PREMIERA

2010.05.12

CANAL+ PREMIUM

Trzy małpy

Üç maymu/Three Monkeys

Turcja/Francja/Włochy, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: dramat

czas trwania: 105 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rozgrywający się we współczesnym Stambule film Nuri Bilge Ceylana, wyróżniony w Cannes za reżyserię.

Współczesny Stambuł. Servet (Ercan Kesal), wpływowy i bogaty polityk, powoduje nocą wypadek samochodowy, w którym ginie człowiek. W obawie o reputację i rozwój kariery, namawia swojego osobistego szofera, aby wziął winę na siebie. Obiecuje mu za to dobrze zapłacić. Eyüp (Yavuz Bingöl), który ma szansę podreperować finanse rodziny, zgadza się na dziewięciomiesięczny pobyt w więzieniu za szefa. Pod nieobecność Eyüpa jego żona Hacer (Hatice Aslan) nie radzi sobie z synem Ismaelem (Ahmet Rifat Sungar), który marzy jedynie o samochodzie. Hacer idzie więc do Serveta z prośbą o wcześniejszą wypłatę i wdaje się z nim w romans. Kiedy po odbyciu kary Eyüp wraca do domu, ukrywają przed nim prawdę, co prowadzi do tragicznych konsekwencji.

Tytuł filmu nawiązuje do sambikisaru, czyli figurki "trzech mądrych małp". Symbolizują one postawę, którą można ująć słowami: nic nie widziałem, nic nie słyszałem, nic nie powiem. W tradycji buddyjskiej oznacza ona odcięcie się od zła i skoncentrowanie się na świecie wewnętrznym. Jednak w filmie Ceylana jest symbolem zafałszowywania rzeczywistości. Zdradzonemu bohaterowi, jego żonie i synowi brakuje siły i odwagi, aby zmierzyć się z zaistniałą sytuacją. Postanawiają ignorować prawdę. Milczą, a kłamstwo i frustracja narastają. Turecki twórca z właściwą sobie wnikliwością pokazuje rozpad ich osobowości oraz więzi, które ich łączyły. Miłość zmienia się w nienawiść, szacunek w niechęć, a szlachetność w zepsucie.

W 2008 roku "Trzy małpy" zakwalifikowano do konkursu głównego na festiwalu w Cannes, a NURI BILGE CEYLAN zdobył tam za nie nagrodę dla najlepszego reżysera. Scenariusz do filmu napisał wraz z żoną Ebru Ceylan i odtwarzającym rolę Serveta Ercanem Kesarem ("Uzak"), który stworzył bardzo wiarygodną postać zdemoralizowanego polityka.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

"Trzy małpy" to zdecydowanie trudny film w odbiorze. Niektórych może znużyć, i nie
dotrwają do końca, głównie przez niespieszną akcję. Film opierał się na
skomplikowanych relacjach bohaterów, ich rozterkach. I to w sumie było najbardziej
fascynujące. Obraz, który bazował głównie na dialogach trzymał w napięciu do
ostatniej minuty. Kino trudne, ale po obejrzeniu dające nie małą satysfakcję.

Jamal

Dobre kino psychologiczne. Bardzo lubie filmy o naszej niepoznanej wciaz psychice, o motywach postepowania ludzi i konsekwencjach okreslonych czynow. Tworca "Klimatow" pokazal to w interesujacy sposob, do tego film moze zachwycic swoja warstwa plastyczna. Jak dla mnie jedna z najlepszych premier miesiaca.

pedro

Ciekawy scenariusz i dość dobry film. Dla mnie ważna jest tu nie tylko postać głównej bohaterki, ale zwróciłem też uwagę na postawę syna Ismaela. Całość dobrze się ogląda, jednak moim wydaje mi się , że w filmie występują tzw. "dłużyzny". Po prostu w pewnym momencie film zaczął mnie nużyć. Może jest za długi? Może tylko ja tak myślę, bo nie jestem fanem kina tureckiego? Nie wiem.
Trzy małpy
reżyseria:
Turcja/Francja/Włochy, 2008
Rozgrywający się we współczesnym Stambule film Nuri Bilge Ceylana, wyróżniony w Cannes za reżyserię.
dramat
Trzy małpy
4,9 5 1 11