PREMIERA

2007.10.10

CANAL+ PREMIUM

TORT ZE ŚNIEGU

Snow Cake

Wlk. Brytania/Kanada, 2006

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 112 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Alex (Alan Rickman) opuszcza rodzinną Anglię i udaje się do pokrytej śniegiem Kanady, aby uciec od bolesnej przeszłości. Przypadkiem poznaje 19-letnią autostopowiczkę Vivienne (Emily Hampshire), którą podwozi do jej miasteczka.

Po drodze między mrukliwym mężczyzną a rezolutną dziewczyną nawiązuje się przyjaźń. Tuż pod jej domem ich samochód zderza się z rozpędzoną ciężarówką. Vivienne ginie na miejscu. Zrozpaczony Alex postanawia odnaleźć matkę dziewczyny i powiedzieć jej o tragedii. Trafia do domu Lindy (Sigourney Weaver), autystycznej kobiety, która żyje w świecie swojej niezwykłej wyobraźni. Linda potrafi cieszyć się rzeczami, których inni nie zauważają, ale jednocześnie dokucza jej samotność. Alexowi udaje się wejść do jej hermetycznego świata, zdobyć zaufanie i wreszcie przyjaźń. Poznaje też niezależną sąsiadkę Lindy, Maggie (Carrie-Anne Moss), która uwodzi go swoim stylem życia i odważnymi poglądami.

MARC EVANS, nagradzany wcześniej za "Morderstwo w sieci" (2002) na festiwalach w Gérardmer i Amsterdamie, dramatem "Tort ze śniegu" walczył w 2006 roku o Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie. I choć nagrodę tę ostatecznie zdobyła Jasmila Zbanic za "Grbavicę", Evans po raz kolejny udowodnił, że jest jednym z najciekawszych angielskich twórców niezależnych, który nie boi się trudnych tematów. W przewrotnym horrorze "Morderstwo w sieci" pokazywał dosłownie i w przenośni pułapki reality show w stylu "Big Brother". W "Mordercy z Belfastu" (1998) opowiadał historię młodego protestanta, który pogrążając się w nienawiści do katolików i we własnym szaleństwie, zaczyna zabijać. W nagrodzonym BAFTĄ "House of America" (1997) Evans sportretował rodzinę z proletariackiej dzielnicy Belfastu ogarniętą obsesją wyjazdu do Ameryki. W "Torcie ze śniegu", porównywanym w związku z chorobą głównej bohaterki do "Rain Mana" (1988) Barry'ego Levinsona, reżyser pracował z międzynarodową obsadą.

Rola Alexa od początku była przeznaczona dla urodzonego w Londynie Alana Rickmana, o czym scenarzystka filmu, Angela Pell opowiadała podczas konferencji w Berlinie. Autorka wyznała nawet, że pisząc tekst nazwała bohatera właśnie Alan i dopiero Rickman zasugerował, aby zmienić imię na Alex. Aktor, który ostatnio wystąpił w "Pachnidle" Toma Tykwera, jest laureatem BAFTY za "Robin Hooda: Księcia złodziei", Emmy i Złotego Globu za telewizyjnego "Rasputina" oraz nagrody w Wenecji za rolę w "Zimowym gościu". To Rickman zaproponował, żeby najtrudniejszą w filmie rolę Lindy zagrała Amerykanka Sigourney Weaver. Sam do niej zadzwonił i przekonał do przeczytania scenariusza. Aktorka, znana ze świetnych kreacji w horrorach z serii "Obcy", ma na koncie BAFTĘ za "Burzę śnieżną" i 2 nominacje do Oscara, m.in. za "Goryle we mgle". Aby jak najlepiej wykreować postać Lindy, Weaver spędziła dużo czasu z Ros Blackburn, Angielką chorą na zaawansowany autyzm. Filmowa Linda ma więc z Ros wiele wspólnego. Tak jak ona uwielbia skoki na trampolinie i iskrzące się przedmioty, choć - w przeciwieństwie do niej - jest w stanie żyć bez opieki innych. Trzecią pierwszoplanową postać w "Śnieżnym ciastku" zagrała Kanadyjka Carrie-Anne Moss, czyli Trinity z "Matrixa". Za rolę Maggie aktorka otrzymała Genie Award, do której nominowani byli również Weaver i Emily Hampshire, odtwórczyni roli Vivienne.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Świetne kino, które pomimo braku efektów specjalnych i wybuchów, jest tak urzekające, że śledzimy losy bohaterów z zapartym tchem. Trójka pierwszoplanowych aktorów ("Obcy", "Harry Potter" i "Matrix") zagrali jak zwykle na najwyższym poziomie. Piękne kino , o tym, że człowiek nadal pozostaje człowiekiem, pomimo chorób. Bardzo dobre, tylko kolejny raz szkoda, że film nie był wyświetlany w kinach.

marta

Wciagajacy, cieply portret ludzi po przejsciach.

ziqex

spoko film wiecej takich
TORT ZE ŚNIEGU
reżyseria:
Wlk. Brytania/Kanada, 2006
Alex (Alan Rickman) opuszcza rodzinną Anglię i udaje się do pokrytej śniegiem Kanady, aby uciec od bolesnej przeszłości. Przypadkiem poznaje 19-letnią autostopowiczkę Vivienne (Emily Hampshire), którą podwozi do jej miasteczka.
dramat
TORT ZE ŚNIEGU
4,5 5 1 20