Fox

PREMIERA

2009.08.20

CANAL+ PREMIUM

TRYBUNAŁ

The Star Chamber

USA, 1983

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 109 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Młody sędzia z Los Angeles, Steven Hardin (Michael Douglas) nie może spokojnie patrzeć, jak dwóch przestępców oskarżonych o gwałt i zabójstwo chłopca unika kary z powodu uchybień formalnych.

Idealistyczny prawnik zaczyna zastanawiać się, czy misja niesienia sprawiedliwości, której chciał się poświęcić ma jeszcze sens. Wtedy właśnie starszy kolega po fachu, sędzia Caulfield (Hal Holbrook), zdradza mu istnienie tajnej grupy, wydającej na własną rękę wyroki na kryminalistów, którym udało się wywinąć od odpowiedzialności. Hardin zdaje sobie sprawę, że działanie organizacji jest bezprawne, ale decyduje się przyjąć zaproszenie dołączenia do owego sekretnego trybunału. Tajna grupa skazuje na śmierć dwóch domniemanych gwałcicieli. Gdy mężczyźni zostają zlikwidowani przez wynajętego zabójcę, okazuje się, że być może wcale nie byli odpowiedzialni za przestępstwo.

Dramat sensacyjny PETERA HYAMSA opowiada o działalności fikcyjnej organizacji, zrzeszającej sędziów, którzy postanowili niezależnie i samodzielnie wydawać wyroki na ich zdaniem niesłusznie uniewinnionych przestępcach. Nie bez powodu oryginalny tytuł filmu brzmi "The Star Chamber", co na język polski przekłada się jako Izba Gwiaździsta. Tak nazywał się bowiem sąd, działający w Wielkiej Brytanii od XV do XVII wieku, który okrył się złą sławą za sprawą ferowania wyroków i podsycania terroru wobec wszystkich podejrzanych o knucie przeciw władzy. Do dziś "izbami gwiaździstymi" nazywa się w krajach anglosaskich wszelkie obradujące potajemnie nieformalne organizacje. Takie właśnie, jak tytułowy "Trybunał" z filmu Hyamsa.

Peter Hyams jest filmowcem o bogatym dorobku. Ma na koncie reżyserię wielu udanych obrazów, takich jak "Koziorożec 1", "2010: Odyseja kosmiczna" (kontynuacja legendarnej "2001: Odysei kosmicznej" Stanleya Kubricka), "Niewygodny świadek" czy "I stanie się koniec". Kręcąc w 1983 roku "Trybunał", 40-letni wówczas Hyams podjął współpracę ze scenarzystą telewizyjnym Roderickiem Taylorem. Taylor nie miał jeszcze wtedy doświadczenia w pracy z filmem kinowym, ale wspólnie z Hyamsem napisał intrygujący scenariusz. "Trybunał" łączy w sobie najlepsze cechy filmu sensacyjnego, pełnego napięcia thrillera i kryminału. Do głównej roli, przepełnionego ideałami sędziego Stevena Hardina, zaangażowano jednego z największych gwiazdorów Hollywoodu Michaela Douglasa. Dwukrotnemu laureatowi Oscara partneruje m.in. Hal Holbrook (nominowany do Oscara za występ we "Wszystko za życie"), oraz Yaphet Kotto ("Obcy - ósmy pasażer Nostromo", "Freddy nie żyje - koniec koszmaru").

WASZE OPINIE

keke

Film z epoki Rambo I; dla dzisiejszego widza - nuda. Ale pewnie kiedyś szlagier VHS.

Broly91

wczoraj nagrałem sobie...Dobre to ?
douglas jest więc jakaś nadzieja jest...
TRYBUNAŁ
reżyseria:
USA, 1983
Młody sędzia z Los Angeles, Steven Hardin (Michael Douglas) nie może spokojnie patrzeć, jak dwóch przestępców oskarżonych o gwałt i zabójstwo chłopca unika kary z powodu uchybień formalnych.
film sensacyjny
TRYBUNAŁ