Universal Studios International. ALL RIGHTS RESERVED.

PREMIERA

2011.03.12

CANAL+ PREMIUM

To skomplikowane

It's Complicated

USA, 2009

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 115 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jane (Meryl Streep) i Jake (Alec Baldwin), rodzice trójki dorosłych już dzieci, rozwiedli się 10 lat wcześniej. On, wzięty adwokat, odszedł z seksowną i znacznie młodszą Agness (Lake Bell). Ona po wielu latach dochodzenia do siebie po zdradzie Jake'a, wreszcie odzyskała równowagę emocjonalną.

Mieszka samotnie w Santa Barbara w Kalifornii i z powodzeniem prowadzi biznes w branży gastronomicznej. Z byłym mężem pozostaje w przyjacielskich relacjach. Z okazji ukończenia szkoły przez syna rozwiedzieni rodzice spotykają się na wspólnej kolacji w Nowym Jorku. Pełen wina i sentymentalnych wspomnień niewinny wieczór ma swój finał w łóżku. Między byłymi partnerami wybucha utrzymywany w tajemnicy przed dziećmi romans. Początkowo Jane czuje się nieswojo jako kochanka byłego męża, z drugiej jednak strony potrafi dostrzec zalety sytuacji i poczuć się wreszcie po latach znów atrakcyjną kobietą. Nic dziwnego, że wkrótce pojawia się w jej życiu kolejny zakochany mężczyzna, którym jest zatrudniony przez nią architekt Adam (Steve Martin). Leczący rany po rozwodzie Adam wydaje się nie mieć szans z pewnym siebie i swojego uroku Jake'iem, wybór pozostaje jednak w rękach Jane.

NANCY MEYERS od ponad 30 lat specjalizuje się w inteligentnych komediach, wyjątkowo trafnie oddających niuanse relacji damsko-męskich. Początkowo była ich scenarzystką i producentką ("Baby Boom", "Ojciec panny młodej"). Z czasem dołożyła do tego także pracę za kamerą. Jako reżyserka dała widzom takie komediowe przeboje, jak "Nie wierzcie bliźniaczkom", "Holiday" i "Czego pragną kobiety", pozostający jednym z najbardziej kasowych tytułów stworzonych przez kobietę. Gdy w 2003 roku nakręciła "Lepiej późno niż później", w którym nie pierwszą już miłość przeżywali Jack Nicholson i Diane Keaton, okrzyknięto ją specjalistką od komedii romantycznych dla seniorów. O tym, że jest bardzo dobra w opisywaniu miłosnych losów ludzi dojrzałych, udowadnia również w "To skomplikowane", w którym przygląda się życiu po rozwodzie. Pisząc do niego scenariusz, Meyers inspirowała się komediami z lat 70. Szczególnie ciekawe wydały jej się filmy Paula Mazursky'ego ("Niezamężna kobieta", "Bob i Carol i Ted i Alice"), który jak nikt inny potrafił pokazać perypetie uczuciowe i emocjonalne ludzi w wieku dojrzałym. Do podpatrzonych u Mazursky'ego motywów Meyers dołożyła komediowy aspekt tajnego romansu byłych małżonków. "Często przy pisaniu scenariusza poruszam tematy, z którymi sama się zmagam. Pisanie zawsze miało dla mnie ogromną wartość terapeutyczną. Akcja nie zawsze ma wiele wspólnego z moim życiem, ale przekaz jest zwykle życiowo prawdziwy i trafny" - opowiada Meyers, której scenariusze uchodzą za wyjątkowo wnikliwe i trafne psychologicznie.

Miłosne perypetie podstarzałego trójkąta nie byłyby tak zajmujące, gdyby nie znakomita obsada, którą udało zgromadzić się na planie. Postać odnoszącej zawodowe sukcesy, ale samotnej od czasu rozwodu Jane od początku była pisana z myślą o Meryl Streep. Dwukrotna laureatka Oscara, mająca na koncie rekordową liczbę 16 nominacji do tej prestiżowej nagrody, stworzyła kolejną, po rolach w "Mamma Mia!" i "Julie i Julia", wyborną komediową kreację. Aktorka, która rolą Jane do bogatej kolekcji branżowych wyróżnień dołożyła nominację do Złotego Globu i zwycięstwo w głosowaniu publiczności Irish Film & Television Awards, nie zwalnia tempa, każdego roku pojawiając się w kilku nowych produkcjach. W jej ekranowego eksmęża wcielił się Alec Baldwin (serial "Rockefeller Plaza 30", "Polowanie na Czerwony Październik", "Aviator"). Co ciekawe, prywatne doświadczenia odtwórców głównych ról z życia w związkach są diametralnie odmienne. Podczas gdy Meryl Streep od ponad 30 lat pozostaje szczęśliwą mężatką, Baldwin w 2002 roku rozwiódł się z Kim Basinger, z którą toczył nagłośnioną przez media batalię o opiekę nad córką. Źródłem dodatkowych komplikacji uczuciowych głównej bohaterki filmu jest pojawiający się w jej życiu architekt Adam. Zagrał go Steve Martin, nie tylko wybitny aktor komediowy, ale również scenarzysta, dramaturg, producent i piosenkarz, laureat nagród Emmy i Grammy. Poza planem "To skomplikowane" spotkał się z Baldwinem także na ubiegłorocznej, 82. ceremonii rozdania Oscarów, gdzie wspólnie byli gospodarzami gali.

WASZE OPINIE

tufta

To nie jest lekka i łatwa komedia.Nie widzicie głębszego sensu tej fabuły?Film ma miano dramatu o zabarwieniu lekko komediowym.
Ten film to lekcja pokory dla osób które w przypływie impulsu,chęci odmiany i pożadąnia rezygnują z dotychczasowego życia w gronie rodziny dla nowych możliwości które niesie ze sobą nowy parter(ka).Czy warto poświęcić stabilizacje i ciepło rodzinne dla czegoś co nam jest nieznane.?
Myślę ,że bohater grany przez Baldwina drugi raz tego błędu już by nie popełnił.

gonia1708

Fajna komedia z tych lekkich ,łatwych i przyjemnych -polecam ... Oczywiście nie można tu nie wspomnieć o Meryl Streep jak dla mnie super kobitka i aktorka:)

ajwi

w wiosenne też;-)[:-)]
To skomplikowane
reżyseria:
USA, 2009
Jane (Meryl Streep) i Jake (Alec Baldwin), rodzice trójki dorosłych już dzieci, rozwiedli się 10 lat wcześniej. On, wzięty adwokat, odszedł z seksowną i znacznie młodszą Agness (Lake Bell). Ona po wielu latach dochodzenia do siebie po zdradzie Jake'a, wreszcie odzyskała równowagę emocjonalną.
komedia
To skomplikowane
4,3 5 1 22