PREMIERA

2007.04.15

CANAL+ PREMIUM

TROJE DO PARY

Shopgirl

Wlk. Brytania/Szwajcaria/USA, 2005

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Mirabelle (Claire Danes) jest niedoszłą artystką, która opuszcza dom rodzinny w Vermoncie i przyjeżdża do Los Angeles. Zarabia na życie sprzedając galanterię skórzaną w eleganckim domu handlowym.

Samotna i znudzona codziennością dziewczyna, marzy o prawdziwej miłości. I oto los daje jej szansę. Mirabelle poznaje Jeremy'ego (Jason Schwartzman), młodego muzyka, który nie ma grosza przy duszy, ale za to głowę pełną zwariowanych pomysłów. Kiedy Jeremy wyjeżdża w trasę, dziewczyna wdaje się w romans ze sporo starszym od siebie, bogatym rozwodnikiem Rayem Porterem (Steve Martin), którym zasypuje ją prezentami, ale od początku deklaruje, że nie chce się angażować w poważny związek. Mirabelle musi dokonać wyboru.

Reżyser i producent ANAND TUCKER ma na swym koncie wiele produkcji telewizyjnych, głównie dla BBC i Oxford Film and Television Company. W 1994 został uhonorowany nagrodą BAFTA dla najlepszego programu TV poświęconego sztuce za film o pisarce Anne Rice, autorce "Wywiadu z wampirem". "Troje do pary" jest jego trzecim filmem pełnometrażowym. Wcześniej zrealizował poetycką biografię Antoine de Saint-Exupéry'ego "Saint-Ex" i opowieść o słynnych siostrach du Pre, "Hilary i Jackie" z Emily Watson w roli głównej. Za tę ostatnią Tucker otrzymał nominację do BAFTY i weneckiego Złotego Lwa. Był też nominowany do BAFTY jako współproducent "Dziewczyny z perłą".

Scenariusz do filmu "Troje do pary" napisał Steve Martin, na podstawie swojej książki "Shopgirl". W filmie gra rolę bogatego rozwodnika. Ten utalentowany aktor, pisarz i reżyser początkowo chciał zostać profesorem filozofii. Szybko jednak porzucił studia filozoficzne i zajął się pracą artystyczną. Oprócz pisania tekstów dla innych (m.in. dla duetu Sony and Cher), występował jako komik w nocnych klubach, gdzie zrobił szybką karierę, wiodącą do telewizji i filmu. W 1977 został zaangażowany do pierwszego filmu fabularnego, "The Absent-Minded Waiter", nakręconego według jego scenariusza. Rok później zagrał w "Klubie samotnych serc sierżanta Pieprza", a w 1979 rola w komedii "Szajbus" Carla Reinera, do której również napisał scenariusz, przyniosła mu wielką popularność. Mimo, że jest uważany za jednego z największych komików amerykańskich, ma w swym repertuarze role poważne. Wcielił się w role dramatyczne w filmach takich, jak "Wielki kanion", "Hiszpański więzień", "Troje do pary" czy "Cudotwórca". Pięciokrotnie nominowany był do nagrody Złotego Globu dla najlepszego aktora za role w produkcjach "Pennies from Heaven", "Dwoje we mnie", "Spokojnie, tatuśku", "Roxanne" i "Ojciec panny młodej II". Zagrał również w "Looney Tunes znowu w akcji", "Fałszywej dwunastce" i w nowej wersji "Różowej pantery" z 2006, będącej kolejnym filmem według jego scenariusza.

W postać Mirabelle wcieliła się amerykańska aktorka Claire Danes, która zadebiutowała już jako dziecko, grając w filmie "Małe kobietki", u boku Winony Ryder i Susan Sarandon. W latach 1994-95 występowała w serialu "Moje tak zwane życie", grając zbuntowaną nastolatkę - za tę rolę otrzymała Złoty Glob. Sławę przyniósł jej udział w filmie "Romeo i Julia", gdzie partnerowała Leonardo di Caprio. Za rolę Julii uhonorowano ją MTV Movie Award. Zagrała też u Olivera Stone'a w "Drodze przez piekło" i w "Zaklinaczu deszczu" Francisa Forda Coppoli oraz w wielokrotnie nagradzanych "Godzinach" Stephena Daldry.

WASZE OPINIE

marta

Wciagajaca historia milosna.

ITI

Dość ciekawy wątek. Jednak całość przynudza.

Można zobaczyć.
TROJE DO PARY
reżyseria:
Wlk. Brytania/Szwajcaria/USA, 2005
Mirabelle (Claire Danes) jest niedoszłą artystką, która opuszcza dom rodzinny w Vermoncie i przyjeżdża do Los Angeles. Zarabia na życie sprzedając galanterię skórzaną w eleganckim domu handlowym.
komediodramat
TROJE DO PARY
4,9 5 1 38