiedyś zafundowała mu cnotliwa oazowiczka. Mikrobiolog Robal, przyjaciel pana młodego, panicznie boi się kobiet. Sztuki podrywania próbuje uczyć go Tytus, który liczbą kochanek konkuruje ze Stavrosem. Tretyn i Janis (Cezary Kosiński) reprezentują z kolei żonatych, którzy muszą rozpaczliwie walczyć z popędem, aby nie ulec pokusie zdrady. Wszyscy próbują odpowiedzieć na odwieczne pytanie, czego naprawdę pragną kobiety, ale też podzielić się trudnym doświadczeniem, jakim jest bycie mężczyzną zdeterminowanym przez biologię.

"Testosteron" z początku był sztuką teatralną, którą ANDRZEJ SARAMONOWICZ napisał dla warszawskiego Teatru Montownia. Premiera w reżyserii Agnieszki Glińskiej odbyła się w czerwcu 2002 roku i zebrała niemal wyłącznie pochlebne recenzje. W Warszawie spektakl był wystawiony ponad 300 razy, a na przedstawienia przyszło 100 tysięcy widzów. "Napisałem "Testosteron", by sprawić ludziom przyjemność. Jeśli poprawi ludziom humor na dwie godziny to jest dużo, jeżeli na trzy godziny - świetnie, a jeśli na pięć dni - wręcz wyśmienicie" - mówił w wywiadach autor, który pięć lat później zapragnął zobaczyć swoją sztukę na wielkim ekranie. Tym razem sam podjął się reżyserii, wspierany przez TOMASZA KONECKIEGO, z którym wcześniej zrealizował już "Ciało".

Zrealizowanemu po części za prywatne pieniądze "Testosteronowi" od początku sekundował seksuolog Zbigniew Lew-Starowicz. "Ten film przedstawia świat męskiego myślenia o kobietach, bardzo charakterystyczny i dość typowy. Śmiejąc się w trakcie oglądania tego filmu mężczyzna tak naprawdę wyraża swoją bezradność w usiłowaniu poznania świata inności płci kobiecej i trwania w przekonaniu, że reprezentuje płeć silniejszą, bardziej racjonalną i logiczną. Marzy mi się, aby film ten nie był potraktowany jedynie jako komedia - nota bene najlepsza od wielu lat - ale stał się też bodźcem do refleksji o prawdziwych mechanizmach relacji między płciami" - mówił profesor w wywiadach jeszcze przed premierą filmu. W akcję promocyjną zaangażowali się też czynnie aktorzy, którzy w scenariuszu Saramonowicza dostrzegli własne rozterki, kompleksy i frustracje. Podkreślali, że na planie "Testosteronu" przeżyli prawdziwą męską przygodę. Przyznać trzeba, że spotkali się w doborowym towarzystwie.

Saramonowiczowi i Koneckiemu udało się namówić do projektu plejadę gwiazd. Obok Piotra Adamczyka, który pokazał się tu w komediowej odsłonie, kontrastującej z jego poprzednimi rolami (m.in. Chopina w "Pragnieniu miłości" i Jana Pawła II w "Karol. Człowiek, który został papieżem" i "Karol. Papież, który pozostał człowiekiem"), wystąpił Borys Szyc znany z "Symetrii" czy serialu "Oficerowie" oraz Maciej Stuhr, niegdyś satyryk, teraz coraz częściej aktor ("Wesele", "Pogoda na jutro", ostatnio "Korowód"). Janisa zagrał Cezary Kosiński, ceniony aktor Teatru Rozmaitości i gwiazda serialu "Na dobre i na złe", a Robala Tomasz Kot, znany z serialu "Niania" i nagrodzony w Gdyni za rolę w "Skazanym na bluesa". W ojca pana młodego wcielił się Krzysztof Stelmaszyk ("Jutro idziemy do kina"), a w Fistacha Tomasz Karolak, pamiętany z serialu "Dwie strony medalu".

WASZE OPINIE

ANNA

JEDEN Z NAJLEPSZYCH FILMÓW JAKI OBEJRZALAM.

lolol

Jeden z moich ulubionych filmów. Nie zważam na opinie wszystkich intelgientów, dla ktorych ten film jest zbyt płytki. Należy go traktować z pewnym dystansem, lecz jest bardzo fajny.

Bartolomeusz

Zupełnie nie rozumiem zachwytu nad tym filmem. Po przeczytanych recenzjach liczyłem na arcydzieło, a tu niestety, albo stety, gniot. Rozbawił mnie tylko jeden dialog, i nic poza tym. To trochę za mało jak na dwie godziny seansu. Żenująco słabe.
TESTOSTERON
Polska, 2007
Ślub Kornela (Piotr Adamczyk), ornitologa, który dzięki telewizji zyskuje niespodziewaną popularność, z piosenkarką Alicją (Magdalena Boczarska), gwiazdą muzyki pop ma być jednym z najważniejszych wydarzeń towarzyskich sezonu. Panna młoda ucieka jednak sprzed ołtarza, rzucając się na oczach zgromadzonych w ramiona Sebastiana Tretyna (Maciej Stuhr).
komedia
TESTOSTERON
4,2 5 1 183