PREMIERA

2007.11.13

CANAL+ PREMIUM

Transamerica

USA, 2005

reżyseria:

obsada: ,

gatunek: komediodramat

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Bree (Felicity Huffman) jest transseksualistą, którego największym marzeniem jest ostatecznie stać się kobietą. Spełnienie tego głębokiego pragnienia trwa długo i kosztuje go mnóstwo wysiłku i pieniędzy.

Na tydzień przed ostatnią operacją, Bree odbiera telefon, który zmienia całe jego życie. W słuchawce słyszy chłopaka (Kevin Zegers), który twierdzi, że jest jego synem i prosi, aby wyciągnął go z więzienia. Zszokowany Bree postanawia pomóc domniemanemu synowi, który jest niemniej zaskoczony, kiedy zamiast oczekiwanego ojca widzi jakąś kobietę. Bree nie wyjawia mu kim jest naprawdę. Szybko orientuje się, że Toby planuje wymknąć się kuratorowi i wyruszyć na poszukiwanie ojca. Rozpoczynają wspólną podróż, podczas której mierzą się ze swoimi obsesjami i własną seksualnością.

"Transamerica" to jeden z najgłośniejszych obrazów niezależnych 2005 roku, a zarazem debiut pełnometrażowy DUNCANA TUCKERA, twórcy, który tematykę tożsamości płciowej poruszył już w swoim filmie krótkometrażowym "Boys to Men". Opowieść o transseksualiście, który nieoczekiwanie zostaje skonfrontowany z synem okazała się ogromnym sukcesem. "Transamerica", gorąco przyjęta podczas premiery na festiwalu filmowym w Berlinie, otrzymała tam nagrodę Reader Jury of the "Siegessäule". Zdobyła też dwie nominacje do Oscara (m.in. za piosenkę wykonaną przez Dolly Parton), Złoty Glob, dwie Independent Spirit Award, trzy nagrody na Ft. Lauderdale International Film Festival i jedną za scenariusz na festiwalu w Deauville. Spora cześć z tych wyróżnień - nominacja do Oscara, Złoty Glob czy Independent Spirit Award - została przyznana Felicity Huffman, która w "Transamerice" zagrała mężczyznę przeistaczającego się w kobietę.

Aktorka, znana szerokiej publiczności z serialu "Gotowe na wszystko", za który zdobyła już Złoty Glob i statuetkę Emmy, wydała się reżyserowi idealna. "Jej oryginalna uroda może być delikatna i kobieca, ale również silna i budząca respekt" - mówił o niej Tucker. Reżyser wpadł na pomysł scenariusza do filmu dzięki spotkaniu z inną kobietą, która doświadczyła zaburzeń tożsamości seksualnej na własnej skórze. Było to w 1993 roku, kiedy dzielił mieszkanie z aktorką Katherine Connella. Podczas jednej z rozmów wywiązała się między nimi dyskusja o percepcji płci. Katherine przerwała ją nagle argumentem nie do przebicia. Wyznała Tuckerowi, że urodziła się dotknięta obojnactwem, wadą, która przejawia się poprzez wymieszanie cech obojga płci. Na domiar złego jako dziecko została błędnie zdiagnozowana jako chłopiec i dopiero w okresie dorastania lekarze odkryli pomyłkę. Przez ten czas Katherine czuła się dziewczyną uwięzioną w chłopięcym ciele. Tucker, który dość dobrze znał Katherine, nigdy wcześniej nie podejrzewał, że jego znajoma może mieć takie problemy. Wtedy właśnie postanowił stworzyć podobną postać w swoim filmie. Na planie "Transamerica" Felicity Huffman towarzyszył Kevin Zegers, 23-letni Kanadyjczyk, który w 2006 roku w Cannes otrzymał nagrodę Chopard Trophy wręczaną najlepiej zapowiadającym się aktorom i aktorkom.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Jeden z moich ulubionych filmów. I tak zapewne pozostanie na najbliższe lata. Nie wiem, dlaczego rewelacyjna w tej roli Felicity Huffman nie otrzymała Oscara. Powinna była, gdyż stworzyła genialną postać od A do Z. Granie transeksulisty przyszło jej z taką łatwością, że w pewnym momencie, człowiek przestaje wierzyć, że to jest naprawdę prawdziwa kobieta. Bardzo dobra produkcja, którą w szczególności powinni obejrzeć Ci, którzy niby stoją na straż moralności, a w gruncie rzeczy są zaściankowi w swoich ideałach.

ozzi

film bardzo mi się podobał rewelacyjna gra Felicity Huffman wspaniałe zdjęcia plenery nie polecam moherom bo zaraz pewnie zlinczowali by reżysera a aktorów opluli a ten film daje nam do myślenia na temat tolerancji której w Polsce jest tyle co kot napłakał chociaż wieżę że to się zmieni na lepsze oczywiście

pedro

Obejrzałem ten film z zainteresowaniem. Bardzo dobre "nie amerykańskie" kino. Polecam.
Po obejrzeniu filmu wielu powinno zadać sobie kilka pytań nt. tolerancji. Felicity Huffman zagrała rewelacyjne.
Transamerica
reżyseria:
USA, 2005
Bree (Felicity Huffman) jest transseksualistą, którego największym marzeniem jest ostatecznie stać się kobietą. Spełnienie tego głębokiego pragnienia trwa długo i kosztuje go mnóstwo wysiłku i pieniędzy.
komediodramat
Transamerica
4,4 5 1 22