PREMIERA

2006.01.15

CANAL+ PREMIUM

THE GRUDGE - KLĄTWA

The Grudge

Japonia/USA/Niemcy, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: horror

czas trwania: 88 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Amerykański remake kultowego japońskiego horroru. Hollywoodzką wersję "Klątwy" wyreżyserował autor oryginału, Takashi Shimizu, a na czele gwiazdorskiej obsady stanęła Sarah Michelle Gellar, czyli słynna Buffy - Postrach Wampirów.

Akcja toczy się w Tokio. Na peryferiach miasta mieszka amerykańska rodzina: młode małżeństwo i dotknięta demencją starsza pani. Niepełnosprawną kobietą opiekuje się wolontariuszka z centrum pomocy socjalnej. Pewnego dnia dziewczyna znika. W zastępstwie przychodzi jej koleżanka Karen (Sarah Michelle Gellar), Amerykanka studiująca w Japonii. W ten sposób bohaterka staje oko w oko z klątwą, która ciąży nad domem. Jego wnętrza naznaczone są posępną tajemnicą i kryją niespokojne duchy, które prześladują każdego, kto przekroczy próg. Kolejne osoby, które odwiedzają dom, znikają albo giną w podejrzanych okolicznościach. Karen dowiaduje się, że takie wypadki zdarzały się już w przeszłości. Wszystkie ofiary łączy jedno: nawiedzają je niepokojące widma - postaci cichego chłopczyka przedstawiającego się jako Toshio, szczerzącego zęby kota, oraz kobiety, której twarz skrywają bardzo długie, mokre włosy.

Na przełomie XX i XXI wieku świat oszalał na punkcie japońskich horrorów. Lawinę popularności grozy po japońsku wywołał "Krąg" Hideo Nakaty. Jednym z niezliczonych fanów "Kręgu" był TAKASHI SHIMIZU, świeżo upieczony absolwent szkoły filmowej. Zafascynowany horrorem i zainspirowany sukcesem Nakaty, młody reżyser nakręcił w 2000 roku film "Ju-on" czyli "Klątwę". Ten niskobudżetowy, wyprodukowany skromnymi środkami film grozy przeznaczony był bezpośrednio na rynek wideo. Powodzenie "Klątwy" przerosło najśmielsze oczekiwania Takashiego Shimizu. Tytuł osiągnął status kultowy, a reżyser otrzymał od producentów możliwość nakręcenia swojego filmu jeszcze raz - z większym budżetem i z przeznaczeniem do dystrybucji kinowej. Nowa, dopracowana wersja "Ju-on - Klątwy" trafiła na ekrany w 2002 roku. Niemal natychmiast zapadła decyzja o kręceniu sequelu, "Klątwy 2", którą Shimizu pokazał dwa lata później. Jednocześnie producenci z Hollywood kupili prawa do amerykańskiego remake'u. Anglojęzycznych, amerykańskich wersji doczekały się także inne hity kina grozy z Kraju Kwitnącej Wiśni: saga "Krąg" i horror "Dark Water". Przypadek "Klątwy" jest o tyle ciekawy, że tym razem zlecenie zrealizowania remake'u otrzymał autor oryginału, Takashi Shimizu. Co więcej, Amerykanie zdecydowali się nie przenosić akcji w realia amerykańskie. Dramat cały czas rozgrywa w Japonii, właściwie w tych samych dekoracjach, co wersja "Klątwy" z 2002. Co więc się zmieniło? Oprócz niewielkich modyfikacji scenariusza, zmieniła się przede wszystkim obsada głównych ról, w których Japończyków zastąpili Amerykanie, wśród nich gwiazdy: Bill Pullman, Clea DuVall oraz Sarah Michelle Gellar, najlepiej znana jako odtwórczyni tytułowej postaci z serialu "Buffy - postrach wampirów". W ten sposób Takashi Shimizu nakręcił swój film już po raz trzeci, tym razem po angielsku - czyli w języku zupełnie mu obcym. Reżyser porozumiewał się z amerykańskimi aktorami wyłącznie przez tłumacza. Bariera językowa nie przeszkodziła mu jednak zrealizować pierwszorzędnego filmu grozy. Kręcąc ten sam projekt trzykrotnie, Shimizu miał okazję dopracować go do perfekcji. Oglądając "The - Grudge - Klątwę" trudno uciec od porównań z "Kręgiem". Propozycja Shimizu utrzymana jest w podobnym tonie, za to stężenie grozy jest jeszcze większe.

WASZE OPINIE

artemis00

Moim zdaniem film niezły choć gorszy od japońskiej wersji, a poza tym uważam że nie można pisać że jest to słaby horror tylko dlatego że ktoś się nie bał bo czasami mylnie klasyfikują gatunkowo filmy a te same w sobie nie są złe i zawsze można znaleźć to "coś" w nich.

Marta

Film widzialam na DVD i nie chcialam go juz drugi raz ogladac. W ogole sie nie balam. Film zrobiony typowo "pod publiczke" o czym swiadczy chociazby zakonczenie. Slyszalam, ze japonska wersja jest o wiele lepsza. Osobiscie nie moge potwierdzic, bo tej nie widzialam.

emilka

jak dlamnie to poprostu super i uwazam ze naprawde warto zobaczyc
THE GRUDGE - KLĄTWA
reżyseria:
Japonia/USA/Niemcy, 2004
Amerykański remake kultowego japońskiego horroru. Hollywoodzką wersję "Klątwy" wyreżyserował autor oryginału, Takashi Shimizu, a na czele gwiazdorskiej obsady stanęła Sarah Michelle Gellar, czyli słynna Buffy - Postrach Wampirów.
horror
THE GRUDGE - KLĄTWA
3,9 5 1 125