PREMIERA

2004.05.30

CANAL+ PREMIUM

Tożsamość Bourne'a

The Bourne Identity

USA, 2002

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 113 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ekranizacja bestsellerowego cyklu trzech powieści szpiegowskich Roberta Ludluma, które - choć pisane w czasach Zimnej Wojny - wciąż zachowują aktualny wydźwięk.

Burzliwa noc na Morzu Śródziemnym. Załoga włoskiej łodzi rybackiej wyławia z wody nieprzytomnego mężczyznę (Matt Damon). W jego ciele tkwią dwa pociski oraz wszczepiony w biodro implant, na którym wyświetla się tajemniczy kod cyfrowy. Pod odzyskaniu przytomności ranny nie potrafi wyjaśnić zagadki swojego pochodzenia, bo nic nie pamięta. Tajemniczy kod okazuje się numerem konta w szwajcarskim banku. W Zurychu, w bankowej skrytce, mężczyzna odnajduje kilka paszportów, broń i pieniądze. Okazuje się, że nazywa się Jason Bourne i jest zameldowany pod paryskim adresem. Zna też biegle kilka języków obcych i rozmaite sztuki walki. Nadal jednak nie wie, kim jest naprawdę i czym zajmował się w przeszłości. Ale domyśla się już, że prowadził bardzo niebezpieczny tryb życia. Od jego wizyty w banku tropem Bourne'a podąża czterech agentów, którzy usiłują go zabić. Uciekając przed jednym z nich mężczyzna zwraca się o pomoc do przypadkowo poznanej Marie St. Jaques (Franka Potente) - młodej Niemki podróżującej po Europie. Jason proponuje jej 10 tysięcy dolarów za zawiezie do Paryża i dziewczyna - po krótkich wahaniach - w końcu się zgadza. We Francji Bourne stopniowo odkrywa swoją mroczną przeszłość. Był agentem CIA uczestniczącym w tajnej operacji "TREADstone". Ale w związku z niepowodzeniem kontrowersyjnej misji w interesie agencji jest by Jason został jak najszybciej schwytany i unieszkodliwiony (co w praktyce oznacza jego śmierć). Dzięki pomocy Marie Jasonowi udaje się jednak przechytrzyć ścigających go zabójców.

Thriller DOUGA LIMANA ("Swingers", "Go") to druga - po filmie Rogera Younga z 1988 roku - próba wskrzeszenia na ekranie powieściowego Jasona Bourne'a. Reżyser miał szansę widzieć w akcji prawdziwych szpiegów, bo jego ojciec zajmował się wywiadem w Iranie. Limanowi zależało, by z jego filmem utożsamiało się przede wszystkim młode pokolenie widzów. Stąd znaczne odmłodzenie w stosunku do powieści głównego bohatera i obsadzenie w tej roli jednego z najpopularniejszych amerykańskich aktorów Matta Damona ("Szeregowiec Ryan", "Utalentowany pan Ripley", "Gerry" plus Oscar za scenariusz "Buntownika z wyboru"). Partnerują mu m.in. zaczynająca międzynarodową karierę Niemka Franka Potente ("Biegnij Lola, biegnij", "Księżniczka i wojownik"), zdobywca Oscara za "Adaptację" Chris Cooper ("Wielkie nadzieje", "American Beauty") i wschodząca hollywodzka gwiazdka Julia Stiles ("W rytmie hip-hopu", "Uśmiech Mony Lizy").

WASZE OPINIE

BasteKSG

Ksiazka genialna a film dobry momentami bardzo dobry jednak do ksiazki nie ma co nawet porownywac jak w kazdym wypadku.

Remeek

Film dobry, takie kino akcji na sobotni wieczór. Ogólnie filmik 4 na 5 pkt.

Szef

Świetny film, wciagająca fabuła, wartka akcja, widz nie może sie nudzić. Film cały czas trzyma w napięciu, genialna muzyka i wspaniałe zdjęcia, a do tego wspaniałe kreacje Matta Damona i Franki Potente. To się ogląda!
Tożsamość Bourne'a
reżyseria:
USA, 2002
Ekranizacja bestsellerowego cyklu trzech powieści szpiegowskich Roberta Ludluma, które - choć pisane w czasach Zimnej Wojny - wciąż zachowują aktualny wydźwięk.
film sensacyjny
Tożsamość Bourne'a
4,8 5 1 154