PREMIERA

2011.08.05

CANAL+ PREMIUM

The Runaways - prawdziwa historia

The Runaways

USA, 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat biograficzny/film muzyczny

czas trwania: 106 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Los Angeles, rok 1975. Siedemnastoletnia Joan Jett (Kristen Stewart) uczy się gry na gitarze, fantazjując o karierze gwiazdy rocka. Pewnego wieczoru dziewczyna poznaje w jednym z klubów producenta muzycznego Kima Fowleya (Michael Shannon), któremu zdradza swoje marzenie: pragnie założyć zespół złożony wyłącznie z dziewcząt.

Wkrótce Fowley przedstawia jej perkusistkę Sandy West (Stella Maeve), po czym rozgląda się za blondwłosą seksbombą, która miałaby zostać wokalistką grupy. Wybór Kima pada na Cherie Currie (Dakota Fanning), a do dziewczyn dołączają również gitarzystka Lita Ford (Scout Taylor-Compton) i basistka Robin (Alia Shawkat). Nowo powstały zespół przyjmuje nazwę The Runaways, szybko zyskuje kontrakt i wydaje album. Nastoletnie dziewczęta z dnia na dzień stają się gwiazdami, ale wraz z kolejnymi sukcesami zaczynają poznawać także mroczne strony kariery w przemyśle muzycznym.

The Runaways to zespół, który zapisał się złotymi zgłoskami w historii rock'n'rolla. Żeńska formacja, powstała w połowie lat 70. w Kalifornii, zasłynęła jako jeden z prekursorów punk rocka i heavy metalu, jednocześnie stając się swoistym manifestem dziewczęcej siły i charyzmy. W ciągu czterech lat zespół nagrał pięć płyt, inspirując niezliczone młode kobiety do sięgnięcia po gitary i zaznaczenia swojej obecności w zdominowanym wcześniej przez mężczyzn świecie rocka.

O historię The Runaways musiało w końcu upomnieć się kino. Krótkie, acz burzliwe dzieje grupy postanowiła przedstawić na wielkim ekranie FLORIA SIGISMONDI, reżyserka zajmująca się uprzednio realizacją wideoklipów (kręciła teledyski m.in. dla Davida Bowie'ego, Björk, The Cure, Christiny Aguilery i The White Stripes). Pochodząca z Kanady Sigismondi rozpoczęła pracę od samodzielnego napisania scenariusza, opierając się głównie na autobiograficznej książce "Neon Angel: A Memoir of a Runaway" autorstwa wokalistki The Runaways, Cherie Currie. Kiedy udało się zdobyć budżet w wysokości dziesięciu milionów dolarów oraz kilka najbardziej rozchwytywanych hollywoodzkich aktorek młodego pokolenia, reżyserka mogła rozpocząć zdjęcia. W tytułowe role wcieliły się: gwiazdy cyklu "Zmierzch" Kristen Stewart i Dakota Fanning, jak również Stella Maeve ("Gliniarze z Brooklynu"), Scout Taylor-Compton ("Halloween" Roba Zombie) oraz Alia Shawkat (serial "Bogaci bankruci"). Młodym aktorkom towarzyszą starsi koledzy po fachu: m.in. Michael Shannon ("8 mila", "Uznany za zmarłego") i Keir O'Donnell ("Gdy zgaśnie namiętność", "Śmierć się śmieje"). "To świetnie zagrane i żywe odtworzenie mrocznej epoki, w której dziewczynom nie wolno było grać na gitarach elektrycznych, a jedynie te wyjątkowo twarde mogły spróbować złamać ten zakaz" - trafnie pisał o "The Runaways - Prawdziwej historii" recenzent gazety "Orlando Sentinel" Roger Moore. Jego kolega po fachu z redakcji "San Francisco Chronicle", Mick LaSalle, uznał zaś, że "siła i piękno tego filmu bierze się z faktu, iż relacjonuje on prawdę". Warto wspomnieć, że na ścieżce dźwiękowej produkcji Sigimsondi wykorzystano nie tylko nagrania samych bohaterek obrazu, ale też piosenki innych znakomitych wykonawców z tamtych czasów, m.in. The Stooges, MC5, Sex Pistols i Davida Bowie'ego.

WASZE OPINIE

Steruś

A ja nie piszę komentarza tego filmu,ponieważ,żeby go zobaczyć trzeba uważnie śledzić program.A i tak zbyt często nie jest emitowany.

arti

Bardzo dobry film pokazujący historię kobiecego rockowego girls bandu. Opowieść koncentruje się głównie na wokalistce Cherie i jej powolnej degrengoladzie w machinie tzw showbiznesu. Dobrze przedstawione są relacje rodzinne bohaterki (egosityczna matka, ojciec alkoholik), związek z gitarzyską Joan oraz narkotyczno-alkoholowe eksperymenty. Całość przesycona jest charakterystyczny dla tamtych czasów i ówczesnego światka muzycznego duchotą, wszechogarniającym brudem i buntem niegodzących się na zastaną rzeczywistość młodych ludzi. Podobały mi się role głównych bohaterek (Stewart, Fanning), które bardzo realistycznie odtwarzają rzeczywiste członkinie Runaways. Całość dopełnia fajna energetyczna muzyka. Polecam
The Runaways - prawdziwa historia
reżyseria:
USA, 2010
Los Angeles, rok 1975. Siedemnastoletnia Joan Jett (Kristen Stewart) uczy się gry na gitarze, fantazjując o karierze gwiazdy rocka. Pewnego wieczoru dziewczyna poznaje w jednym z klubów producenta muzycznego Kima Fowleya (Michael Shannon), któremu zdradza swoje marzenie: pragnie założyć zespół złożony wyłącznie z dziewcząt.
dramat biograficzny/film muzyczny
The Runaways - prawdziwa historia
4,7 5 1 10