Universal

PREMIERA

2011.01.27

CANAL+ PREMIUM

Topaz

1969, USA

reżyseria:

obsada: ,

gatunek: thriller

czas trwania: 136 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pamiętny rok 1962, kiedy Związek Radziecki instalował w swoich bazach rakiety na Kubie i świat stanął w obliczu atomowej apokalipsy, nie mógł pozostać niewykorzystany przez mistrza dreszczowców.

Rok 1962, trwa kryzys kubański. Radziecki pułkownik KGB Boris Kusenov (Per-Axel Arosenius) podczas pobytu w Kopenhadze decyduje się wraz z rodziną nie wracać do kraju. Przerzut do USA organizuje dla niego agent CIA, Nordstrom (John Forsythe). W Waszyngtonie Kusenov wyjawia plany zainstalowania na Kubie radzieckich pocisków bezpośrednio zagrażających Amerykanom. CIA, chcąc sprawdzić przekazane rewelacje, wysyła na wyspę współpracującego z nimi francuskiego szpiega Andre Devereaux (Frederick Stafford). Tymczasem Amerykanie dostają informację, że we francuskiej administracji działa szpiegowska organizacja o pseudonimie "Topaz". Devereaux musi powrócić do Paryża, by zdemaskować przywódcę siatki sowieckich agentów.

Zrealizowane kolejno "Rozdarta kurtyna" (1966) i "Topaz" (1969) to filmy szczególne w bogatym dorobku ALFREDA HITCHCOCKA . Unikający zajmowania politycznego stanowiska reżyser zadziwił wszystkich wyrażając w nich otwarcie swoje antykomunistyczne poglądy, momentami zbliżając się nawet w tonie do filmów propagandowych. Tym samym swoimi szpiegowskimi thrillerami wpisał się w popularny na przełomie lat 50. i 60 w amerykańskim kinie nurt filmów o walce wywiadu amerykańskiego i radzieckiego. Scenariusz "Topazu", według opartej na prawdziwej historii bestsellerowej powieści Leona Urisa, napisał pracujący wcześniej nad "Zawrotem głowy" Samuel A. Taylor. W przeciwieństwie do "Rozdartej kurtyny" z udziałem Paula Newmana i Julie Andrews, w obsadzie "Topazu", zgodnie z zamysłem reżysera, znaleźli się aktorzy nie posiadający wówczas gwiazdorskiego statusu: Frederick Stafford, John Forsythe czy Philippe Noiret. Przy realizacji filmu Hitchcockowi towarzyszył wyjątkowy pech. Studio Universal tuż przed rozpoczęciem zdjęć zażądało zmian w scenariuszu. Znany z perfekcjonizmu Hitchcock po raz pierwszy w życiu do ostatniej chwili nie był pewny, jak zakończyć film. Nie przeszkodziło mu to w zdobyciu nagrody za reżyserię przyznawanej przez amerykańskich znawców kina skupionych wokół stowarzyszenia National Board of Review.

WASZE OPINIE

VIKI

Powtórka+
Topaz
reżyseria:
1969, USA
Pamiętny rok 1962, kiedy Związek Radziecki instalował w swoich bazach rakiety na Kubie i świat stanął w obliczu atomowej apokalipsy, nie mógł pozostać niewykorzystany przez mistrza dreszczowców.
thriller
Topaz
2,0 5 1 3