PREMIERA

2006.09.16

CANAL+ PREMIUM

TŁUMACZKA

The Interpreter

Wlk. Brytania/USA/Francja, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 123 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Silvia Broome (Nicole Kidman) jest jedną z wielu tłumaczek pracujących w nowojorskiej siedzibie ONZ. Zna biegle siedem języków, studiowała muzykę, filozofię i językoznawstwo. Przypadkowo usłyszane zdanie "Nauczyciel nie opuści żywy tej sali" zmienia diametralnie jej ustabilizowane życie.

Kwestię wypowiedziano do przywódcy Matobo Zuwanie'ego (Earl Cameron) w bardzo rzadkim afrykańskim narzeczu. Silvia zrozumiała je, bo sama pochodzi z tego kraju. Swoje obserwacje zgłasza przełożonym. Uruchamia to drobiazgowe śledztwo, w którego centrum nieoczekiwanie znajduje się sama tłumaczka. Wychodzi bowiem na jaw, że przeszłość Sylvii nie jest wolna od zastrzeżeń. Nawet chroniący ją agent federalny Tobin Keller (Sean Penn) zaczyna podejrzewać, że jego podopieczna sama należy do spisku i dzieli się tymi wątpliwościami z partnerką, agentką Dot Woods (Catherine Keener). Sylvia spotyka się z tajemniczym przyjacielem z Afryki, Philippe'em (Yvan Attal). Wychodzi na jaw, że ona i jej brat czynnie przeciwstawiali się reżimowi w Matobo. Sylvia jednak już dawno zrozumiała, że słowa są większą siłą niż karabiny i nie szuka zemsty na Zuwanie'm za śmierć brata. Mimo to jej życie znajduje się teraz w podwójnym niebezpieczeństwie: agenci nie mają powodów by jej wierzyć, a niedoszli mordercy Zuwanie'ego chcą zlikwidować niewygodnego świadka.

"Tłumaczka" to nie pierwszy polityczny dreszczowiec w dorobku SYDNEYA POLLACKA. Dwukrotnie wyróżniony Oscarem ("Pożegnanie z Afryką": film roku i reżyseria) twórca zrealizował w tej konwencji m.in. "Trzy dni Kondora" i "Firmę". W filmografii znakomitego reżysera są tytuły różnorodne stylistyczne: dramaty obyczajowe ("Czyż nie dobija się koni?", "Elektryczny jeździec"), melodramaty ("Tacy byliśmy", "Zagubione serca") i komedie ("Tootsie", "Sabrina"). Główna idea "Tłumaczki" bardzo podobała się Pollackowi, więc szybko rozpoczął współpracę ze scenarzystami: Charlesem Randolphem ("Życie za życie"), Scottem Frankiem ("Raport mniejszości") i Stevenem Zaillianem ("Lista Schindlera"). Zebrał też wiele drobiazgowych informacji o politykach z Afryki, tłumaczach pracujących dla ONZ i procedurach obowiązujących w organizacji. Ojczyzną Sylvii i Zuwanie'ego uczyniono fikcyjny kraj, dla którego wymyślono całą historię i język. Ze względu na bardzo wysokie koszty zbudowania repliki gmachu ONZ w Toronto, zdecydowano się na zdjęcia w naturalnych wnętrzach. W tym przypadku nie było to jednak łatwe, bo żadna ekipa filmowa nie uzyskała zgody na kręcenie w prawdziwej siedzibie organizacji. Po długich negocjacjach udało się to Sydneyowi Pollackowi i "Tłumaczka" jest pierwszym filmem kręconym w gmachu ONZ. Oprócz Manhattanu, ekipa Pollacka pracowała też w RPA. Wszystkie zdjęcia nakręcono w ciągu kilku miesięcy: od kwietnia do sierpnia 2004 roku, choć w budynkach ONZ ekipa pracowała tylko po godzinach urzędowania dyplomatów i w weekendy. Scenograf Jon Hutman ("Lepiej późno, niż później") starał się, by wszystkie zdjęcia wypadły autentycznie. Operator Darius Khondji ("Siedem") zrezygnował więc z korekcji barw i własnego oświetlenia maksymalnie wykorzystując autentyczne. Praca w pomieszczeniach gmachu podlegała wielu regułom formalnym, takim, jak specjalne identyfikatory dla ekipy i kontrola sprzętu. Oprócz wyżej wymienionych w ekipie realizatorów znaleźli się też inni znakomici filmowcy tacy, jak montażysta William Steinkamp ("Pożegnanie z Afryką") i nominowany do Oscara kompozytor James Newton Howard ("Szósty zmysł"). Reżyserowi zależało, by rolę główną rolę zagrała Nicole Kidman ("Portret damy", "Dogville"). Laureatka Oscara ("Godziny") długo przygotowywała się do filmu uczestnicząc w spotkaniach Rady Bezpieczeństwa, rozmowach z zawodowymi tłumaczami i nauczycielem dialektów Timem Monichem. W obsadzie znaleźli się również: laureat Oscara ("Rzeka tajemnic") Sean Penn ("Cienka czerwona linia", "21 gramów"), nominowana do Oscara ("Być jak John Malkovich") Catherine Keener ("Prawdziwa blondynka", "Capote"), Francuz Yvan Attal ("Z tobą lub bez ciebie", "Monachium") i Duńczyk Jesper Christensen ("Włoski dla początkujących", "Anna"). Kreację Catherine Keener wyróżniono Nagrodą Stowarzyszenia Krytyków Filmowych Los Angeles.

WASZE OPINIE

jamarta

Pod wzgledem przeslania slabszy niz "Wierny ogrodnik". Ale zawsze lepiej gdy Amerykanie robia takie rzeczy niz kolejne superprodukcje nie niosace ze soba nic.

Watek milosny bez spelnienia - piekna rzadkosc.

dzisssabel

Świeeeetny!! ;)

nobo7

film ogląda się dobrze i w napięciu, niezła obsada i dobra gra. polecam z przekonaniem
TŁUMACZKA
reżyseria:
Wlk. Brytania/USA/Francja, 2005
Silvia Broome (Nicole Kidman) jest jedną z wielu tłumaczek pracujących w nowojorskiej siedzibie ONZ. Zna biegle siedem języków, studiowała muzykę, filozofię i językoznawstwo. Przypadkowo usłyszane zdanie "Nauczyciel nie opuści żywy tej sali" zmienia diametralnie jej ustabilizowane życie.
thriller
TŁUMACZKA
4,3 5 1 57