PREMIERA

2008.03.18

CANAL+ PREMIUM

TO PRZEZ FIDELA

La Faute a Fidel!

Włochy/Francja, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 94 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Życie 9-letniej Anny (Nina Kervel-Bey) przewraca się do góry nogami, kiedy jej rodzice, dotąd zwyczajni reprezentanci paryskiej klasy średniej lat 70., zmieniają się nagle w radykalnych aktywistów.

Tym samym kończy się sielanka, do której przywykła dziewczynka, czyli przestronny dom z ogrodem i kochającą kubańską nianią, katolicka szkoła i lekcje katechizmu oraz długie kąpiele przed kolacją. W życiu Anny pojawiają się nagle nazwiska i terminy, których nigdy wcześniej nie słyszała: Franco, Castro, Allende, aborcja czy feminizm. Willa zostaje zamieniona na ciasne mieszkanko, w którym na domiar złego codziennie zbierają się dziwni ludzie. A wszystko zaczyna się, gdy w domu pojawia się ciotka, która jest siostrą ojca Anny, Fernanda (Stefano Accorsi). Dotychczas Marga (Mar Sodupe) wraz z mężem i córką Pilar (Raphaëlle Molinier) mieszkała w Hiszpanii. W przeciwieństwie do całej rodziny, która sympatyzowała z reżimem generała Franco, Marga jest komunistką. Kiedy zostaje aresztowany jej mąż, Fernando wraz z żoną Marie (Julie Depardieu) wyruszają, by ją ratować. Pomagają jej i Pilar wydostać się z Hiszpanii, ale po drodze zmieniają poglądy na lewicowe. W ten sposób Anna staje się córką radykałów i choć na początku buntuje się przeciw nowym porządkom, z czasem zaczyna coraz bardziej rozumieć wybór rodziców.

"To przez Fidela" jest pełnometrażowym debiutem fabularnym JULIE GAVRAS, córki laureata Oscara za "Zaginionego", wielkiego Costy-Gavrasa. Scenariusz filmu, choć opiera się na powieści Domitilli Calamai pod tym samym tytułem, zawiera wiele odniesień do życia reżyserki. Jej ojciec, znany z radykalnych poglądów i zaangażowania w politykę, urodził się w rodzinie greckiego urzędnika. Nie poszedł jednak w ślady ojca, a z powodu konfliktów z władzą zyskał status dysydenta. W 1951 roku jako emigrant polityczny przybył do Paryża. Studiował na Sorbonie, po czym w 1965 roku zadebiutował jako reżyser kryminałem "Przedział morderców". Do dziś konsekwentnie uprawia kino zaangażowane politycznie, a przy tym takie, do którego jest w pełni przekonany (m.in. dlatego odrzucił propozycję wyreżyserowania "Ojca chrzestnego"). W historii kina zapisał się jako twórca nowego gatunku - thrillera politycznego, który w latach 70. przeżywał swój złoty wiek. Julia Gavras zaczynała przygodę z kinem od asystowania reżyserom i dopiero w 2002 roku dała się namówić, aby zrealizować film wspólnie z ojcem. Prezentowany w Berlinie dramat "Amen", poruszający problem obojętności papiestwa wobec mordowania Żydów podczas II wojny światowej, był czwartym filmem współreżyserowanym przez Julię. W tym samym roku miał premierę jej dobrze przyjęty dokument "Le corsaire, le magicien, le voleur et les enfants" (z fr. "Pirat, czarodziej, złodziej i dzieci"). W swoim debiucie fabularnym "To przez Fidela" Julie w znacznym stopniu odcięła się od metody filmowej ojca. Wprowadziła do obrazu więcej ciepła, komizmu, a nawet elementy farsy. W prezentowanym w konkursie głównym festiwalu Sundance filmie zagrała m.in. Julie Depardieu, córka słynnego aktora, której partnerował Stefano Accorsi, nagrodzony Volpi Cup w Wenecji za rolę w "Un viaggio chiamato amore" oraz genialna Nina Kervel-Bey, dla której była to dotychczas jedyna filmowa rola.

WASZE OPINIE

keke

Absolutnie ciekawe kino.
Film wieloznaczeniowy, pokazuje pokręcone ścieżki zachodnioeuropejskiej lewackiej inteligencji, która brnie w absurdy niedoczytanej ideologii. W tym świecie - widzianym oczyma dziewięcioletniej dziewczynki - dorośli stają się głupsi od dziecka.

Z perspektywy naszej, polskiej, ciekawie wypada porównanie (postgaullistowska Francja contra PRL wczesnego Gierka). Czyżby komunizm więcej niż jeden?

Film mądry, dobrze zagrany, ma wszystko to, co jest przewagą europejskiego kina nad papką z USA. Polecam.

Sowarek

Nawet, nawet. Mi się podabał ten film, nie powiem, a w szczególności jego styl.
TO PRZEZ FIDELA
reżyseria:
Włochy/Francja, 2006
Życie 9-letniej Anny (Nina Kervel-Bey) przewraca się do góry nogami, kiedy jej rodzice, dotąd zwyczajni reprezentanci paryskiej klasy średniej lat 70., zmieniają się nagle w radykalnych aktywistów.
dramat
TO PRZEZ FIDELA
4,0 5 1 9