• Oscar

PREMIERA

2010.02.20

CANAL+ PREMIUM

THE HURT LOCKER. W PUŁAPCE WOJNY

The Hurt Locker

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film wojenny

czas trwania: 126 min

Ocena filmu

5.00

Opis

Pierwsze lata obecności wojsk amerykańskich w Iraku. Po tragicznej śmierci na służbie jednego z członków elitarnej jednostki saperów dowództwo nad Kompanią Bravo obejmuje starszy sierżant sztabowy William James (Jeremy Renner).

Pracuje z dwoma ochotnikami - sierżantem JT Sanbornem (Anthony Mackie) i Owenem Eldridgem (Brian Geraghty). Do końca służby na Bliskim Wschodzie pozostało im 40 dni. Zadaniem jednostki Bravo jest rozbrajanie materiałów wybuchowych, zwłaszcza nietypowych, przygotowywanych domowym sumptem i podkładanych przez rebeliantów. Ładunki tego typu są najczęstszą przyczyną śmierci żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych, a także ogromnej ilości irackich cywilów. Podczas akcji podkomendni Jamesa mają go osłaniać. Komunikują się z nim, służąc mu instrukcjami i niezbędnymi informacjami, podczas gdy on sam, w saperskim kombinezonie, rozbraja ładunki. Ich kooperacja wymaga opanowania i inteligencji. Nie ma w niej miejsca na najmniejszy błąd. Tym bardziej Sanborn i Eldridge są zaskoczeni, obserwując już przy pierwszym wspólnym zadaniu brawurę i ignorowanie zasad przez nowego przełożonego. Biorąc pod uwagę niewyobrażalny stres, z którym nie radzi sobie zwłaszcza Eldridge oraz różnice między żołnierzami 40 dni wspólnej pracy jednostki Bravo staje się ogromnym wyzwaniem.

"Zgiełk bitwy jest silnym, często śmiertelnym nałogiem - wojna jest jak narkotyk" - mówi motto filmu. Pochodzi ono z książki korespondenta wojennego dziennika "New York Times" Chrisa Hedgesa. "The Hurt Locker. W pułapce wojny" to spojrzenie na ludzi dobrowolnie zgłaszających się do najniebezpieczniejszych zadań, w których najmniejsza pomyłka może doprowadzić do tragedii. Film rzuca światło na konsekwencje długotrwałego życia w atmosferze zagrożenia i ryzyka, gdzie buzująca we krwi adrenalina i patrzenie śmierci w oczy to chleb powszedni, którego potem może brakować. Choć ekranowa historia jest fikcyjna, powstała z inspiracji autentycznymi wydarzeniami, w których uczestniczył scenarzysta i dziennikarz Mark Boal. Jako reporter był przydzielony do stacjonującej w Iraku specjalnej jednostki zajmującej się ładunkami wybuchowymi. Boal towarzyszył technikom w ich akcjach kilkanaście razy na dobę, obserwując pracę i zachowanie saperów praktycznie non stop. W czasie pobytu na Bliskim Wschodzie był w stałym kontakcie z KATHRYN BIGELOW, z którą już wtedy planowali nakręcenie filmu o członkach specjalnej grupy saperów-ochotników i wojennych realiach. Reżyserka chętnie współpracowała z reporterem, znając jego styl i zamiłowanie do kontrowersyjnych, rzadko poruszanych tematów. To spod pióra Boala wyszedł reportaż, będący podstawą scenariusza "W dolinie Elah" z Tommym Lee Jonesem w roli oficera w stanie spoczynku, próbującego odkryć tajemnicę śmierci syna po powrocie z Iraku. Bigelow, była żona Jamesa Camerona, ma w Hollywood opinię bardzo nowatorskiej postaci współczesnej kinematografii. Jak pisze o niej krytyk "Chicago Sun-Times" Roger Ebert "jest mistrzynią historii o mężczyznach i kobietach, którzy świadomie wybierają życie w fizycznym niebezpieczeństwie. Na pierwszym miejscu zawsze stawia ludzi, dopiero potem niebezpieczeństwo. Nie zostawia praktycznie miejsca na żadne inne kwestie".

W "The Hurt Locker. W pułapce wojny" Williama Jamesa zagrał Jeremy Renner, który zaczynał aktorską karierę na deskach teatrów i szybko zyskał sobie pozycję w świecie kina. Do najważniejszych ról, które pomogły mu zasłynąć w Hollywood należy kreacja w filmie "Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda" oraz w "Dahmerze", gdzie stworzył niesamowity portret seryjnego mordercy. Obok Rennera w filmie Bigelow można zobaczyć Anthony'ego Mackie ("Ona mnie nienawidzi", "Kandydat") i Briana Geraghty'ego ("Jarhead - Żołnierz piechoty morskiej", "Patrol").

Za "The Hurt Locker. W pułapce wojny" Kathryn Bigelow, jako pierwsza kobieta w historii kina, otrzymała tegorocznego Oscara za reżyserię. Ma na swoim koncie już wiele wyróżnień branży filmowej, w tym 3 nominacje do Złotych Globów (najlepszy film, scenariusz i reżyseria), 2 nominacje do Independent Spirit Awards, nominację do British Independent Film Award oraz 5 nagród specjalnych, w tym Gucci Award i nominację do Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji. Operator Barry Ackroyd otrzymał za zdjęcia do filmu m.in. nominację do Złotej Żaby na festiwalu Camerimage. Ponadto film uzyskał 8 nominacji do nagrody BAFTA i został uznany najlepszym filmem według Gildii Producentów Amerykańskich.

Nagrody filmowe

Najlepszy film, THE HURT LOCKER. W PUŁAPCE WOJNY
Najlepszy reżyser - Kathryn Bigelow, film THE HURT LOCKER. W PUŁAPCE WOJNY
Najlepszy scenariusz oryginalny, Mark Boal, THE HURT LOCKER. W PUŁAPCE WOJNY
Najlepszy dźwięk, Paul N.J. Ottosson, Ray Beckett, THE HURT LOCKER. W PUŁAPCE WOJNY
Najlepszy montaż, Bob Murawski, Chris Innis, THE HURT LOCKER. W PUŁAPCE WOJNY
Najlepszy montaż dźwięku, Paul N.J. Ottosson, THE HURT LOCKER. W PUŁAPCE WOJNY

WASZE OPINIE

arti

Bardzo dobre kino. Ciekawe filmowanie kamerą z ręki nadawało filmowi dokumentalny charakter. Trochę za mało pokazano czas wolny żołnierzy i jakieś bardziej osobiste wątki. Ale generalnie bardzo fajny film choć jak na Oscara to chyba jednak trochę za mało

tomek6996

Każdy oskar jest kontrowersyjny, Avatara nie widziałem, ale z urywków pokazanych na gali wydaje mi się,że wcale bardziej nie zasłużył na więcej oskarów. A 'Loker' jest oscarowy z dwóch powodów. Pierwszy, jak na amerykańską produkcję całkiem inne spojrzenie na 'Irak' i przede wszystkim normalność. I dwa, zmienił się sposób głosowania w Akademii . Teraz nie decydują średnie głosy tylko ich większość.

Adja

Bardzo dobry film, bo prawdziwy. Nie ma w nim rzeczy typowych dla amerykańskich hamburgerów, za to pokazane są prawdziwe obrazy z Iraku, prawdziwe stany emocjonalne żołnierzy. to wszystko buduje atmosferę napięcia
THE HURT LOCKER. W PUŁAPCE WOJNY
reżyseria:
USA, 2008
Pierwsze lata obecności wojsk amerykańskich w Iraku. Po tragicznej śmierci na służbie jednego z członków elitarnej jednostki saperów dowództwo nad Kompanią Bravo obejmuje starszy sierżant sztabowy William James (Jeremy Renner).
film wojenny
THE HURT LOCKER. W PUŁAPCE WOJNY
4,5 5 1 112