Fox
  • Oscar
  • Złote Globy

PREMIERA

2007.02.14

CANAL+ PREMIUM

TITANIC

USA, 1997

reżyseria:

gatunek: melodramat

czas trwania: 187 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W zimnych wodach północnego Atlantyku spoczywa wrak Titanica. Ambitny poszukiwacz skarbów Brock Lovett (Bill Paxton) uparcie stara się wydobyć z niego bezcenny diament "Serce Oceanu".

Jednak zamiast na klejnot trafia jedynie na portret młodej damy z upragnionym naszyjnikiem. Dzięki rysunkowi odnajduje arystokratkę Rose DeWitt Bukater (Kate Winslet), która w 1912 roku uczestniczyła w dziewiczym rejsie największego i najbardziej luksusowego transatlantyku. Staruszka (Gloria Stuart) pamięta tę noc, bowiem właśnie wtedy przeżyła największą namiętność swego życia, kiedy jako 17-letnia dziewczyna odbywała wraz ze swym bogatym narzeczonym Caledonem Hockleyem (Billy Zane) podróż do Filadelfii. Znudzona towarzystwem zepsutych ludzi z wyższych sfer, załamana wizją czekającego ją niebawem małżeństwa z rozsądku, nosi się z zamiarem popełnienia samobójstwa. Od wykonania ostatecznego kroku odwodzi ją podróżujący trzecią klasą Jack Dawson (Leonardo DiCaprio) - utalentowany artystycznie parweniusz i obieżyswiat. Jack odbiera podziękowania za odwagę i poświęcenie, a Caledon -zwyczajem prymitywnego bogacza - okazuje narzeczonej "czułość", ofiarowując najdroższy diament świata "Serce Oceanu". Pomiędzy Rose a Jackiem rodzi się tymczasem wielka namiętność, której kres kładzie katastrofa statku.

Tragedia uznawanego za niezatapialny "Titanica", gigantycznego jak na owe czasy statku o długości 269 metrów i szerokości 28,5 metra, pochłonęła 1500 ofiar. Od pamiętnej nocy 15 kwietnia 1912 roku, kiedy to podczas dziewiczego rejsu "Titanic" zderzył się na północnym Atlantyku z górą lodową i zatonął, jego nazwa stała się symbolem klęski przekonań, że myśl ludzka zdolna jest podporządkować sobie naturę. JAMES CAMERON mówił o filmie: "nie chciałem powielać schematu filmów katastroficznych, dlatego nie ma u mnie tragedii kilku modelowych postaci na tle przeciętnych, by mogli się z nimi utożsamiać widzowie na całym świecie. Mój "Titanic" to fikcyjna historia miłosna wpisana w historyczne tło". Cameron jest przede wszystkim producentem filmowym - zrealizował m.in. "Na fali" z Keanu Reevesem i Patrickiem Swayze oraz "Solaris" z Goergem Clooneyem. Jako reżyser ma na swoim koncie przede wszystkim obie części "Terminatora" i "Prawdziwe kłamstwa" - wszystkie z Arnoldem Schwarzeneggerem, a także "Obcego" z Sigourney Weaver. Leonardo DiCaprio po udziale w "Titanicu" stał się najbardziej rozpoznawanym amerykańskim aktorem. Zagrał potem u wielu wybitnych reżyserów, m.in. u Woody'ego Allena w "Celebrity" czy u Martina Scorsese w "Gangach Nowego Jorku", "Aviatorze" i "Infiltracji". Partnerująca mu Kate Winslet, utalentowana aktorka brytyjskiego pochodzenia, grywa zarówno w filamach komercyjnych, jak i małych, skromnych produkcjach. W jej dorobku są role m.in. w "Rozważnej i romantycznej" Anga Lee, "Enigmie" Michaela Apteda czy "Marzycielu" Marca Forestera. Aktorka była czterokrotnie nominowana do Oscara (w tym za "Titanica"), na koncie ma również nagrodę BAFTA za "Rozważną i romantyczną" oraz nagrodę publiczności na Europejskim Festiwalu Filmowym za "Titanica" oraz "Iris" Richarda Eyre'a.

"Titanic" - olbrzymie hollywoodzkie przedsięwzięcie, ze wspaniałymi dekoracjami, scenografią i kostiumami - nagrodzono 11 Oscarami (m.in. za najlepszą reżyserię, dekoracje, zdjęcia, kostiumy, montaż, dźwięk, muzykę, efekty specjalne i jako najlepszy film 1997 roku).

Nagrody filmowe

Najlepszy film, TITANIC
Najlepszy reżyser - James Cameron, film TITANIC
Najlepsza muzyka oryginalna do dramatu, James Horner, TITANIC
Najlepsza piosenka "My Heart Will Go On", Céline Dion, TITANIC
Najlepsza scenografia, Michael Ford, Peter Lamont, TITANIC
Najlepsze efekty specjalne, nagrodzeni Robert Legato, Mark A. Lasoff, Thomas L. Fisher, Michael Kanfer, TITANIC
Najlepsze kostiumy, Deborah Lynn Scott, TITANIC
Najlepsze zdjęcia, Russell Carpenter, TITANIC
Najlepszy dźwięk, Gary Rydstrom, Gary Summers, Mark Ulano, Tom Johnson, TITANIC
Najlepszy montaż, Conrad Buff IV, James Cameron, Richard A. Harris, TITANIC
Najlepszy montaż dźwięku, Christopher Boyes, Tom Bellfort, TITANIC
Najlepszy dramat, TITANIC
Najlepszy reżyser - James Cameron, film TITANIC
Najlepsza muzyka, James Horner, TITANIC
Najlepsza piosenka "My Heart Will Go On", Céline Dion, TITANIC

WASZE OPINIE

lander

No nareszcie bez reklam :) Pięknie C+, wielkie THX. Czekam teraz jeszcze na "Kevina" 1 i 2 w grudniu. Da radę?

edizg

Można powiedzieć kultowy film i bardzo wzruszający. Pokazanie kochających się osób wywodzących się z różnych mas społecznych i tragizm w czasie tonięcia to jest bardzo wzruszające.

matost8

Wielkie kino. Znakomity scenariusz i fabuła. Film z mistrzowsko pokazanym tonięciem Titanica oraz cudownym, lecz banalnym wątkiem miłosnym. Większość aktorów zagrała znakomicie, co wyraźnie widać podczas oglądania. Znakomita muzyka Celine Dion bardzo pomoaga wczuć się w klimat i wzruszyć się podczas oglądania. W pełni zasłużone 11 Oscarów. Wielkie hollywoodzkie widowisko z plejadą gwiazd. Arcydzieło.
TITANIC
reżyseria:
USA, 1997
W zimnych wodach północnego Atlantyku spoczywa wrak Titanica. Ambitny poszukiwacz skarbów Brock Lovett (Bill Paxton) uparcie stara się wydobyć z niego bezcenny diament "Serce Oceanu".
melodramat
TITANIC
4,6 5 1 141