PREMIERA

2008.06.28

CANAL+ PREMIUM

TROPICIEL

Pathfinder

Kanada/USA, 2007

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: film przygodowy

czas trwania: 95 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Przypominająca skandynawską sagę opowieść zaczyna się w chwili, gdy małemu Wikingowi udaje się ocaleć z zakończonej klęską wyprawy po niewolników.

Przestraszonego jasnowłosego chłopca znajduje pewna Indianka i zabiera go do obozu. Starszyzna po burzliwych naradach przyjmuje dziecko i z powodu bladej skóry nadaje mu imię Duch (Karl Urban). Chłopak staje się częścią lokalnej społeczności i wyrasta na mężnego wojownika. Zakochuje się w Starfire (Moon Bloodgood), córce wodza i charyzmatycznego szamana Tropiciela (Russell Means), ale otwarcie nie przyznaje się do swoich uczuć. Kiedy ponownie zjawiają się siejący zniszczenie Wikingowie, Duch ma być według Tropiciela jedyną osobą, która może powstrzymać najeźdźców. Nie widząc szans na pokojowe rozwiązanie, Duch chwyta za miecz i rozpoczyna krwawą krucjatę o życie tych, którzy kiedyś go ocalili.

Remake nominowanego do Oscara norweskiego filmu z 1987 roku to opowiedziana z epickim rozmachem, rozgrywająca się 500 lat przed wyprawą Kolumba historia najazdu Wikingów na ziemię Indian. Brak zapisów historycznych na temat tych wydarzeń sprawia, że film jest w znacznym stopniu efektem wyobraźni twórców, a w szczególności reżysera MARCUSA NISPELA i scenarzysty Laety Kalogridisa. Bo choć wiadomo, że prawdziwi Wikingowie nie nosili hełmów z rogami, twórcy filmu zdecydowali się je dodać, tak aby dopasować wygląd najeźdźców do wyobrażeń i stereotypów widowni. Dla Nispela przepustką do Hollywood okazały się kręcone dla korporacyjnych gigantów reklamówki, a także teledyski m.in. Cher i George'a Michaela. Na wielkim ekranie zadebiutował remakem "Teksańskiej masakry piłą mechaniczną" i dzięki sukcesowi kasowemu filmu dopuszczono go do wielkobudżetowych produkcji.

Do "Tropiciela" poszukiwał aktorów nieopatrzonych, ale już z doświadczeniem przy dużych projektach. Do roli Ducha wybrał Karla Urbana, który urzekł go rolą Kirilla w "Krucjacie Bourne'a" i Eomera we "Władcy Pierścieni". Kluczowa dla filmu, tytułowa postać szamana przypadła Russellowi Meansowi, jednemu z najbardziej znanych działaczy na rzecz praw Indian, który startował nawet w wyborach prezydenckich. Filmowcy nie od dziś wykorzystują jego wizerunek, a dzięki charyzmie aktora, grane przez niego postacie, choć często drugoplanowe, mocno zapadają w pamięć. Means po raz pierwszy pojawił się w "Ostatnim Mohikaninie". Potem zagrał m.in. w "Urodzonych mordercach", użyczał też głosu w "Pocahontas". Atutem filmu są niewątpliwie utrzymane w chłodnych barwach zdjęcia, kręcone w malowniczych plenerach okolic Vancouver.

WASZE OPINIE

Renu

Piękna scenografia i zdjęcia. Reszta to marność i jeszcze raz marność. Płytka fabuła, zgrane klisze, drewniane dialogi itp itd.

Szkoda czasu...

tomek6996

Rambo? Predator? a może Janosik? Od połowy robi się nudny.

Bartolomeusz

Niezły, mówiąc szczerze. Wciągnął mnie od pierwszych minut i nie nudziłem się aż do końca. Jedynym minusem, wg mnie było lekkie przerysowanie Wikingów jako bezmózgich killerów tamtej epoki. Ale projekcja była nawet, nawet.
TROPICIEL
reżyseria:
Kanada/USA, 2007
Przypominająca skandynawską sagę opowieść zaczyna się w chwili, gdy małemu Wikingowi udaje się ocaleć z zakończonej klęską wyprawy po niewolników.
film przygodowy
TROPICIEL
3,9 5 1 38