Fox

PREMIERA

2018.07.01

CANAL+ FILM

2013.10.22

CANAL+1

Transporter 2

Le Transporteur 2

Francja/USA, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film akcja

czas trwania: 84 min

Opis

Frank Martin (Jason Statham), agent służb specjalnych, zarabia jako nietypowy kurier. Dostarcza pod wskazany adres dowolny ładunek, nie zadając przy tym kłopotliwych pytań.

Z powodu swojej profesji dość często mija się z prawem. Kiedy jednak przenosi się z francuskiej Riwiery do Miami na Florydzie i na prośbę przyjaciela zostaje szoferem pewnej bogatej rodziny, wydaje się, że jego życie wreszcie dąży ku upragnionej stabilizacji. Były agent zajmuje się teraz przede wszystkim odwożeniem do szkoły sześcioletniego Jacka Billingsa (Hunter Clary), syna swoich pracodawców, którzy choć opływają w luksusy, nie tworzą szczęśliwej rodziny. Chłopiec zostaje porwany, a ponieważ Frank szczerze go polubił, chce dzieciaka odnaleźć. Musi odsunąć emocje na bok, bo porywacze mają w planach uwolnienie śmiercionośnego wirusa, który zabije każdego, kto się z nim zetknie.

Po wielkim sukcesie kasowym (zwłaszcza wydania DVD) pierwszej części "Transportera" (2002), producent filmu Luc Besson nie kazał widzom zbyt długo czekać na kontynuację przygód super-agenta Franka Martina. Zarys scenariusza, który - tak jak w części pierwszej - współtworzył Besson, gotowy był już w 2003 roku, jednak z powodu napiętych terminów ekipa mogła rozpocząć zdjęcia dopiero rok później. Od początku było jasne, że główną postać ponownie zagra brytyjski aktor Jason Statham. Według LOUISA LETERRIERA, reżysera obu części "Transportera", to właśnie jemu film zawdzięcza swoje ogromne powodzenie u publiczności: "Jason podkreślił nie tylko niezwykłą sprawność fizyczną Franka, lecz także jego ludzki wymiar. W jego interpretacji Frank to wojownik z przypadku. Nie chce już dłużej wykonywać podejrzanych zleceń, marzy mu się normalne życie. Los lubi jednak płatać figle i nasz bohater znów musi rozwiązać problem najtrudniejszy z możliwych". Dla samego Stathama rola Franka Martina była długo oczekiwaną trampoliną do hollywoodzkiej kariery. Zanim stał się aktorem, pasjonował się sportem. Był członkiem Brytyjskiej Drużyny Olimpijskiej, wystąpił na igrzyskach w Seulu w Korei, a podczas Olimpiady w Barcelonie w 1992 zajął dwunaste miejsce w nurkowaniu. Od dawna trenuje boks i kick-boxing, ale jego żywiołem jest pływanie. Przygodę z show-biznesem rozpoczynał od reklam (m.in. Kit Kata), a do świata kina dostał się dzięki Guyowi Ritchiemu, który zaangażował go do swoich "Porachunków" (1998), "Przekrętu" (2000), a później powierzył mu główną role w "Revolverze" (2005). To jednak właśnie "Transporter" sprawił, że twarz Stathama stała się rozpoznawalna: "Gdziekolwiek bym się nie pojawił, wszyscy powtarzali mi, jak bardzo podobał im się "Transporter" i grany przeze mnie Frank Martin" - zwierzał się dziennikarzom. Na planie obu części Statham miał wiele okazji, aby popisać się swoją niesłychaną fizyczną sprawnością. Wszystkie sceny kręcił sam, bez pomocy dublerów i kaskaderów. Sam też wystąpił w sekwencji z odrzutowcem, który wpada do Atlantyku.

Statham stworzył też doskonały duet z ośmioletnim debiutantem Hunterem Clarym, który zagrał Jacka Billingsa. "Frank nie potrafi sobie radzić z dziećmi. Sceny między Jasonem i Hunterem są więc bardzo ciekawe, bo Frank traktuje chłopca jak dorosłego - inaczej nie potrafi!" - opowiadał Robert Mark Kamen, współscenarzysta obu części "Transportera". Rolę matki Jacka, Audrey Billings, zagrała Amber Valletta, znana z takich komedii, jak "Starsza pani musi zniknąć" i "Hitch: Najlepszy doradca przeciętnego faceta". W jej filmowego męża, nieuczciwego Jeffersona Billingsa, wcielił się natomiast Matthew Modine, ceniony za role w "Na skróty" (1993) Roberta Altmana, "Męskiej grze" (1999) Olivera Stone'a czy "Rozwodzie po francusku" (2003) Jamesa Ivory'ego. Rozbierającą się do bielizny, psychopatyczną morderczynię Lolę zagrała modelka Kate Nauta, kolejne aktorskie odkrycie Bessona. Jednak Nauta, w przeciwieństwie do Natalie Portman, która przygodę z filmem rozpoczęła od roli w "Leonie zawodowcu" Bessona, na razie nie narzeka na zbyt wiele aktorskich propozycji. Besson i Leterrier tymczasem otwarcie przyznają, że drugi "Transporter" został skonstruowany w taki sposób, żeby łatwo można było dokręcić dalsze losy agenta Franka Martina.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

matost8

Całkiem efektowny film akcji, który przyjemnie się ogląda. Efekty specjalne są tu na wysokim poziomie i jest to główny atut tego filmu, gdyż fabuła jest banalna i łatwa do zrozumienia. NIezbyt ambitny, choć efektowny film, który można obejrzeć dla przyjemności. Efektowne kino.

the dark

Mi się podobał. Spodziewałem się latających samochodów itp. i może dlatego lepiej odebrałem ten film. Fajna rozrywka. :)

ITI

Fajny film akcji. Podobał mi się, pośmiać się można było. Fajne samochody, efekty specjalne. I nowoczesny wątek problematyczny, zabijająca grypa. Do tego ładne kobiety i super hero rodem James Bond, wszystko co nie zrobił było na jego korzyść. :)
Transporter 2
reżyseria:
Francja/USA, 2005
Frank Martin (Jason Statham), agent służb specjalnych, zarabia jako nietypowy kurier. Dostarcza pod wskazany adres dowolny ładunek, nie zadając przy tym kłopotliwych pytań.
film akcja
Transporter 2