PREMIERA

2005.05.22

CANAL+ PREMIUM

TRIO Z BELLEVILLE

Les Triplettes de Belleville

Francja/Belgia/Kanada/Wlk. Brytania, 2003

reżyseria:

gatunek: film animowany

czas trwania: 77 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jedna z najoryginalniejszych produkcji w świecie animacji. Ekscentryczna Madame Souza pedałuje przez ocean do swingującego miasteczka Belleville w poszukiwaniu swojego wnuczka - geniusza kolarstwa, porwanego przez mafię.

Champion, mały samotny chłopiec wychowywany przez ekscentryczną babcię, Madame Souzę ma w życiu jedną pasję: jeżdżenie na rowerze i jednego przyjaciela: karykaturalnego, ale wiernego psa Bruna. Babcia z kolei ma sprecyzowany plan wobec wnuczka: widząc jego sportową pasję postanawia zrobić z niego najlepszego kolarza świata. Mordercze treningi dają efekt i po kilku latach Champion staje się prawdziwym championem kolarskiego toru. Kwalifikuje się też do słynnego Tour de France, jednak podczas jednego z etapów zostaje porwany przez dwóch tajemniczych mężczyzn w czerni. Babcia, która już zacierała ręce myśląc o laurach i medalach, wyrusza na ratunek wnuczkowi w towarzystwie - rzecz jasna - psa Bruna. Pościg wiedzie nad brzeg oceanu. Madame Souza nie zamierza jednak stracić dzieła swojego życia. Przepłynie ocean i dotrze do malowniczego miasteczka Belleville, w którym rządzi swingujące trio sióstr z Belleville. Dużą zasługę będzie miał w tym Bruno, który znęcony cukierkiem zastąpi kiedy trzeba brakujące koło od samochodu i do wtóru mszy Mozarta będzie dzielnie pedałował przez rozszalałe oceaniczne fale.

Pełnometrażowa animacja francuskiego reżysera SYLVAINA CHOMETA, nominowana do Oscara, Bafty i Independent Spirit Award, była z pewnością jednym z największych filmowych zaskoczeń roku 2003. "Oryginalny, piękny film. Coś między tradycyjnym Disneyem, japońskim anime z 'Kill Billa' i humorystycznym francuskim komiksem. Luźna kreska, przemyślana stylizacja, świetne projekty postaci i scenografii. Świetny kawałek" - mówił po premierze "Tria z Belleville" Tomasz Bagiński, twórca nominowanej do Oscara "Katedry" i nagrodzonej Baftą "Sztuki spadania". Krytycy zaś film Chometa próbowali umiejscowić gdzieś między fantastycznymi, nierealnie-plastycznymi projektami Tima Burtona, a surrealistycznym, mrocznym kinem Jeana-Pierre'a Jeuneta i Marca Caro, twórców "Delikatessen" i "Miasta zaginionych dzieci".

Chomet już swoją debiutancką animacją "Starsza pani i gołębie" (1998) namieszał sporo w świecie filmów rysunkowych. Jego 25-minutowy obraz zdobył wówczas Baftę i nominację do Oscara, a także wielką nagrodę na World Animation Celebration. Wraz ze swoim ambitnym producentem Didierem Brunnerem realizował ten film przez dziesięć lat. Prace nad "Triem z Belleville" zajęły tylko pięć - głównie dlatego, że tym razem Chometowi pomogła międzynarodowa ekipa. Francuzi - jak mówi reżyser - zajęli się sekwencjami rowerowymi, Belgowie - pościgami samochodowymi, a Kanadyjczycy - resztą. Tłum na trasie Tour de France animowano w Rydze, filmowe Belleville zaś to fantastyczne, utrzymane w tonacji sepii połączenie takich metropolii jak Nowy Jork, Paryż czy Montreal (słynny most) z wyimaginowanymi Gotham czy Metropolis.

WASZE OPINIE

Cas

Ciekawy, polecam!

ssh

slaba kreska, nieciekawa historia i calkiem fajna muzyka.

natka

popłakałam się na tym
TRIO Z BELLEVILLE
reżyseria:
Francja/Belgia/Kanada/Wlk. Brytania, 2003
Jedna z najoryginalniejszych produkcji w świecie animacji. Ekscentryczna Madame Souza pedałuje przez ocean do swingującego miasteczka Belleville w poszukiwaniu swojego wnuczka - geniusza kolarstwa, porwanego przez mafię.
film animowany
TRIO Z BELLEVILLE
4,4 5 1 143