PREMIERA

2008.11.14

CANAL+ PREMIUM

TRUMAN SHOW

The Truman Show

USA, 1998

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: obyczajowy

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Truman Burbank (Jim Carrey) jest przykładnym pracownikiem firmy ubezpieczeniowej. Wiedzie szczęśliwe życie u boku oddanej małżonki Meryl (Laura Linney) w uroczym nadmorskim miasteczku Seahaven. Zawsze może też liczyć na wsparcie ze strony najlepszego przyjaciela Marlona (Noah Emmerich). Jednak w jego sielankowe życie wkrada się pewnego dnia niepokój i nieodparte wrażenie, że jest obserwowany.

Staje się coraz bardziej podejrzliwy i w końcu postanawia po raz pierwszy w życiu opuścić rodzinne strony. Wtedy zaczynają się piętrzyć przed nim coraz mniej prawdopodobne przeszkody. Truman nie wie, że żyje w wielkim studiu telewizyjnym, otaczające go osoby to aktorzy, a wszystkie instytucje, zdarzenia i miejsca są wyreżyserowane i obserwowane przez miliony telewidzów na świecie. Niczego nieświadom Truman jest bohaterem popularnego reality show, rejestrowanego przez tysiące kamer, śledzących od najwcześniejszego dzieciństwa każdy jego krok. Reżyser programu, charyzmatyczny wizjoner Christof (Ed Harris), nie chce dopuścić, by projekt, na który poświęcił większość życia, został zaprzepaszczony przez odejście Trumana.

Nominowany do Oscara scenariusz pióra Andrew Niccola był napisany z zamysłem nakręcenia thrillera science fiction. Film stał się jednak niepokojącym i przewrotnym obrazem, poruszającym problemy z zakresu psychologii i etyki mediów. "Truman show" jest odą do wolności, rzucającą światło na fałszywy, iluzoryczny świat, do którego wszystkim zdarza się uciekać. O mocy filmu PETERA WEIRA świadczy m.in. fakt, iż amerykańscy i brytyjscy psychologowie opisują przypadki ludzi doświadczających "syndromu Trumana", objawiającego się przekonaniem, że są bohaterami reality show. Zgodnie z raportami naukowców, wielu z pacjentów z tym problemem wspomina w trakcie terapii film Petera Weira.

Dla Jima Carreya, uchodzącego za naczelnego komika Hollywood, rola Trumana odkrywającego szokującą prawdę o swoim życiu, okazała się przełomem w karierze. Dała mu w końcu możliwość zademonstrowania swoich nieprzeciętnych umiejętności aktorskich, co zaowocowało przyznaniem mu m.in. Złotego Globu. W postać Christofa, czyli "ojca" Trumana i reżysera popularnego show początkowo miał się wcielić Dennis Hopper. Na jego miejsce zaangażowano jednak Eda Harrisa, któremu występ przyniósł Złoty Glob oraz nominacje do BAFTY i Oscara.

WASZE OPINIE

suchy101

Moja ocena : 5/5

Anglik01

Oglądałem ten film dopiero drugi raz w życiu - pierwszy raz był w kinie, drugi raz w C+ Film HD. Ochrzciłem nim swój nowy zakup, 42-calową plazmę, na której ekranie prezentował się wręcz fantastycznie - pewnie tym lepiej go zapamiętam, że to pierwszy film z telewizji HD na nowym telewizorze :) Moim zdaniem nic a nic się nie zestarzał, reakcje Trumana-Carreya są kapitalne, a końcowe ujęcie prezentujące wyraz bezbrzeżnego niedowierzania na twarzy Christoffa-Harrisa warte jest wszelkich pieniędzy. Klasyk. Obejrzyjcie koniecznie.

dezerter

Właśnie wyczytałem w wikipedii, że I edycja Big Brothera wystartowała w Holandii w 1999 roku, czyli rok później niż premiera "Truman Show". W tym sensie ten film okazał się proroczy, chociaż oczywiście między uczestnikami reality show a Trumanem są istotne różnice. Truman nie wyrażał zgody na występ w telewizji (nawet nie zdawał sobie sprawy, że jest bohaterem programu), no i otaczany był przez aktorów, którzy odgrywali role nakreślone przez reżysera. Uczestnicy Big Brothera przystępowali do programu z własnej woli i wszyscy na równych warunkach. Są jednak także elementy wspólne - producenci telewizyjni są w stanie zrobić wszystko dla pozyskania widzów, a bohaterów takiego show traktują w sposób całkowicie przedmiotowy.
Z tego punktu widzenia - ten film oglądany w roku 2008 nie jest już w żaden sposób odkrywczy. Tyle, że można go intepretować głębiej - nie tylko jako krytykę ekspansywnej telewizji i przenikania się telewizyjnego show z realnym życiem jego bohaterów. Każdy z nas może sobie zadać pytanie - czy nasze życie nie jest tylko przedstawieniem, a nasz świat nie jest planem filmowym. Jeśli tak - to może podobnie jak Trumna trzeba szukać w tej (pozornie) rządzaącej się niezmiennymi prawami rzeczywistości - jakichś luk czy niekonsekwencji, może trzeba przestać się bać i ruszyć w takim kierunku, który jest zakazany albo uznawany za ślepą uliczkę.
Może trochę nadintepretuję i doszukuję się drugiego dna tam gdzie go nie ma - ale tak mi szalona wyobraźnia podpowiada.

Film zbliżony klimatem do "Kłopotliwego człowieka" - obaj bohaterowie szukają czegoś co jest (pozornie) poza rzeczywistością, w której żyją.
TRUMAN SHOW
reżyseria:
USA, 1998
Truman Burbank (Jim Carrey) jest przykładnym pracownikiem firmy ubezpieczeniowej. Wiedzie szczęśliwe życie u boku oddanej małżonki Meryl (Laura Linney) w uroczym nadmorskim miasteczku Seahaven. Zawsze może też liczyć na wsparcie ze strony najlepszego przyjaciela Marlona (Noah Emmerich). Jednak w jego sielankowe życie wkrada się pewnego dnia niepokój i nieodparte wrażenie, że jest obserwowany.
obyczajowy
TRUMAN SHOW
4,8 5 1 80