PREMIERA

2008.10.19

CANAL+ PREMIUM

TRANSFORMERS

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film science fiction

czas trwania: 137 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Około 9 milionów lat przed naszą erą na odległej planecie Cybertron wybuchła wojna pomiędzy dwiema rasami inteligentnych robotów: szlachetnymi Autobotami i okrutnymi Decepticonami. Zwycięstwo w trwającej do dzisiaj walce jest możliwe dzięki przechwyceniu zaginionego przed wiekami źródła mocy o niezgłębionych możliwościach.

Tajemniczy artefakt zostaje przypadkowo odkryty na ziemskim biegunie przez pradziadka pewnego amerykańskiego nastolatka, Sama Witwicky'ego (Shia LaBeouf). Wysłannicy Autobotów i Decepticonów wyruszają więc po niego na Ziemię, a kluczem do jego odnalezienia są okulary pradziadka Sama, na których zostały wygrawerowane współrzędne Sześcianu. Cenny przedmiot, jak również zamrożony przywódca Deceptikonów Megatron (głos Hugo Weaving), są w posiadaniu ściśle tajnej amerykańskiej agencji rządowej Strefa 7, kierowanej przez agenta Simmonsa (John Turturro). Tymczasem największym problemem niczego nieświadomego Sama jest deficyt dziewczyny i brak środków na koncie. Chłopak stara się zaimponować pięknej Mikaeli Banes (Megan Fox). Wykorzystuje do tego swój nowy samochód Camaro, który okazuje się Autobotem Bumblebee. W ten sposób Sam i Megan dostają się w samo centrum walki. Wpadają w ręce Simmonsa i wraz z Bumblebee zostają przewiezieni do tajnej siedziby agencji, która staje się celem ataku Decepticonów.

Transformery początkowo były jedynie dziecięcymi zabawkami. Przy pomocy zręcznych palców można było takiego osobnika bez problemu zmienić z robota w auto i odwrotnie. W latach 80. wymyślili je Japończycy, którzy wykorzystali popularność swoich zabawek, aby stworzyć o nich serię komiksów, telewizyjnych programów, gier komputerowych, a wreszcie animacji. Przeniesienie ich przygód na wielki ekran było już tylko kwestią czasu. Stało się to dzięki połączeniu sił dwóch mistrzów widowiskowego kina. Krzesło reżysera zajął MICHAEL BAY, twórca m.in. "Armageddonu", "Pearl Harbor" i "Wyspy", a rolę producenta wykonawczego objął Steven Spielberg, który jest prywatnie wielbicielem zabawkowych Transformerów i ma ich imponującą kolekcję. "Michael Bay nie realizuje małych filmów. Kiedy potrzeba jest przerażający i mroczny, w innych momentach natomiast skrzy zaskakującym humorem. Jestem naprawdę dumny z jego pomysłów na "Transformers". Mam nadzieję, że otworzą one nowy rozdział w tym gatunku filmowym" - mówił Spielberg.

Projekt był na tyle wyczekiwany, że "Transformers" był pierwszyą produkcją, której oficjalna data premiery została wyznaczona przed napisaniem scenariusza i skompletowaniem obsady. A do tej został zaangażowany Shia LaBeouf, który zanim wcielił się w Sama, przez trzy miesiące ćwiczył pięć dni w tygodniu w celu nabrania odpowiedniej masy mięśniowej. LaBeouf to obecnie jeden z bardziej obiecujących amerykańskich aktorów młodego pokolenia. Widzowie pamiętają go przede wszystkim z czwartej części przygód Indiany Jonesa ("Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki"), ale wystąpił również w takich produkcjach, jak "Constantine", gdzie zagrał u boku Keanu Reveesa, "Ja, robot", na planie którego spotkał się z Willem Smithem, oraz w niezależnym filmie "Wszyscy twoi święci" z Robertem Downeyem Jr.. Partnerowała mu popularna dzięki serialowi "Siostrzyczki" Megan Fox, w rolach drugoplanowych wystąpili zaś m.in. John Turturro i Jon Voight.

Film to wynik ciężkiej pracy tych, dla których Transformery są prywatnie pasją. Michael Bay wymarzył sobie, że jego 15-metrowe roboty będą poruszać się z lekkością mistrzów wschodnich sztuk walki. Dla scenografa Jeffa Manna wzorem była japońska animé, a tajniki konstrukcji Transformerów poznał wraz z ekipą na specjalnym kursie, na którym wykładowcami byli projektanci i technicy z firmy Hasbro, producenta zabawek. "Szybko zrozumieliśmy, dlaczego dzieciaki są tak oddane tym figurkom od samego początku ich powstania" - wspominał później Mann. Zespół techników zdecydował, że do produkcji niezbędne będzie zbudowanie przynajmniej dwóch modeli robotów. Powołano do życia dwa Autoboty: Bumblebee i Frenzy. Trójwymiarowe projekty Frenzy'ego posłużyły grupie protetyków do budowy metalowego modelu o wysokości 120 cm, Bumblebee skonstruowany zaś został przez zdobywcę Oscara za "Spider-Mana 2", Johna Fraziera. Komputerowa obróbka każdej klatki filmu trwała 38 godzin, ale trud się opłacił. Efekty specjalne w "Transformers" zostały docenione nie tylko przez fanów zabawek, którzy już na etapie realizacji bacznie przyglądali się poczynaniom twórców, ale także przez innych filmowców i krytyków. Obraz został nominowany do Oscara w 3 kategoriach (najlepsze efekty specjalne, najlepszy dźwięk i najlepszy montaż dźwięku). Otrzymał również m.in. Saturna oraz 4 nagrody od Visual Effects Society.

Obraz Michaela Baya to doskonały przykład połączenia efektów z trzymającą w napięciu akcją, a zarazem jeden z najbardziej kasowych przebojów 2007 roku. W pierwszy weekend wyświetlania "Transformers" zarobił 152,5 miliona dolarów, detronizując "Spider-Mana" z 2002 roku (151,6 miliona). Film przyniósł w sumie ponad 700 milionów dolarów zysku, a wpływy byłyby prawdopodobnie jeszcze wyższe, gdyby nie piraci internetowi. Za ich sprawą "Transformers" był najczęściej nielegalnie ściąganą z sieci produkcją w 2007 roku.

WASZE OPINIE

hgf

[quote gimbas napisał 01.10.2008 08:57]
Chyba na takie roboto-samochody jestem za stary jak dla mnie film kiepski
[/quote]
nie zgadzam si !!!!!!!!!!!!

jani2601

Film absolutnie fantastyczny ogladalkem kilka razy

WNLek

Kapitalny film!!! Ciągła akcja sprawia, że 2 godziny minęły jak 5 minut ;]
TRANSFORMERS
reżyseria:
USA, 2007
Około 9 milionów lat przed naszą erą na odległej planecie Cybertron wybuchła wojna pomiędzy dwiema rasami inteligentnych robotów: szlachetnymi Autobotami i okrutnymi Decepticonami. Zwycięstwo w trwającej do dzisiaj walce jest możliwe dzięki przechwyceniu zaginionego przed wiekami źródła mocy o niezgłębionych możliwościach.
film science fiction
TRANSFORMERS
4,5 5 1 229