PREMIERA

2010.11.16

CANAL+ PREMIUM

THE LIMITS OF CONTROL

USA, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller/dramat

czas trwania: 111 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Czarnoskóry płatny zabójca (Isaach De Bankolé) jest prawdziwym profesjonalistą. Wykonując zadania nie ufa nikomu, prawie nic nie mówi i działa zawsze według motta: żadnej broni palnej, żadnych telefonów komórkowych, żadnego seksu.

Przyjmuje zlecenie od kreolskich mafiosów (Alex Descas, Jean-Francois Stevenin). W celu jego realizacji udaje się do Hiszpanii. Przemierzając kraj od Madrytu przez Almerię i San Jose spotyka ludzi, którzy przekazują mu zaszyfrowane polecenia, mające doprowadzić go do celu. Spotkania przebiegają według ustalonego rytuału. Każdy z ekscentrycznych "łączników" próbuje wciągnąć go w rozmowę, ale on ogranicza się jedynie do wymiany pudełkami zapałek o etykietach z rysunkiem boksera. Z otrzymanego pudełka wyjmuje kartkę papieru z zaszyfrowaną wiadomością, czyta, zjada ją i popija espresso. Czekając na dalszy rozwój wypadków ćwiczy tai-chi, a w hotelowym pokoju od czasu do czas odwiedza go atrakcyjna naga kobieta (Paz de la Huerta).

"The Limits of Control" to najnowsza produkcja JIMA JARMUSCHA, jednego z najpopularniejszych światowych reżyserów niezależnych, autora takich filmów, jak "Inaczej niż w raju", "Mystery Train", "Ghost Dog - Droga samuraja" czy "Broken Flowers". "The Limits of Control" jest filmem dziwnym i niepokojącym, rzec by można pasywnym, w którym akcja ustępuje miejsca obrazom, gestom i pojedynczym słowom. Przypomina nieco wcześniejszy o 15 lat film Jarmuscha "Truposz". Jest stylizowany na europejski kryminał z lat 70. i 80., a postać głównego bohatera ma wiele cech Parkera, zawodowego przestępcy z powieści Donalda Westlake'a. Tytuł "The Limits of Control" pochodzi z eseju Williama S. Burroughsa o technikach kontrolowania umysłu, ale sam tekst nie znalazł odzwierciedlenia w filmie. Zainspirował jedynie Jarmuscha do zastanowienia się nad tym, jak postrzegamy rzeczywistość i próbujemy ją kontrolować. Zdaniem reżysera granice kontroli powinny być interpretowane dwojako: "jako granice czyjejś samokontroli i granice dozwolonej cudzej kontroli nad czyjąś świadomością". Podstawą scenariusza była 25-stronicowa historia, którą Jarmusch i operator kamery Christopher Doyle rozwijali w trakcie realizacji filmu. Na bieżąco powstawały również dialogi. Filmowcy chcieli stworzyć coś, co widz mógłby poczuć, co pozwoliłoby mu spojrzeć na rzeczywistość inaczej niż wcześniej. Każdy ma bowiem możliwość odstąpienia od narzuconych ograniczeń, związanych z nadawaniem znaczeń rzeczom i zjawiskom. W tym sensie "The Limits of Control" można odczytać jako filozoficzny lub psychoanalityczny traktat o relacji człowieka do świata. Obraz ma wiele ukrytych znaczeń, intelektualnych nawiązań i działających na podświadomość symboli. Ale to również film o kinie i sztuce w ogóle.

W roli głównej występuje Isaach De Bankolé ("Białe i czarne", "Casino Royale", "Miami Vice"), pochodzący z Wybrzeża Kości Słoniowej aktor, który pojawił się wcześniej w trzech filmach Jima Jarmuscha: "Noc na Ziemi", Ghost Dog - Droga samuraja" i "Kawa i papierosy". Jego bohater nie tylko praktycznie nic nie mówi, ale na początku niewiele też robi. Cały ciężar aktorstwa spoczął więc na mowie ciała De Bankolé'a, która jest pełna siły i w świadomy sposób poruszająca. Aktorowi w epizodach towarzyszą m.in. Tilda Swinton ("Michael Clayton" "Tajne przez poufne", "Julia"), Bill Murray ("Między słowami", "Broken Flowers", "Dorwać Smarta") i Gael García Bernal ("Zbrodnia ojca Amaro", "Amores perros", "Dzienniki motocyklowe", "Złe wychowanie"). "The Limits of Control" jest pięknie sfotografowany przez Christophera Doyle'a ("Spragnieni miłości", "Spokojny Amerykanin", "Kobieta w błękitnej wodzie"). Ścieżka dźwiękowa zawiera utwory zespołów Boris & Sunn O, Earth i Black Angels. Oprócz muzyki z pogranicza psychodelic, noise i metalu można też usłyszeć "Adagio" Schuberta oraz różne rodzaje flamenco.

WASZE OPINIE

aniab

film bardzo dobry no ale nie dla gawiedzi i motłochu który niczego tutaj nie znajdzie

Adalbert

Wytrzymałem 40 min. Po czwartym zapytaniu "Nie mówi pan po hiszpańsku?" WYŁˇCZYŁEM

lars

Co to za film? Tego się nie da oglądać ! Oglądałem pół godziny i nic.. rzadko rezygnuję
z zaczętych filmów ale tu się nie dało.. Film dla totalnych flegmatyków...
THE LIMITS OF CONTROL
reżyseria:
USA, 2009
Czarnoskóry płatny zabójca (Isaach De Bankolé) jest prawdziwym profesjonalistą. Wykonując zadania nie ufa nikomu, prawie nic nie mówi i działa zawsze według motta: żadnej broni palnej, żadnych telefonów komórkowych, żadnego seksu.
thriller/dramat
THE LIMITS OF CONTROL
3,0 5 1 15