PREMIERA

2003.12.08

CANAL+ PREMIUM

THE RING - KRĄG

Ringu

Japonia, 1998

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: horror

czas trwania: 96 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Krąg" został okrzyknięty najstraszniejszym filmem, jaki kiedykolwiek nakręcono w Kraju Kwitnącej Wiśni. Stał się międzynarodowym hitem i wykreował na świecie modę na japoński horror. Doczekał się też amerykańskiego remake,'u, ale w Hollywood nie udało się powtórzyć jedynej w swoim rodzaju grozy oryginału.

Dziennikarka Asakawa Reiko (Nanako Matsushima) jest wstrząśnięta zagadkową śmiercią swojej nastoletniej siostrzenicy Tomoko. Jej przygnębienie zmienia się w niepokój, kiedy odkrywa, że w podobny sposób zmarło kilkoro innych młodych ludzi. W ten sposób Reiko trafia na ślad miejskiej legendy o złowieszczej taśmie wideo. Kto ją obejrzy, ten otrzymuje zagadkowy telefon, a po siedmiu dniach umiera z wyrazem śmiertelnego przerażenia na twarzy. Dziennikarka podąża tropem Tomoko oraz jej nieżyjących przyjaciół i w końcu trafia na feralną taśmę. Nie waha się jej obejrzeć. Wideo składa się z ciągu pozornie chaotycznych, niepowiązanych ze sobą obrazów. Niepokojący materiał budzi lęk, a kiedy po obejrzeniu filmu Reiko dostaje tajemniczy telefon, jasne staje się, że ma do czynienia z czymś więcej niż legendą. Klątwa zabije bohaterkę za siedem dni - tyle czasu zostało Reiko na odkrycie zagadki morderczego wideo.

Nakręcony za niewiele ponad milion dolarów "Krąg" okazał się rewelacją, której wymiar nie mieści się w kategorii zwykłego kinowego przeboju. Film HIDEO NAKATY stał się najbardziej kasowym tytułem w historii kina japońskiego. Na świecie wywołał modę na dalekowschodnie horrory. Doczekał się fali kontynuacji. Sequele i prequele "Kręgu" kręcono w Japonii i Korei, a w 2002 roku wszedł na ekrany kin hollywoodzki remake dreszczowca Nakaty. "Krąg" zajmuje istotne miejsce nie tylko w historii horroru, lecz również w dziejach popkultury.

Nakata oparł swój film na poczytnej powieści grozy Kojiego Suzuki. Ta historia to zręczna kombinacja współczesnych realiów i elementów zaczerpniętych z tradycji, teatru Kabuki i japońskiego folkloru. Fabuła horroru zbudowana jest wokół popularnego wśród młodzieży zjawiska miejskich legend. Jednocześnie dzięki "Kręgowi" zachodni widzowie po raz pierwszy stanęli oko w oko z dobrze znanym w Japonii typem mściwego ducha Onryo. Było to spotkanie przerażające. "Krąg" to kino operujące dość skromnymi środkami, ale nieubłagana mordercza logika tej opowieści, niesamowita atmosfera i dotknięcie autentycznej grozy czynią z tego filmu jeden z najskuteczniej straszących horrorów ostatnich dekad.


CIEKAWOSTKI:
- autor powieści "Krąg", Koji Suzuki, inspirację do książki zaczerpnął ze swojego ulubionego horroru "Poltergeist" (1982), do którego scenariusz napisał Steven Spielberg
- pierwowzorem postaci Shizuko Yamamury jest pochodząca z przełomu XIX i XX wieku Mifune Chizuko. Wierzono, że Mifune ma zdolności przepowiadania przyszłości, przez co uznano ją w 1910 roku za szarlatankę. Rok później Mifune popełniła samobójstwo, połykając truciznę
- scena, w której upiór Sadako wychodzi ze studni, nakręcono za pomocą jednego efektu specjalnego. Zaangażowany został w to aktor teatru Kabuki, Rie Inou. Wpierw sfilmowano go, jak chodzi do tytułu, a później nagranie zostało puszczone od końca. Dzięki temu uzyskano efekt, który daje wrażenie nienaturalnych ruchów Sałako
- złowieszcze oko Sadako, które pod koniec filmu pokazane jest w zbliżeniu, to w rzeczywistości oko jednego z członków ekipy filmowej
- "Krąg" to najbardziej dochodowy horror w historii japońskiej kinematografii
- film doczekał się dwóch sequeli, prequela, mangi, seriali i kilku książkowych kontynuacji
- scena, w której Sadako wychodzi z telewizora, zajęła 6. miejsce w plebiscycie na najbardziej przerażającą scenę wszech czasów. Plebiscyt został zorganizowany przez jedną z brytyjskich gazet telewizyjnych.
THE RING - KRĄG
reżyseria:
Japonia, 1998
"Krąg" został okrzyknięty najstraszniejszym filmem, jaki kiedykolwiek nakręcono w Kraju Kwitnącej Wiśni. Stał się międzynarodowym hitem i wykreował na świecie modę na japoński horror. Doczekał się też amerykańskiego remake,'u, ale w Hollywood nie udało się powtórzyć jedynej w swoim rodzaju grozy oryginału.
horror
THE RING - KRĄG
4,4 5 1 98