Fox

PREMIERA

2010.03.01

CANAL+ PREMIUM

2013.07.01

CANAL+1

Transporter

The Transporter

Francja/USA, 2002

,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film akcji

czas trwania: 89 min

Opis

Frank Martin (Jason Statham) pracował kiedyś dla brytyjskich oddziałów specjalnych. Teraz mieszka samotnie na francuskim wybrzeżu Morza Śródziemnego, a nabyte umiejętności wykorzystuje, by zarabiać duże pieniądze jako dostawca wyjątkowych przesyłek.

Za odpowiednią opłatą nie pyta ani o nazwisko zleceniodawcy, ani o zawartość przewożonego bagażu. Depczący mu po pietach inspektor policji Tarconi (Francois Berleand) nie potrafi złapać go na gorącym uczynku, a tym samym nie jest w stanie udowodnić, że Frank przewozi nielegalne towary. Jednak unikanie Tarconiego staje się najmniejszym problemem, kiedy Martin podejmuje się dostarczenia dużej paczki do zamożnego kryminalisty, zwanego Wall Street (Matt Schulze). Przesyłka porusza się, więc Martin, łamiąc wszelkie zasady, sprawdza jej zawartość. W środku znajduje związaną i wystraszoną młodą kobietę Lai (Shu Qi). Jako profesjonalista dostarcza dziewczynę do adresata, a ten zleca mu przewiezienie kolejnej paczki. Tym razem wewnątrz znajduje się bomba, która omal nie zabija Franka. Zamach na życie sprawia, że Martin szuka zemsty. Odkrywa, że Wall Street współpracuje z "ojcem chrzestnym" azjatyckiej mafii Panem Kwai (Ric Young) i sprowadza do Europy nielegalnych imigrantów.

"Transporter" był pomysłem Luca Bessona, który napisał do niego scenariusz wraz z Robertem Markiem Kamenem. Film miał łączyć styl znany z serii o Jamesie Bondzie z azjatyckim kinem opartym na wschodnich sztukach walki. Dlatego debiutującemu w roli reżysera LOUISOWI LETERRIEROWI Besson jako producent przydzielił do pomocy doświadczonego specjalistę od kina akcji z Hong Kongu COREYA YUENA. Film odniósł sukces, czego najlepszym dowodem są dwa sequele przygód Franka Martina. Do obu scenariusz napisał sprawdzony duet Besson - Kamen. W całym cyklu tytułową rolę zagrał Jason Statham, którego odkrył dla świata filmu Guy Ritchie, obsadzając go w swoich "Porachunkach" i "Przekręcie". Wysportowany Statham, który z olimpijskimi sukcesami trenował pływanie i skoki do wody, do dziś uprawia szereg sztuk walki i jest mistrzem kick boxingu, nie korzystał na planie "Transportera" z pomocy dublerów w większości niebezpiecznych scen. W przerwach między kolejnymi odsłonami przygód kuriera niecodziennych przesyłek zagrał po raz kolejny u Ritchiego w "Revolverze", a potem m.in. w podnoszącej ciśnienie "Adrenalinie" i "Adrenalinie 2", "Włoskiej robocie", "Zakładniku" oraz w "Angielskiej robocie".


CZYTAJ BLOGI FILMOWE

WASZE OPINIE

szymon_212

Szybki, ciekawy oraz trzymający w napięciu film akcji. Rewelacja polecam każdemu.

gregi

Co za gniot!Fabuła nieskomplikowana jak zupa mleczna,aktorstwo na kompromitującym poziomie.Jedynym plusem tego filmu to efekty pirotechniczne i sekwencje walki.Ogółem-bardzo słaby film.

admin

Ernest, bardzo proszę używac opcji spoiler, nie każdy chce znać detale fabuły przed obejrzeniem filmu.
Transporter
Francja/USA, 2002
Frank Martin (Jason Statham) pracował kiedyś dla brytyjskich oddziałów specjalnych. Teraz mieszka samotnie na francuskim wybrzeżu Morza Śródziemnego, a nabyte umiejętności wykorzystuje, by zarabiać duże pieniądze jako dostawca wyjątkowych przesyłek.
film akcji
Transporter