Universal

PREMIERA

2010.07.08

CANAL+ PREMIUM

TRAUMA

USA, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: serial medyczny

czas trwania: 41 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Trauma" opowiada o pracy i życiu osobistym ekipy ratowników medycznych ze szpitala miejskiego w San Francisco. To serialowa superprodukcja.

Pilotażowy odcinek serii, w której jest pokazane zderzenie dwóch helikopterów oraz wybuch cysterny z paliwem, kosztował 8 mln dolarów. Szacuje się, że budżet każdego kolejnego epizodu wyniósł od 3 do 4 mln, z czego duża część trafiła do władz San Francisco jako opłata za umożliwienie kręcenia zdjęć w kluczowych lokalizacjach miasta czy wynagrodzenie za dodatkową pracę policji. Niemało pochłonęły też oszałamiające efekty specjalne oraz opłacenie kilkusetosobowej ekipy filmowej. To stawia "Traumę" pośród najdroższych seriali ostatnich lat, sprawiając jednocześnie, że produkujące go NBC bacznie przygląda się wynikom jego oglądalności, uzależniając od nich powstawanie dalszych odcinków.

Bohaterów serialu poznajemy rok po tragicznym wydarzeniu, które odcisnęło piętno na ich psychice. Podczas jednej z rutynowych akcji doszło do zderzenia dwóch śmigłowców, w którym zginęło 7 osób, w tym dwoje przyjaciół jednego z najbardziej doświadczonych członków ekipy, Camerona Boone'a (Derek Luke). Jego najbliższym współpracownikiem, a oficjalnie także zwierzchnikiem jest Tyler Briggs (Kevin Rankin). Pracują razem tak długo, że porozumiewają się bez słów i idealnie dopełniają w każdym zadaniu. Z katastrofy cudem ocalał Reuben "Rabbit" Palchuk (Cliff Curtis), pilot i ratownik, który po tym traumatycznym wydarzeniu niemal zatracił zdolność odczuwania strachu. Jego umiejętności i brawura działają jak magnes na kobiety, z czego Reuben chętnie korzysta. Fatalny wypadek wpłynął również negatywnie na Nancy (Anastasia Griffith), która zrezygnowała ze stażu lekarskiego, by przyłączyć się do ratowników. W śmigłowcu zginął jej partner i kochanek, co wywołało u niej szok. Od tamtej pory Nancy, podobnie jak Rabbit, nie stroni od przelotnych romansów i nigdy nie cofa się przed ryzykiem. Do ekipy dołącza także Marisa (Aimee Garcia), weteranka wojny w Iraku, nieustraszona pilotka śmigłowca, wyznaczona na partnerkę Rabbita. W zespole najkrócej pracuje Glenn (Taylor Kinney), przydzielony do pracy u boku Nancy. Chłopak chce za wszelką cenę dowieść, że nie jest gorszy od doświadczonych kolegów, ale nie zawsze mu się to udaje.


ODCINEK 1. PILOT
Tragiczne zderzenie w powietrzu.
Grupa ratunkowa szpitala miejskiego w San Francisco wyrusza na akcję. Cameron Boone i Tyler Briggs przybywają pierwsi. Zaraz po nich zjawia się kolejna para ratowników, a zarazem kochanków: Terry Banner i Nancy Carnahan. Porażonego prądem mężczyznę udaje się uratować. Zostaje zabrany do pilotowanego przez Reubena "Rabbita" Palchuka helikoptera medycznego. Zabiera się z nimi Terry. W drodze helikopter zderza się w powietrzu z innym śmigłowcem. Jedną z ofiar jest Terry. Rok po tragedii Nancy wciąż nie może poradzić sobie ze śmiercią ukochanego. Trauma jest również udziałem pozostałych członków ekipy. Kiedy dochodzi do gigantycznej kolizji na autostradzie, Nancy próbuje za wszelką cenę uratować jedną z ofiar. John Doe jednak umiera. Kobieta ciężko przeżywa tę porażkę, zwłaszcza kiedy zdaje sobie sprawę, że był równie samotny jak ona.
PREMIERA: czwartek, 8 kwietnia 2010, godz. 21:50

ODCINEK 2. WSZYSTKO JEST DOZWOLONE
Krwawa strzelanina na mieście.
Ratownicy Reuben i Marisa udzielają pomocy kobiecie, która doznała silnego uszkodzenia głowy. Sanitariusze postanawiają zabrać helikopterem ją i jej syna Wilsona do szpitala. Podczas kiedy kobietą zajmują się lekarze, Reuben, ku zdziwieniu reszty ekipy, opiekuje się małym Wilsonem. Tymczasem w innej części miasta dochodzi do strzelaniny. Ranny zostaje jeden z uczestników oraz dziewczyna, świadek wydarzenia. Przybyli na miejsce Cameron i Tyler decydują się najpierw pomóc ciężko rannej dziewczynie. Postrzelony chłopak trafia do szpitala, gdzie jest operowany przez dr. Saviano. Nancy i jej nowy partner Glenn zostają wezwani do mdlejącego człowieka. Okazuje się, że mężczyzna jest uzależniony od morfiny, a w momencie przyjazdu ambulansu jest na głodzie narkotykowym. Między Reubenem a Marisą wywiązuje się kłótnia o predyspozycje zawodowe Marisy.
PREMIERA: czwartek, 15 kwietnia 2010, godz. 21:50

ODCINEK 3. KIEPSKI DZIEŃ
Szaleniec z bronią terroryzuje biurowiec.
W jednym z biurowców uzbrojony mężczyzna strzela do ludzi. Uciekającym z budynku pomaga m.in. Cameron, który z przerażeniem orientuje się, że gdzieś w biurowcu jest jego żona. Wraz z Nancy, Reubenem i Tylerem dostaje pozwolenie na wejście do środka razem z ekipą antyterrorystyczną. Podczas kiedy Cameron szuka żony, Nancy udziela pomocy postrzelonej kobiecie, co zauważa rozwścieczony zabójca. Przed śmiercią ratuje ją Reuben, który przyjmuje na siebie strzał mężczyzny.
PREMIERA: czwartek, 22 kwietnia 2010, godz. 21:50

ODCINEK 4. KAŻDY MA PROBLEMY
Pożar w chińskiej restauracji.
Wybucha pożar w chińskiej restauracji. Jej właściciel przetrzymuje w ukrytym pomieszczeniu na zapleczu prostytutki. W akcji ratunkowej uczestniczy Tyler i Cameron, który stara się przekonać jedną z kobiet, by zeznawała w sądzie przeciwko stręczycielowi. W tym czasie w innej części miasta dochodzi do kłótni dwóch mężczyzn, z których jeden upada nabijając się na wystający pręt. Przeżywa wypadek, ale niezbędna jest natychmiastowa operacja. Nancy prosi o sprawdzenie dr. Saviano, ale zanim lekarz przybywa, mężczyzna zaczyna silnie krwawić. Nancy musi operować sama. Po udanej akcji Glennowi udaje się zaprosić partnerkę na drinka.
PREMIERA: czwartek, 22 kwietnia 2010, godz. 21:50

ODCINEK 5. MASKARADA
Wybuchowe Halloween Tylera i Boone'a
Marisa i Rabbit lecą na pomoc dziecku, które widząc kłócących się rodziców, wybiegło z domu wprost pod koła samochodu. Tymczasem przełożony sanitariuszy przydziela Tylera i Boone'a na nocny dyżur w Halloween do dzielnicy Castro, zamieszkałej w dużej mierze przez gejów. Boone nie kryje do nich niechęci. Dochodzi do niekontrolowanego wybuchu fajerwerków. Sanitariusze pomagają zdezorientowanym ofiarom. Jedną z nich jest homoseksualny mężczyzna, któremu Boone ratuje życie. Widząc zaangażowanie, z jakim to robi Tyler postanawia wyznać przyjacielowi, że jest gejem. Relacje między nimi ochładzają się.
PREMIERA: czwartek, 6 maja, godz. 21:50

ODCINEK 6. WŁASNE PODWÓRKO
Tragiczny wypadek karetki.
Podczas meczu baseballowego dochodzi do kontuzji jednego z zawodników. W drodze na stadion karetka Glenna i Nancy zostaje uderzona przez autobus. Oprócz sanitariuszy poszkodowani są także pasażerowie drugiego pojazdu. Na miejsce kolizji przyjeżdża Tyler i Boone. Zgodnie z protokołem zajmują się w pierwszej kolejności ofiarami z autobusu. Tymczasem okazuje się, że Nancy ma poważny krwotok wewnętrzny. Przybyły na miejsce Rabbit zabiera ją helikopterem do szpitala, gdzie natychmiast zostaje poddana operacji.
PREMIERA: czwartek, 13 maja 2010, godz. 21:50

ODCINEK 7. CHWILA SŁABOŚCI
Przesłuchiwany Glenn wydaje znajomego Nancy przełożonym.
W restauracji dochodzi do strzelaniny. Jeden z gości zostaje ranny. Na miejsce przybywają Nancy i Glenn oraz policja z sierżantem Lyonsem na czele. Glenn podejrzewa, że sierżant czuje coś do Nancy. Podczas interwencji Lyons nadużywa siły wobec jednego ze sprawców, który składa na niego skargę. Glenn zeznaje, co widział, czym przyczynia się do zawieszenia sierżanta. Policjanci mają to Glennowi za złe. Tymczasem Marisę odwiedza kolega z wojska. Po wspólnie spędzonej nocy okazuje się, że Casey jest dezerterem. Marisa zgłasza to żandarmerii.
PREMIERA: czwartek, 20 maja, godz. 21:50

ODCINEK 8. S.O.S.
Rabbit i Marisa świadkami śmierci i narodzin.
Pod czyszczącym okna jednego z wieżowców Royem załamuje się rusztowanie. Mężczyźnie udaje się złapać jednego z elementów rusztowania. Na wezwanie reagują Rabbit i Marisa. Zabierają ofiarę na pokład helikoptera. W drodze do szpitala u mężczyzny dochodzi do wstrzymania krążenia, na skutek czego umiera w szpitalu. Marisa przeżywa jego śmierć, ale nie ma czasu na rozpamiętywanie tego zdarzenia. Pijany nastolatek uderza skuterem wodnym w jacht pełen węgierskich gości weselnych. Jacht zaczyna tonąć. Lecący na miejsce Rabbit i Marisa ratują tonącego mężczyznę, który wyjaśnia im, że na jachcie jest jego ciężarna żona. Rabbit zabiera ją helikopterem do szpitala. W trakcie lotu kobieta zaczyna rodzić, a Rabbit jest zmuszony odebrać poród.
PREMIERA: czwartek, 27 maja 2010, godz. 21:50

ODCINEK 9. ODWIEDZINY
Intymne chwile Nancy i Rabbita.
Podczas przygotowań do Święta Dziękczynienia w jednym z domów dochodzi do wybuchu. Na pomoc rannemu mężczyźnie przyjeżdżają Tyler i Boone. Mimo groźnych poparzeń ofiarę udaje się uratować. Prawie cała ekipa ratowników przygotowuje się na świąteczne spotkanie z rodzinami. Wyjątkiem jest Rabbit, który, mimo propozycji Nancy i Marisy, planuje spędzić je w samotności. Podczas świątecznej kolacji Tyler chce wyjawić rodzicom prawdę o swojej orientacji seksualnej. Wszystkie plany stają pod znakiem zapytania, kiedy jeden z samolotów musi lądować awaryjnie i dochodzi do tragedii. Sanitariusze zostają wezwani do katastrofy. Po akcji Rabbit przyjmuje propozycje Nancy i jedzie do niej na kolację.
PREMIERA: czwartek, 3 czerwca, godz. 21:50

ODCINEK 10. NIEBIESKI BALONIK
Emerytowany żołnierz porywa samolot.
Nauczycielka mdleje podczas lekcji. Glenn i Nancy stwierdzają, że powodem jest przedawkowanie narkotyków. W szpitalu okazuje się, że to nie pierwszy podobny przypadek tego dnia. Na czarnym rynku pojawiły się niskiej jakości narkotyki. Tymczasem Marisa poznaje Edwarda, weterana wojennego, który korzystając z jej nieuwagi porywa helikopter. W sprowadzenie helikoptera na ziemię Marisa angażuje m.in. policję. Sprawę nadzoruje Boone, który zastępuje tego dnia kapitana Basrę. Rabbit i Nancy starają się ukryć swój romans.
PREMIERA: czwartek, 10 czerwca, godz. 21:50

ODCINEK 11. OGRANICZONE POLE WIDZENIA
Rabbit zawieszony w obowiązkach.
Na budowie dochodzi do wypadku. Z drabiny spada kobieta. Do leżącej w ciasnym pomieszczeniu ciężko rannej ofiary jadą Nancy i Glenn. Nancy odmawia zejścia do kobiety z powodu klaustrofobii. Glenn sam nie jest w stanie uratować ofiary. Tymczasem dochodzi do napadu na bank. W jego trakcie ranny zostaje jeden z napastników. Rabbit wchodzi do banku w towarzystwie udającego medyka agenta FBI. Napastnicy szybko orientują się, że w podstępie, ale Rabbitowi udaje się ich przekonać do poddania się. Kiedy mino to snajper zabija przestępców, Rabbit obraża agenta FBI i zostaje zawieszony.
PREMIERA: czwartek, 17 czerwca, godz. 21:50

ODCINEK 12. ZASADY POSTĘPOWANIA
Glenn nieświadomie uśmierca pacjenta.
Nancy i Glenn udzielają pomocy dziewczynie, będącej w szoku anafilaktycznym. W tym czasie ojciec dziewczyny odczuwa bóle w klatce piersiowej. Glenn podaje mu leki zgodnie z procedurą. Mimo to mężczyzna umiera w karetce. Reszta ekipy zgodnie stwierdza, że od tego momentu ciąży nad nimi klątwa. Przypuszczenie potwierdza się, kiedy Tylerowi i Boone'owi w drodze do szpitala pacjent wyskakuje z karetki wprost pod koła taksówki. Tymczasem Rabbit stara się uporać z własnymi problemami. Za namową Nancy udaje się do terapeuty, który stwierdza, że Rabbit nie nadaje się, by wrócić do pracy. Zaczyna iskrzyć pomiędzy Glennem a Dianą.
PREMIERA: czwartek, 24 czerwca, godz. 21:50

ODCINEK 13. PECHOWA TRZYNASTKA
Traumatyczne doświadczenia życiowe Rabbita.
Następuje przełom w terapii Rabbita, który przyznaje, że jako mały chłopiec przypadkowo spowodował pożar, w którym zginął jego ojciec. Terapeuta zgadza się na powrót Rabbita do pracy. Rodzina Boone'a przeżywa kłopoty finansowe. Tymczasem, wracający do pracy po zwolnieniu kapitan Basra proponuje Boone'owi stanowisko kapitana. Boone, chcąc nadal być partnerem Tylera, odmawia. Nancy dowiaduje się o romansie Glenna i Diany. Pomiędzy kobietami dochodzi do kłótni. Ekipa sanitariuszy organizuje Glennowi przyjęcie z okazji zakończenia okresu próbnego.
PREMIERA: czwartek, 1 lipca, godz. 21:50

ODCINEK 14. NA CELOWNIKU
Snajper wywołuje strach wśród sanitariuszy.
Nancy i Glenn udzielają pomocy potrąconemu przez samochód policjantowi. Nagle w kierunku policjantów, strażaków i medyków padają strzały. Nie udaje się złapać snajpera, który wkrótce rani dwóch sanitariuszy. Przybyli na miejsce ratownicy nie mogą udzielić im pomocy. Rabbit, łamiąc przepisy i tym samym narażając się na zwolnienie, wjeżdża na zagrożony teren karetką, którą wykorzystuje jako osłonę. Strzelający do Rabbita snajper zdradza swoją pozycję.
PREMIERA: czwartek, 8 lipca, godz. 21:50

ODCINEK 15. ZAKRES KOMPETENCJI
Nancy i dr Saviano przed sądem.,br/> Podczas meczu koszykarskiego dochodzi do wypadku. Jasmine, jedna z cheerleaderek ma uszkodzony kręgosłup. Na miejsce przyjeżdżają Glenn i Nancy, która po konsultacji z dr. Saviano podejmuje decyzję o intubowaniu dziewczyny, choć nie jest zgodne z protokołem. W szpitalu okazuje się, że Jasmine będzie sparaliżowana od szyi w dół. Matka dziewczyny pozywa szpital. Nancy zostaje przesłuchana, a dr Saviano zawieszony za pozostawienie zbyt dużej swobody sanitariuszom. Rabbit i Marisa czekają na wyniki testu, mającego ustalić, czy zostali zarażeni przez chorego pacjenta śmiertelnym wirusem.
PREMIERA: czwartek, 15 lipca, godz. 21:50

ODCINEK 16. RECYDYWIŚCI
Ojciec Nancy zostaje jej szefem.
Miejsce zawieszonego w obowiązkach dr. Saviano zajmuje ojciec Nancy, dr Carnahan. Jako główny lekarz pogotowia traktuje załogę bardzo surowo. Tymczasem Boone i Tyler udają się po raz kolejny bez potrzeby do Iry, znanego wszystkim hipochondryka. Podczas kolejnego wezwania Glenn ostro upomina pacjenta, by nie tracił czasu ratowników. Wkrótce Ira umiera, bo nie ma odwagi wezwać karetki. Boone i Tyler jadą na ratunek modlącej się w meczecie kobiecie, która dostała ataku padaczki. Mąż domaga się, by udzielili jej pomocy nie zdejmując jej ubrania. Dr Carnahan dowiaduje się o romansie Nancy i Rabbita.
PREMIERA: czwartek, 22 lipca, godz. 21:50

ODCINEK 17.SŁODKA JANE
Dylemat Tylera.
Nancy, Tyler i Glenn udzielają pomocy niemowlęciu o imieniu Jane, które mimo ciężkiego stanu udaje się uratować. Tymczasem Rabbit, idąc za radą Marisy, przygotowuje romantyczną kolację dla Nancy. Spotkanie nie dochodzi do skutku, ponieważ zajęta opieką nad niemowlakiem Nancy nie przychodzi. Do miasta przyjeżdża ojciec Tylera. Zwierza się synowi, że lekarze podejrzewają u niego raka. Tyler postanawia się wstrzymać z ujawnieniem swojej orientacji seksualnej ojcu.
PREMIERA: czwartek, 29 lipca, godz. 21:50

ODCINEK 18. SPIĘCIE NA ŁĄCZACH
Nancy zdradza Rabbita
Rabbit i Marisa zostają wysłani na ratunek do ciężko rannego mężczyzny. W wyniku problemów technicznych z systemem komunikacji docierają do ofiary z dużym opóźnieniem. Z tego samego powodu Boone i Tyler jadą nie tam, gdzie ktoś czeka na ich pomoc. Nancy opiekuje się umierającą na raka kobietą, co jest dla niej szczególnie ważne, ponieważ w ten sam sposób zginęła jej matka. Tymczasem, ku zdziwieniu Tylera, Boone organizuje dla niego przyjęcie urodzinowe. Podczas imprezy pijana Nancy na oczach Rabbita całuje Glenna.
PREMIERA: czwartek, 5 sierpnia, 21:50

WASZE OPINIE

ESS

KIEDY BĘDZIE DRUGI SEZON W CANAL PLUS??

Ernest

[quote dzazik napisał 09.04.2010 10:21]
Przy tak dużym budrzecie to ten serial to jest totalna klapa. Strasznie sztuczny pilot odcinka. Zobaczymy jaki będzie pierwszy odcinek, ale po pilocie rewelacji się nie spodziewam. Daleko mu do "Ostrego Dyżuru" którego pierwsza seria powstała 17 lat temu.
[/quote]

Nie zgadzam się... "Ostry dyżur" to zamknięte szpitalne pudełko. Trauma to akcja i to to w 98% poza szpitalem.

Gregorek

Tłumaczenie Canal+ jest niedorzeczne.
Odcinek drugi, w oryginale:
"Probably missed his heart and lungs."
Tłumaczenie:
"Niewydolność serca i płuc."

To jest śmieszne. Załatwcie lepszego tłumacza, albo dajcie lektorowi napisy z sieci - są o niebo lepsze.
TRAUMA
reżyseria:
USA, 2009
"Trauma" opowiada o pracy i życiu osobistym ekipy ratowników medycznych ze szpitala miejskiego w San Francisco. To serialowa superprodukcja.
serial medyczny
TRAUMA
4,9 5 1 22