PREMIERA

2008.05.27

CANAL+ PREMIUM

Tristram Shandy: Wielka bujda

A Cock and Bull Story

Wlk. Brytania, 2005

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 91 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Napisana przez Laurence'a Sterne'a w 1760 roku powieść "Życie i myśli Tristrama Shandy'ego" słusznie uchodzi za jedną z najbardziej niefilmowych książek świata. Nie brak jednak śmiałków, którzy chcą przełożyć ją na ekran.

Ekipa filmowa jest właśnie pochłonięta pracą nad kolejną sceną. Scenariusz jednak jest niespójny, a realizatorzy nie mają pomysłów. Praca zdaje się rozpływać w codziennej krzątaninie, banalnych rozmowach, małych skandalach czy romansikach. Główny aktor (Steve Coogan) czeka na przyjazd swojej dziewczyny, z którą ma maleńkiego synka. Nie przeszkadza mu to jednak romansować z kierowniczką planu (Naomie Harris), która zdaje się najbardziej zaangażowaną osobą na planie. Mijają dni, a reżyser nie może poszczycić się żadnym sukcesem. Narracja Sterne'a, który zamiast fabuły wypełnił swoją powieść żartami, luźnymi anegdotami, wtrąceniami i refleksjami, pozostaje niewzruszona na plany ekranizacji.

W filmie "TristramShandy: wielka bujda" reżyser MICHAEL WINTERBOTTOM zmierzył się z jedną z najbardziej zagadkowych powieści w historii literatury. Nie próbował jej ekranizować, a pokazać jedynie, jak bezradna jest typowa narracja wobec wielowątkowego, pełnego zupełnie nieznaczących epizodów ludzkiego życia. Nagrodzony na festiwalu w Istambule "TristramShandy..." był także nominowany do BAFTY i w 5 kategoriach do British Independent Film Award.

Absolwent Oxfordu Michael Winterbottom to jedna z największych indywidualności wśród młodych angielskich reżyserów. Debiutował jako dokumentalista filmu "Ingmar Bergman: The Magic Lantern", który był poświęcony dzieciństwu szwedzkiego mistrza. Winterbottom odszedł jednak od dokumentu i we współpracy ze scenarzystą "Tristrama Shandy'ego...", Frankiem Cottrellem Boyce'em, zaczął realizować fabuły. Szybko odniósł sukces na festiwalu w Berlinie. O Złotego Niedźwiedzia walczyły kolejno jego "Butterfly Kiss" (1995), "Pragnę cię" (1998) i "Królowie życia" (2000), a w 2003 roku Winterbottom otrzymał najwyższe trofeum festiwalu za "Na tym świecie", film, który w nowatorski sposób łączy fabułę i dokument. Angielski reżyser znany jest z tego, że przy każdym projekcie podejmuje inną tematykę. W "Alei snajperów" z całą brutalnością pokazał wojnę w Bośni, a w pokazywanym w Cannes "24 Hour Party People" sportretował brytyjską scenę muzyczną lat 70' - 90'. "Paragraf 46" to futurystyczna wizja na temat miłości w świecie kontrolowanym przez nowe wcielenia Wielkiego Brata, a niemal pozbawione fabuły "9 Songs" szokowało dosłownymi scenami erotycznymi.

WASZE OPINIE

ZHjppMnKmeAyfAEmIS

4YQOly <a href="http://diurqrqjjnsz.com/">diurqrqjjnsz</a>, [url=http://gonevoooewfy.com/]gonevoooewfy[/url], [link=http://ynntjopupogf.com/]ynntjopupogf[/link], http://otzmfgmoryor.com/
Tristram Shandy: Wielka bujda
Wlk. Brytania, 2005
Napisana przez Laurence'a Sterne'a w 1760 roku powieść "Życie i myśli Tristrama Shandy'ego" słusznie uchodzi za jedną z najbardziej niefilmowych książek świata. Nie brak jednak śmiałków, którzy chcą przełożyć ją na ekran.
komediodramat
Tristram Shandy: Wielka bujda
3,5 5 1 10