PREMIERA

2011.01.01

CANAL+ PREMIUM

THE BOX. PUŁAPKA

The Box

USA, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 111 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Richmond w stanie Virginia, rok 1976. Arthur i Norma Lewisowie (James Marsden, Cameron Diaz) mieszkają wraz z niesłyszącym synem (Sam Oz Stone). Małżeństwo musi stawić czoła problemom finansowym.

Pewnego dnia pod drzwiami domu znajdują tajemnicze pudełko z przyciskiem oraz załączoną notką obwieszczającą, że tego samego dnia po południu złoży im wizytę niejaki pan Steward. Zagadkowy gość (Frank Langella) istotnie odwiedza Lewisów. Starszy mężczyzna o twarzy zniekształconej przez blizny składa małżonkom zaskakującą propozycję. Jest gotów zapłacić im milion dolarów za wciśnięcia guzika na pudełku. Kiedy jednak to uczynią, ktoś poniesie śmierć. Po długich rozmyślaniach Norma naciska przycisk, a w tym samym momencie, w innym zakątku kraju, pewien mężczyzna morduje żonę. Steward ponownie odwiedza Lewisów, aby wręczyć im pieniądze i odebrać pudełko. Na pożegnanie informuje parę, że nie wiadomo, kto następny otrzyma podobną ofertę i czy wówczas któreś z nich nie zginie. Arthur i Norma postanawiają dociec, na czym naprawdę polega ta okrutna gra.

Mistrz literackiej fantastyki Richard Matheson, autor głośnego "Jestem legendą" i współautor legendarnych horrorów Rogera Cormana, napisał swego czasu powieść zatytułowaną "Button, Button". Książka ta posłużyła RICHARDOWI KELLY'EMU ("Donnie Darko", "Koniec świata") za podstawę scenariusza elektryzującego thrillera "The Box. Pułapka". To klasyczna opowieść z suspensem i zarazem studium psychologiczne. Jej osią konstrukcyjną jest dylemat moralny, jak postąpić, gdy nadarza się okazja zdobycia wielkiego majątku, za cenę życia kogoś, kogo się nie zna. "Zawsze, gdy ludzie mają do czynienia z pieniędzmi, ma to wpływ na ich moralność i etykę" - mówił stały współpracownik Kelly'ego, producent Sean McKittrick. "I trzeba pamiętać, że zawsze są jakieś konsekwencje".

Bohaterami "The Box. Pułapki" jest dwoje ludzi, którzy stają w obliczu nagłych komplikacji w ich starannie urządzonym życiu. Mężczyzna nie dostanie awansu, przez co jego żona jest zmuszona zrezygnować z ważnego zabiegu chirurgicznego, zaś syn nie będzie mógł dłużej chodzić do najlepszej w okolicy szkoły. Jakby w odpowiedzi na te kłopoty zjawia się enigmatyczny pan Steward z niecodzienną ofertą. "Fascynuje mnie złożony charakter natychmiastowej gratyfikacji" - przekonywał Richard Kelly. "Żyjemy dzisiaj w społeczeństwie naciskającym guziki, z naszymi kieszonkowymi urządzeniami, pilotami telewizyjnymi, komputerami i tymi wszelkimi metodami, dzięki którym bez wysiłku i wygodnie rozwiązujemy problemy albo zaspokajamy nasze większe i mniejsze potrzeby".

Do udziału w filmie producenci zaangażowali interesującą obsadę, powierzając role małżeńskiej pary czterokrotnie nominowanej do Złotego Globu Cameron Diaz i Jamesowi Marsdenowi ("X-men", "Superman: Powrót", "Lakier do włosów"). "To, co podoba mi się w tej historii, to fakt, że konsekwencje są natychmiastowe i - można powiedzieć - namacalne" - mówiła Diaz. "Zrobiłeś coś, dokonałeś wyboru i od razu widzisz jego następstwa. Przycisk jest ostrzeżeniem, że nie ma nic za darmo". W demonicznego pana Stewarda wcielił się doświadczony aktor Frank Langella ("Good Night and Good Luck", "Superman - Powrót"), występujący w hollywoodzkich produkcjach od przeszło 40 lat i nominowany do Oscara za rolę w dramacie "Frost/Nixon" Rona Howarda. Tajemniczego, oszpeconego posłańca w "The Box. Pułapce" kreuje za pomocą skromnych środków wyrazu. Unikając stereotypu łajdaka, koncentruje się raczej na stworzeniu atmosfery subtelnej groźby.

"The Box. Pułapka", inspirowana serialem telewizyjnym "Strefa mroku", zawiera cytaty m.in. z "Zagubionej autostrady" Davida Lyncha i "Inwazji porywaczy ciał" Philipa Kaufmana. Film jest precyzyjnie zrealizowany, a atmosferze niesamowitości podporządkowany jest ruch kamery i montaż. Autorem zdjęć jest Steven Poster ("Dziewczyna dla dwóch", "Małolaty u taty", "Pani Harris"). Obraz Kelly'ego otrzymał dwie nominacje do nagrody Saturn w kategorii najlepszy horror i najlepszy aktor drugoplanowy (Frank Langella). Należy przygotować się na blisko dwie godziny emocjonujących zdarzeń.

WASZE OPINIE

slavoy23

Zgadzam się z przedmówcami,początek rzeczywiście świetny,ale potem to już wiecie...[:-)]

Pio

A ja powiem tak : Film jak dla mnie jest dziwny, dlatego że wiało nuda, ale za razem
film był pociągający. Wiec mam mieszane uczucia i nie wiem co więcej napisac [:-)]

art1970

Zgadzam się z wcześniejszymi wpisami, że potencjał pomysłu na film nie do końca został wykorzystany. Pierwsza godzina oglądania mija bardzo szybko. Potem, niestety zaczynają się (scena w bibliotece) delikatne "schody" Finał dość banalny, ale ogólnie i tak jedna z ciekawszych pozycji tego miesiąca. Głównie za klimat lat siedemdziesiątych (fryzura Cameron a' la wczesne Aniołki Charliego :). Kto przeżył te czasy, zapewne mnie zrozumie.
THE BOX. PUŁAPKA
reżyseria:
USA, 2009
Richmond w stanie Virginia, rok 1976. Arthur i Norma Lewisowie (James Marsden, Cameron Diaz) mieszkają wraz z niesłyszącym synem (Sam Oz Stone). Małżeństwo musi stawić czoła problemom finansowym.
thriller
THE BOX. PUŁAPKA
3,5 5 1 31